7 neuveriteľných faktov z ríše zvierat

7 neuveriteľných faktov z ríše zvierat
Adam Szustak v knihy #ešte5minút rozoberá rôzne zaujímavostí z rozličných oblastí života, ktoré následne aplikuje na duchovný život. Čím sa môžeme inšpirovať z ríše zvierat? Vyberáme sedem príkladov zo spomínanej knihy.
1. Samota pandy

Výnimočnosť pandy je aj v tom, že na svete ich žije len asi 1500 či 2300. Sú na pokraji vyhynutia. Do 90. rokov 20. storočia sa nikomu nepodarilo nafilmovať ju v jej prirodzenom prostredí. Panda veľmi veľa je – výlučne bambusové výhonky, ale denne vie zjesť až 48 kilogramov. A pandy sú veľkí samotári – žijú osamote, nie v skupine či stádach. To znamená, že panda prežije skoro celý život sama.

Z tejto samoty sa Szustak odráža do nášho duchovného života – aj my potrebujeme samotu s Pánom, takú, v ktorej ho hľadáme. Panda prežúva bambus dvanásť hodín denne. Tieto výhonky možno prirovnať k Božiemu slovu –akoby dvanásť hodín prežúvala Božie slovo. Doslova prežúva Božiu prítomnosť. Panda nám môže pripomínať, že potrebujeme blízkosť s Bohom v samote. Autor dodáva slovnú hračku: PÁN… NÁM… DÁ. Pan-da.

„Panda, ktorá žije osamote, vie, že Pán jej dá. Nezabúdajme byť ako panda.“

 

2. Kravské schody

Krava nedokáže zísť po schodoch. Ak musí vyjsť v maštali po nejakom stupienku, vyjde po ňom nahor. Prečo? Na zadných nohách má jabĺčko otočené opačne a hlavu má umiestnenú tak, že pri schádzaní a sklonení ju nedokáže zdvihnúť. Preto stojí hore.

Čo nás to môže učiť? Že máme vystupovať nahor, neschádzať dole, nevracať sa k hriechu a tomu, čo bolo predtým. „Buď ako krava, ktorá nedokáže zísť dole!“ píše.

„Vyjdi hore a zostaň tam. Neschádzaj dole, pretože Boh ťa nestvoril na to, aby si schádzal dole, ale na to, aby si vystupoval smerom nahor.“

 

3. Škrečia Apokalypsa

Škrečok sýrsky bol v roku 1930 na pokraji vyhynutia. Istý vedec našiel v Allepe škrečiu mamu s dvanástimi malými škrečkami. Vzal ich do Jeruzalema. Väčšina po ceste uhynula a prežila len mama s tromi-štyrmi mláďatkami. Potom sa začali rozmnožovať a vďaka tomu dnes škrečka poznáme na celom svete.

Tento príklad nás učí nestrácať nádej, povzbudzuje nás poľský dominikán. Pri škrečkovi sa učíme, že to, čo sa skončilo, má svoje pokračovanie – zmŕtvychvstanie.

„Buďme ako škrečky – plní nádeje, že aj z ničoho sa dá vstať k novému životu.“

 

4. Rybie uši

Ryby počujú, aj keď spia. Počúvajú celým telom. Je to stvorenie celkom nastavené na počúvanie.

Môžeme sa od nich učiť, ako počúvať. Nielen počuť zvuky, ale počúvať celou svojou bytosťou – lebo tak k nám hovorí Boh. A my ho chceme počuť v každom dni.

„Počúvaj. Budem sa ti dnes prihovárať a ty ako ryba počúvaj celou svojou bytosťou.“

 

7 neuveriteľných faktov z ríše zvierat

 

5. Cesty chameleóna

Chameleón sa neprispôsobuje farbou prostrediu, ale mení farbu podľa emócie. Nemá rád chlad, vyhľadáva slnečné miesta a práve na nich často nájde smrť – objaví ho tam predátor, deň po dni pozoruje jeho cestu. Hynie neraz preto, že sa rád vyhrieva na slnku a na to miesto chodí vždy tou istou cestou.

To, čo robí chameleón, nie je zlé, ale ukazuje nám, že Zlý sa rád skrýva na miestach, kde je nám dobre. S tým súvisí strata bdenia, ktorá nás neraz môže stáť (večný) život.

„Pouvažuj o tom, či nemáš niekde také miesto, kde ťa drobné veci vedú k zlu. Zamysli sa, či niektoré príjemné veci neoslabujú tvoju bdelosť. Nemusí ísť o ‚veľké zlo‘, ale pre Zlého to môže byť vstupná brána, cez ktorú ťa postupne povedie k horším veciam. Nebolo by dobré, keby ťa postihlo to, čo chameleóna.“

 

6. Pavúčie výpravy

Pavúk križiak žije zväčša vonku a rád hľadá nové územie, kde by sa mohol usadiť. Hľadá vyššie miesto, kde by sa usídlil – strom, kopec. Svoje pavučinové vlákno vypúšťa špeciálnym spôsobom – dohora. Keď je ho už veľa, zdvihne ho do vzduchu a odnesie do nových miest. Na tomto vlákne sa križiak dokáže vzniesť do výšky päťtisíc metrov.

Križiak nás môže naučiť nebáť sa zmien. Vyprodukovať vlákno, dať šancu vetru – Duchu Svätému. Nebáť sa, aj keď to, do čoho nás Pán Boh pozýva, zahŕňa neraz riziko.

„Buďme ako križiaky. Nebojme sa vyletieť vysoko.“

 

7. Obrovské hrdlo

Vráskavec obrovský, najväčšie zviera na svete, dosahuje dĺžku tridsaťtri metrov a váhu až stodeväťdesiat ton. Narodí sa ako trojtonové mláďa a každú hodinu priberie štyri kilogramy. Denne zje štyri tony planktónu. Avšak neprehltne nič väčšie ako veľkosť grapefruitu, má úzky pažerák. 

Učí nás to nepúšťať sa do veľa vecí naraz, ale sústrediť sa na to, čo máme robiť. Nie je pravdou, že veľa vecí je automaticky dobrých. Treba sa vedieť zrieknuť aj dobrého kvôli tomu, čo je lepšie.

„Nepúšťaj sa do toho, čoho je priveľa. Snaž sa byť trochu ako vráskavec obrovský, ktorý má úzke hrdlo.“

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00