TOP

6 dôvodov, prečo sa prihlásiť k svojej viere

Známe osobnosti z rôznych odvetví sa s nami podelili o svoje dôvody, prečo sa pri sčítaní obyvateľov, ktoré sa začína 15. februára, prihlásia k svojej viere. Necháte sa nimi inšpirovať?

 

 

1. dôvod: Nejde o život, ale ide o to, aký bude.

Dávid Tencer, islandský biskup

Nebuďme naivní a nesadnime na lep tým, ktorí sa nás snažia presvedčiť, že o nič nejde. Ide o veľa. Od výsledkov sa bude odvíjať nielen prideľovanie tak často spomínanej finančnej kvóty pre náboženské spoločnosti, ale aj tvorenie pravidiel, zákonov a možností podieľať sa na tom, aká bude celospoločenská budúcnosť. A čas, keď 5 % šikanovalo, ponižovalo a prenasledovalo 95 % obyvateľstva, ten už máme – dúfam, že nenávratne – za sebou.

 

 

2. dôvod: Za vieru sa nehanbím, lebo Boh je tu.

Pavol Danko, moderátor, režisér

„A kde je ten váš Boh?!“ Takto vrieskal na moju mamu vyšetrovateľ pri väzenských výsluchoch. Bola ako magnet – všade, kam sa pohla, združovala okolo seba mladých ľudí a kňazov. Nadšene objavovali prítomnosť Boha a Márie vo všednom živote, čím sa stali nebezpeční pre vládnucu politickú moc. Ako rozvracačov štátu ich pochytali a v roku 1958 zavreli do väzenia. Tam – pri násilných pokusoch dostať od mamy čo najviac informácií – zaznela aj surová otázka: „A kde je ten váš Boh, Kopečná?!?“ Dvadsaťpäťročná mladá Priska s pokojom a nekonečnou odvahou odpovedala: „Aj tu, pán prokurátor, aj tu…“ Žiť pod jednou strechou s takouto vyznávačkou viery bol najväčší dar, aký som so životom dostal. Preto sa za vieru nehanbím a snažím sa svojou prácou, umením či obyčajným úsmevom hovoriť to, čo mama: „Boh je tu… Aj tu…“

 

 

3. dôvod: Každého, kto mňa vyzná pred ľuďmi, aj ja vyznám pred svojím Otcom, ktorý je na nebesiach.

Dominika Jurena, speváčka

Odmalička bola pre mňa viera alfou a omegou, jednoducho povedané – bola mojou súčasťou. Preto mi vždy prišlo prirodzené hlásiť sa k nej, aj keď to možno znamenalo posmešky či zvláštne pohľady. Neskôr, keď som začala dostávať otázky, prečo sa k nej tak hrdo hlásim, uvedomila som si, že zaprieť Boha by pre mňa znamenalo zaprieť Lásku, vďaka ktorej som tu. Ježiš nám v Matúšovom evanjeliu hovorí, že ak ho my vyznáme pred ľuďmi, ani on na nás nezabudne pred tvárou svojho Otca. Kedysi sa naši rodičia a starí rodičia hrdo hlásili k viere v čase totality, hoci im za to hrozilo väzenie. Dnes sa, bohužiaľ, ľudia skôr hlásia k mnohým hriechom než k viere v Boha, je to totiž modernejšie. Hrdo sa hlásia k rôznym kontroverzným komunitám. Ale ja sa budem hrdo hlásiť k Otcovi, ktorému každé ráno a každý večer úprimne ďakujem za všetko, čo mám. Budem sa hrdo hlásiť k Priateľovi, ku ktorému sa utiekam v čase problémov a prosím ho o pomoc. Budem sa hrdo hlásiť k viere v Boha, bez ktorého by som tu dnes určite nepísala tieto riadky.

 

 

4. dôvod: V zdravej rodine dieťa nezaprie rodičov a súrodencov. Kresťanské dieťa nezaprie Boha Otca. Všetci sme Božie deti.

Viliam Dobiáš, lekár záchranár

V akej dobe žijeme, že samozrejmosti treba obhajovať a zdôvodňovať? Ak rodičia pokrstili dieťa, ale nevychovajú ho v kresťanskom duchu, tak je takým tajným kresťanom, že to ani samé nevie. K viere sa nehlási. Byť veriacim je dar sprevádzaný Božími milosťami. Jednou je múdrosť. Preto si nemôže myslieť, že pár ušetrených judášskych grošov zvýši pre zdravotníctvo a školstvo.

 

Foto: Ľištoňová

 

5. dôvod: Lebo len svieca, ktorá horí, zapaľuje ostatných a robí svetlo…

Erika Kandráčová, manželka speváka Ondreja Kandráča, toho času na materskej

Pre mňa je viera každodennou súčasťou. Je to moja opora, útecha, pokoj a láska. Je to niečo, o čo sa viem oprieť. Je to moja najväčšia pomoc v najťažších chvíľach. Je to môj vnútorný svet. Tak ako každý žijeme vo svojom vnútri, žijeme aj v spoločenstve. Teším sa, že poznám a stretávam ľudí ochotných pomôcť, poradiť, že sa mám na koho obrátiť, ak potrebujem niečo požičať, niekam odviesť. No mám šťastie, že som stretla aj ľudí, ktorí boli ochotní ma v živote nasmerovať. V istých životných etapách hľadáme správnu cestu, zastaneme a nevieme, kam ďalej. Vtedy sa vám v živote objaví niekto, kto vám zasvieti na cestu a ukáže správny smer. Sú to ľudia, ktorí žijú svojou vierou a napriek možno zdanlivému nepochopeniu všetkých okolo robia to, čo cítia. Vtedy príde moment, keď pochopíte, zrazu vidíte a cítite to, čo ste predtým nechápali. A ste vďační. Vďační za seba i za iných. Zrazu sa z vás stáva horiaca svieca – niektorá horí jasnejšie, iná má len slabučký plamienok, no stále vytvára svetlo. Keď sa od vás zapáli čo i len jedna ďalšia svieca, je to veľká vec.

 

6. dôvod: Viera je dar.

Štefan Šafárik, herec

A ja som ten dar dostal, a preto sa k viere hlásim.

 

Komentáre