TOP

7 návykov skutočne efektívnych ľudí

Nemám čas, nevládzem. Som na pokraji vyhorenia. Kde sa stala chyba? A ako sa sem nedostať znova? Aha, asi som zabudla naostriť pílu! Alebo som prestala byť proaktívna?

Na Slovensko pred asi desiatimi rokmi dorazil nový fenomén. Pri zadaní slov time management, proaktivita, win-win systém, 7 návykov do vyhľadávača sa vám určite zobrazí meno Stephen R. Covey. Kto to bol a čo priniesol tomuto uponáhľanému svetu?

Od prvého vydania svetového bestselleru ubehlo už tridsať rokov. Kniha 7 návykov skutočne efektívnych ľudí však nestratila na aktuálnosti, ba čo viac – stretla sa s takým ohlasom, že vyšla aj v rôznych reedíciách a autorov syn, Sean Covey, vydal zjednodušenú verziu siedmich návykov pre tínedžerov. V čom tkvie tajomstvo úspechu tejto knihy, ktorú čítajú matky, manažéri, politici aj športovci?

Covey už v predslove svojej knihy vysvetľuje, že neobjavil Ameriku. Princípy, ktoré v knihe predstavuje, nie sú plodom nejakých skúmaní alebo novej, práve otestovanej teórie. Sedem návykov vychádza zo všeobecne univerzálnych zákonov platných stáročia, ktoré on iba pomenoval a zoradil. Argumentuje tým, že problémy, s ktorými ľudia bojujú, ostávajú stále rovnaké, a tým pádom aj riešenia na ne sú univerzálne. Princípy, ktorými sa riadia úspešní ľudia, boli, sú a budú rovnaké v každej prosperujúcej spoločnosti.

 

Návyk 1: Buďte proaktívni

Ľudí možno rozdeliť na základe ich reakcií na rôzne podnety. Človek proaktívny je človekom zodpovedným. Proaktivita ako taká neznamená len prevzatie iniciatívy, ide najmä o to, že ako ľudia sme zodpovední za naše životy a za to, akým smerom sa budú uberať. Možno nedokážeme ovplyvniť všetky veci, ktoré sa nám v živote dejú, no ak sme proaktívni, môžeme ovplyvniť a vedome ovplyvňujeme našu odozvu na tieto podnety. Na druhej strane, reaktívni ľudia sa príliš nechávajú ovplyvňovať podmienkami naokolo. Ak je zlé počasie, majú zlú náladu a vyhovárajú sa na počasie. Ak na nich nakričí šéf, budú nadávať, že majú zlého šéfa.

Rozdiel medzi proaktívnymreaktívnym človekom spočíva práve v

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre