TOP

7 faktorov ovplyvňujúcich (ne)plodnosť

A je to tu! Konečne ste sa rozhodli, že sa idete „snažiť“ o bábätko. Prvý mesiac si to užívate, druhý tiež, pri treťom začínate byť nervózni… A keď sa to takto ťahá približne rok, obrátite sa na lekárov s prosbou o pomoc. Čo okrem zdravotných príčin môže spôsobovať neplodnosť?
1. STRES

Povýšili vás? Pribudol nový projekt? Alebo, naopak, vyostrili sa nedorozumenia s kolegami? Chodíte do práce so stiahnutým žalúdkom a pracovné problémy si nosíte aj domov? Ak plánujete bábätko, možno nadišiel čas zamyslieť sa nad zmenou. Stres ako taký je často prehliadaný faktor, ktorý vplýva na plodnosť manželov. Občas postačí trojtýždňová dovolenka, občas je potrebné zmeniť pracovné miesto alebo si dopriať niekoľkomesačný sabatikal. Pozor! Takáto zmena je dobrá len vtedy, keď začnete skutočne relaxovať! Ak si zaplatíte dovolenku, ale nepohnete sa z hotelovej izby, pretože sa chcete celý čas „snažiť“, prípadne si so sebou vezmete notebook a po večeroch riešite pracovné emaily, efekt oddychu sa úplne stratí. Zahoďte na chvíľu pracovné starosti, užívajte si jeden druhého a dovoľte telu i mysli odpočinúť si od pracovného stresu. A aby sme nezabudli, aj to, že sa úpenlivo snažíte o bábätko, vám môže pridať na strese. Ak máte pocit, že si manželské spojenie prestávate užívať a scvrkáva sa len na „teraz máme plodné dni, poďme to skúsiť“, zvážte, či nenastal čas dať si pauzu od snaženia.

 

2. TLAK RODINY A OKOLIA

A už ste sa začali snažiť? Kedy bude bábätko? Už čakáte? Na čo čakáte, nie ste najmladší! Nuž, práve tieto – na prvý pohľad nevinné – otázky dokážu na manželov, ktorí sa o dieťatko snažia, vytvoriť obrovský tlak. Ak máte v rodine takýto problém, je dobré si veci vykomunikovať priamo. Manželia, pokiaľ vám takéto otázky prekážajú, dajte tomu jasnú stopku. Možno sa svokra na chvíľu urazí (Veď ja sa len pýtam, kedy budem babka!), ale váš pokoj a vaše nastavenie je prvoradé. Nik z vášho okolia nemá právo zasahovať vám do plánovania rodiny.

 

3. STRAVA

Úprava jedálnička býva často podceňovaným faktorom. Ak plánujete bábätko, určite by ste mali obmedziť alkohol (niekde sa odporúča aj úplne vylúčiť), prestať fajčiť, výrazne obmedziť mastné a ťažké jedlá a dopriať si veľa čerstvej zeleniny, ovocia, vlákniny a vitamínov. Môžete rovnako užívať vitamínové doplnky (ženám sa odporúča kyselina listová, u mužov zase kotvičník). Ak si nie ste istí, čo z vitamínov by sa vám hodilo, určite si pozrite stránku www.lpp.sk, kde nájdete užitočné tipy pre mužov aj pre ženy. Z literatúry môžete siahnuť napríklad po knihe Plodnosť, cykly výživa (Marilyn M. Shannonová).

 

4. OBLEČENIE

Čo sa týka oblečenia, vyberajte si čo najčistejšie prírodné materiály (stopercentná bavlna, merino, ľan). Investujte najmä do kvalitného spodného prádla. Dbajte na voľnejšie nohavice, u žien preferujte sukne a šaty. Vyhýbajte sa oblečeniu, ktoré priveľmi sťahuje v páse, prípadne tlačí v rozkroku.

 

 

5. POHYB

Sedavé zamestnania a málo pohybu – to sú veľkí nepriatelia plodnosti. Ale – prekvapivo – aj príliš veľa pohybu či času v posilňovni škodí telu (obzvlášť u žien). Riešením je zlatá stredná cesta. Denná minimálna dávka pohybu „pre zdravie“ je osem až desaťtisíc krokov (ideálne, aby bola aspoň polovica na čerstvom vzduchu). Môže to byť prechádzka do práce namiesto cesty autom alebo podvečerná prechádzka miesto Netflixu, je to len na vás. Veľkým pomocníkom v dodržiavaní tejto odporúčanej normy sú mobilné aplikácie počítajúce kroky alebo fitnes náramky (v cene priemerne okolo 30 €).

 

6. SPÁNOK

Pre plodnosť je dôležitý aj kvalitný spánok. Ako určite viete, vedci odporúčajú šesť až osem hodín spánku denne. Dajte si okrem dĺžky spánku záležať aj na spánkovej rutine. Pred spaním sa vyhýbajte modrému svetlu (TV, notebook, mobil, tablet), spite v dobre vyvetranej miestnosti, doprajte si kvalitné voľné pyžamo.

 

7. DUCHOVNÝ PROBLÉM

Málo diskutovaná, a predsa veľmi závažná téma. Ak sa vám dlhšie nedarí počať a máte pocit, že ste vyskúšali „už všetko“, alebo sa vám opakujú v rodine spontánne potraty, možno nastal čas pozrieť sa do vnútra. Vykonajte si generálnu svätú spoveď. Nechajte odslúžiť svätú omšu na tento úmysel.

 

Komentáre