TOP

A čo sa mám zabiť?

Všimli ste si, že v poslednom čase sa skloňuje akosi viac slovo samovražda? Ľudia, ktorí odchádzajú zo života, sa cítia neprijatí, nepochopení, zúfalí. Nevedia, ako ďalej. Sú unavení životom a slovo zmena im nič nehovorí. Zaujímavé je, že o zabíjaní samého seba hovoria aj deti.

Po školskej chodbe sa ozýva spev malého dievčatka. Jeho kamarátstva sú ešte krehké. Tak trocha vydieračské. „Budem sa s tebou baviť, ak mi požičiaš bábiku.“ Alebo: „Nekamarátim sa s ňou, lebo ona sa baví s inou.“ Je to taký „náš prípad“ na riešenie. Občas slzičky, občas výbuch hnevu.

Minulý týždeň som počas vyučovacej hodiny prechádzala po chodbe. Karolínka sedela na lavičke a o dušu spievala.

„Čo tu robíš? Veď je hodina,“ vyzvedala som.

Hodila na mňa psí pohľad. „Pani učiteľka ma nechápe.“

„Prosím?“

„Áno, je to tak. Máme matematiku a ja som začala spievať.“

„Cez matematiku? To by sa nemalo,“ zvraštím čelo a vtom vidím slzičky.

„A čo sa mám zabiť, keď mám talent?!“

 

 

Nepomohlo vysvetľovanie, dohováranie a dokonca ani poznámka v žiackej knižke. Karolínka už nemala len jedného nepriateľa, ale dvoch. Dovolila som si s ňou totiž nesúhlasiť.

Popoludní som v meste stretla jej mamu. Reku, čo a ako sa doma majú. Rozhovorila sa. Jej dcéra spieva doma za každých okolností, v kúpeľni, na toalete, v skrini i v perináku. Zo školy chodí s poznámkami a nepomáhajú ani dohovárania od menej počujúcich susedov. Jednoducho má talent, tak ho treba rozvíjať.

Doma dostala „zaracha“, lebo na výtvarnej namaľovala učiteľku s dlhým jazykom a čertovskými rohmi. Vraj je to zlá striga, ktorá jej bráni v šťastí.

A včera? Bolo sedemnásť hodín a Karolínka nikde. Neprišla zo školy. Rodičia zatiaľ stihli obtelefonovať všetky jej kamarátky, prejsť detské ihriská a chystali sa pomaly na políciu, keď si malá dáma slávnostne so spevom otvorila dvere.

„Kde si bola?“ nahnevane sa jej spýtala mama.

„Ako kde? Trénovala som spievanie.“

„Prosím? Kde?“

Odpoveď bola jednoduchá: „Na cintoríne. Aspoň tam sa mi nikto nesmeje. A tí, čo sú tam zakopaní, vedia oceniť môj talent. Nie ako ty.“

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre