TOP

10 znakov, že on je ten pravý… do manželstva

Keď som roky čakala na svojho budúceho manžela, čas som si krátila modlitbou: Pane Bože, daj, aby som ho konečne našla, alebo on mňa, a aby som vedela, že on je ten pravý. Predstavovala som si ho ako dokonalého džentlmena, skvelého poslucháča, vždy pripraveného rozosmiať ma, podržať… Zabudla som, že sú to len moje egoistické podmienky, ktoré Boh mohol, no nemusel vypočuť.

Počas randenia alebo chodenia s mužom sa každá žena určite neraz zamýšľa, či je ten pravý. Pravý muž – kresťan – vhodný do manželstva v dobrom aj zlom, v šťastí aj nešťastí, v zdraví i v chorobe… Ak nás Boh povoláva do manželstva, je dôležité odovzdávať svoje pochybnosti alebo túžbu po „dokonalom mužovi“ danom od Boha do modlitieb. Len on nás pozná najlepšie a vie, ktorý muž je pre nás ten pravý. Niekedy sú naše pochybnosti veľké, a navyše, ak máme pocit, že Boh nám na naše otázky neodpovedá, rozhodovanie je veľmi ťažké. Existujú signály, podľa ktorých sa dá riadiť pri správnom výbere potenciálneho manžela?

Za predpokladu, že túžiš po manželovi kresťanovi, prinášame ti desať znakov, ktoré ti pomôžu rozhodnúť sa správne.

 

1. Má Boha na prvom mieste v živote

O tom, či má muž Boha v živote na prvom mieste, svedčia jeho skutky. V Písme sa píše: „Kto hovorí: „Poznám ho,“ ale nezachováva jeho prikázania, je klamár a niet v ňom pravdy.“ (1 Jn 2, 4) Zamerať svoj pohľad na Boha neznamená hovoriť o Bohu, ale ukázať sa ako kresťan v každodennom živote a nehanbiť sa za to. Dať Boha na prvé miesto v živote je najmä v manželstve veľmi dôležité, pretože čím je bližšie pri Bohu, tým bude mať bližšie aj k manželke.

 

2. Chce stavať vzťah na Božích základoch

To, či chce stavať manželské základy na Božích prikázaniach, hovorí o jeho hodnotách a vyzretí muža. V manželstve je dôležité o problémoch hovoriť a riešiť – „opravovať“ pokazené, nie vymieňať za nové; aj napriek bolesti, utrpeniu. Lebo vie, že „nič z toho, čo je vo svete – žiadostivosť tela, žiadostivosť očí a vystatovanie sa blahobytom –, nie je z Otca, ale zo sveta“ (1 Jn 2, 16).

 

3. Viac dáva, ako prijíma

Aká je jeho veľkorysosť v oblasti financií, času a energie? Je skôr darca, alebo príjemca? Muž nemusí byť bohatý na to, aby bol veľkorysý obetovať aj to málo na pomoc niekomu inému ako sebe. Od toho závisí aj jeho (ne)sebeckosť. Aké šťastie má rozumná manželka, ktorej manžel nevyčíta každý (aj nutný) výdavok. A úplne najšťastnejšia môže byť vtedy, ak jej manžel zveruje svoju prácu a financie do Božích rúk a neprestáva mu ďakovať za svoje talenty.

 

4. Rešpektuje tvoju túžbu po

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre