A nikdy ťa neopustím (5): Myslím na teba a silno ťa ľúbim

A nikdy ťa neopustím (5): Myslím na teba a silno ťa ľúbim
V rámci svojej služby veľmi intenzívne komunikujem s množstvom ľudí. Denne absolvujem desiatky pracovných telefonátov. Som veľmi rád, že napriek tomu mi môj mobil potvrdzuje, že Martuška je človek, s ktorým volám najčastejšie, a bez výnimky mi ju automaticky ponúka ako jednotku v zozname desiatich najobľúbenejších čísel. Aj naše deti, kolegovia a asistenti sú až za ňou. Myslieť na svojho partnera a udržovať dynamiku vzťahu s ním je kľúčová súčasť manželskej lásky.
Z celej mysle

Do manželskej lásky treba zapojiť aj náš rozum, našu myseľ, našu psychiku (duša, po grécky psyché). Niektorí ľudia postupujú v manželskom vzťahu bezmyšlienkovito, akoby boli duchom neprítomní. Síce sú doma, fyzicky blízko svojho partnera, ale ich myseľ a ich pozornosť sú kdesi v oblakoch. Niekto myslí na prácu, iný na deti či domácnosť, dakto na svoje koníčky alebo na svojich rodičov.

Do každého vzťahu – i do vzťahu s Bohom – treba vložiť aj myseľ. Svätý Pavol hovorí: Budem sa modliť duchom, budem sa modliť aj mysľou. Budem spievať duchom, budem spievať aj mysľou“ (1 Kor 14, 15). Milovať svojho partnera znamená venovať mu svoju plnú pozornosť. Som tu, celý pre teba. Samozrejme, psychológia nás učí, že plnú pozornosť dokážeme udržať len istý čas, ale v každom prípade sa môžeme pre to vedome rozhodnúť a pristupovať k nášmu spoločnému času aktívne.

Pasivita by znamenala nechať partnera vyrozprávať sa, ale v skutočnosti ho nepočúvať a nejaviť o jeho zdieľanie záujem. Aktivita znamená vstupovať do jeho zdieľania otázkami, aby sme sa uistili, či mu dobre rozumieme, a aby sme mu pomohli lepšie vyjadriť, čo nám chce povedať. A ak nie sme schopní pozorne ho počúvať, láskavo ho prerušiť a dohodnúť si s ním pokračovanie, keď budeme viac disponovaní. Niektoré páry napríklad rešpektujú pravidlo, že po jedenástej večer sa už vážne rozhovory nepreťahujú.

Zlodejmi pozornosti (ale aj času) sú v dnešnej dobe najmä rôzne elektronické zariadenia – mobil, tablet, počítač, televízia. Sociálne siete či počítačové hry nie sú zlé, ale v mnohých manželstvách spôsobujú reálne problémy vo vzťahoch. Riešením je disciplína a miernosť (viac si o tom môžete prečítať v katechizme – KKC 2493-2499).

Súčasťou manželskej lásky je i myslieť na toho druhého počas dňa, aj keď nie sme spolu. Iste, našu myseľ atakuje množstvo podnetov v práci či doma, ale môžeme si pomôcť. Napríklad vhodne umiestnenou fotografiou, kedysi najmä v peňaženke, dnes možno skôr ako pozadie na mobile alebo ploche počítača. A ešte jedna vec. Pomôžem si vtipom, ktorému porozumejú asi len tí, ktorí videli film E. T. mimozemšťan:

– Viete, aký je rozdiel medzi mužom a E. T.?

– E. T. volá domů!

Nakupoval som v supermarkete a idúc pomedzi regály so zeleninou som sa modlil (v supermarketoch sa mi výborne modlí). Zrazu som pocítil veľmi vrúcnu lásku k svojej manželke, ktorá bola v tom čase doma. Tak som vybral mobil a poslal SMS: „Ľúbim ťa. R“ O chvíľku mi Martuška volala späť. Zdvihol som:

R: Ahoj.

M: Ďakujem!

R: Nemáš za čo. A čo robíš?

M: Práve som sa za teba modlila!

Našu myseľ môžeme použiť na budovanie manželstva aj tak, že venujeme čas zamysleniu sa nad jeho stavom. Ak si zvykneme pravidelne takto porozmýšľať a pýtať sa v modlitbe Pána, čo s naším manželstvom, určite si uvedomíme mnohé. Zamýšľať sa nad sebou, nad naším partnerom a nad naším manželstvom je veľmi potrebné.

Niekomu však ani len nenapadne, aby sa sám od seba zamyslel nad niečím takým. I tu sa dá pomôcť – aj navzájom jeden druhému. Môžeme si zvyknúť na určitú pravidelnosť. Napríklad každé ráno po rannej modlitbe si položiť otázku: „Čo urobiť alebo čo nezanedbať, aby naša manželská láska rástla?“ Alebo si dať spolu kávu a opýtať sa svojho manžela/manželky: „Čo môžem dnes pre teba urobiť, aby si bol šťastný?“ Je veľmi užitočné, keď si manželia nájdu raz týždenne čas na dlhší nerušený rozhovor o svojom vzťahu.

Pomôcť môže aj individuálne alebo spoločne si čítať na pokračovanie krátke úryvky z dobrých kníh o manželstve. Tie tiež môžu podnietiť našu myseľ k užitočným úvahám. Raz za čas – napríklad v rámci Národného týždňa manželstva – sa môžete spolu vybrať na prednášku o manželstve či dokonca viacdňový manželský kurz.

Vďaka takýmto podnetom bude rásť aj naše poznanie. Nejde však o to, aby sme len vedeli, ale najmä aby sme milovali. Lebo poznanie nadúva, kým láska buduje“ (1 Kor 8, 1).

 

A nikdy ťa neopustím (5): Myslím na teba a silno ťa ľúbim

 

Zo všetkých síl

Po grécky sa sila povie dynamis. Naša manželská láska má byť dynamická. Má sa rozvíjať, byť v pohybe, mať v sebe „šťavu“, čiže energiu. Niektorí ľudia sršia energiou v zamestnaní alebo pri svojom obľúbenom športe, ale pri svojom manželskom partnerovi pôsobia ako vyžmýkaný citrón.

Manželský sľub nás zaväzuje k tomu, aby sme vložili do lásky k svojmu manželskému partnerovi silu; aby sme sa usilovali, snažili, namáhali a premáhali v mene lásky. Ak našej láske chýba sila (dynamika), náš manželský sľub sa stáva len prázdnou formalitou.

Niekto povie: „Ale ja naozaj nemám silu!“ Kam sa teda podela? Čomu venujeme najviac svojich síl? Opäť je to otázka priorít a motivácie. Keď príde nečakaná návšteva, dokážeme sa vzchopiť, obsluhujeme, správame sa šarmantne, spoločensky. Keď máme stráviť večer s manželským partnerom, sme ako zdochliny.

Silu môžeme šetriť a sila môže aj rásť. Nevenujme svoju silu zbytočnostiam, prípadne záležitostiam druhoradého významu. Nevyšťavme sa prehnaným nasadením v práci či v domácnosti. Položme si otázku: „Čo z toho, čo robím, chce Boh?“ Písmo napovedá: A keby som rozdal celý svoj majetok ako almužnu a keby som obetoval svoje telo, aby som bol slávny, a lásky by som nemal, nič by mi to neosožilo“ (1 Kor 13, 3). Pred všemohúcim Bohom som sľúbil, že budem milovať svojho manžela/manželku; sľúbil som vernosť svojmu partnerovi. Jediný sľub, ktorý má prednosť pred týmto, je krstný sľub patriť Bohu. Všetky ostatné sú až potom.

Ak naozaj úprimne túžim dať manželovi/manželke to najlepšie zo seba, musím odolať pokušeniam robiť mnohé veci. Naopak, potrebujem si odpočinúť, aby som zregeneroval svoje sily a mohol silno milovať. Svoju životnú silu – fyzickú i psychickú – môžem posilniť zdravým štýlom života, dostatkom spánku, vhodnou stravou, cvičením, pohybom v prírode a podobne. Ak fňukám, že nevládzem, ale do polnoci či ešte dlhšie sedím pri počítači alebo televízore, stále jedávam len v stánkoch s rýchlym občerstvením a mám odpor k fyzickej aktivite, tak sa len vyhováram.

Chcem milovať svojho manžela/manželku, chcem, aby bola moja láska silná, dynamická, a tak urobím všetko pre to, aby som mal tejto sily dostatok. Nebudem hľadať dôvody (prečo ju nemám), ale spôsoby (ako ju získať).

Naše manželstvo je nesmierne vzácne. Nesmieme ho zanedbávať a musíme ho aktívne budovať. Nie zo „sena a slamy“, ale „zo zlata, striebra a drahých kameňov“. Tak ako aj mudrci z východu (traja králi) priniesli novonarodenému Ježišovi to najvzácnejšie, čo mali: „… otvorili svoje pokladnice a dali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu“ (Mt 2, 11).

 

Článok vychádza z knihy A nikdy ťa neopustím, ktorú si môžete zakúpiť v našom e-shope.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00