Ako vychovať emocionálne inteligentné deti?

Ako vychovať emocionálne inteligentné deti?
Rodičovstvo nie je zoznam stratégií. Je to vzťah.

Ponúkame tri rady pre tých, ktorí túžia vychovať emocionálne inteligentné deti:

 

1. Ak chceme deti učiť emocionálnej inteligencii, musíme sa sami naučiť ovládať

Rodičovstvo nie je súboj. Nie je o výhre a prehre, riadení a opravovaní. Je o pestovaní vzťahu, a to prináša so sebou i konflikty.

Keď sa objavia problémy, ako dospelí v tomto vzťahu by sme nemali postupovať zaužívaným spôsobom. Náš hnev, frustrácia a strach sa veľmi snažia ovplyvniť náš mozog a snažia sa dostať nás do stavu „bojuj“. V tomto stave sa nám zrazu zdá, že naše deti sú naším nepriateľom, a cítime nutkanie použiť niektorú z bežných výchovných techník, ako sú vyhrážanie a trest, namiesto toho, aby sme sa pokúsili ovládať svoje emócie.

Je jasné, že väčšinu z nás to nikto nenaučil, keď sme boli malí. To, že sme sa stali rodičmi, je našou príležitosťou prehodnotiť náš vzťah k veľkým a občas strašidelným emóciám: odňať im moc a ukázať našim deťom, že všetky emócie majú hodnotu.

Naše rodičovské starosti často vôbec nezapríčiňujú deti. Požiadavky moderného života nás tlačia ďaleko za naše hranice. Keď sa cítite príliš napätí, zastavte a dajte si čas predtým, než budete reagovať. Snažte sa viac venovať starostlivosti o seba samých. Stretávajte sa s inými rodičmi, aby ste vedeli, že v tom nie ste sami. A pamätajte si, že naše deti kopírujú deväťdesiatdeväť percent nášho správania. Buďte tou zmenou, ktorú túžite vidieť u vás doma, a ony vás budú nasledovať.

 

Ako vychovať emocionálne inteligentné deti?

 

2. Deti sú hladné po väzbe, nie po dokonalosti

Podstatou každého zdravého vzťahu rodič – dieťa je väzba. Bez väzby strácame svoj rodičovský vplyv.

Väzba je protilátkou na nátlak, nútenie dieťaťa do vecí, ktoré nechce robiť. Väzba dokáže ovplyvniť správanie dieťaťa i bez nátlaku. Jednoducho, je to jediný dôvod, prečo naše deti dobrovoľne prestanú robiť to, čo robiť chcú, a robia to, o čo ich požiadame.

Väzba pomáha deťom cítiť sa bezpečne. Keď sa väzba stratí a deti sa necítia bezpečne, urobia dačo, o čom sa nazdávajú, že im to pomôže cítiť sa lepšie. Niekedy je to niečo pozitívne, napríklad keď si vypýtajú od nás objatie. Ale často je to niečo, čo nie je celkom v poriadku. Ublížia súrodencovi alebo prejavia hnev, čo im dá pocit, že sú silnejšie.

Kedykoľvek sa rodičovstvo javí ako náročné, prvá vec, ktorú treba urobiť, je investovať do prehĺbenia väzby s mojím synom: od spoločne trávenej chvíle cez hru, v ktorej on udáva tón, až po zvýšenie počtu objatí počas dňa – a vždy to zmení situáciu.

 

3. Najefektívnejšou stratégiou výchovy je výchova emócií

Cítite nátlak od iných, aby ste svoje dieťa od seba odohnali, keď sa nespráva podľa vašich predstáv? Aby ste sa mu vyhrážali? Aby ste vytvorili umelé dôsledky? Nie ste sami.

Hoci telesné tresty už nie sú prípustné, vo výchove stále vládne princíp dominancie: veľkí ľudia riadia malých ľudí.

Nielenže je tento princíp voči deťom neúctivý; je tiež neefektívny. Trest vytvára ďalšiu neposlušnosť, pričom deti sa učia, že najdôležitejšou vecou je nedať sa prichytiť. Pretože deti, ktoré sa vnímajú ako zlé, začnú veriť, že sú zlé, a tak sa správajú zle.

Čo teda robiť namiesto toho? Naučme sa viesť naše deti. Nestaňme sa pasívnymi rodičmi, staňme sa aktívnymi rodičmi, ktorí s rešpektom stanovia a udržujú jasné hranice. Po čase dosiahneme, že naše deti si zvnútornia tento postup a rozvinú si sebadisciplínu. My ani nemôžeme byť s deťmi dvadsaťštyri hodín denne sedem dní v týždni, takže našou zodpovednosťou je naučiť ich spoznať vlastný morálny kompas a získať odvahu robiť vlastné nezávislé rozhodnutia.

 

Ako vychovať emocionálne inteligentné deti?

 

Najlepší spôsob, ako vychovať šťastnejšie a zodpovednejšie deti

Byť pokojným rodičom v našej spoločnosti je náročné. V snahe nebyť súdení sa ľahko necháme strhnúť prúdom. No tisícky štúdií možno zredukovať na jediné pravidlo: Viesť deti tak, aby si vybudovali emocionálnu inteligenciu a sebadisciplínu, je najlepší spôsob, ako vychovať šťastnejších a zodpovednejších dospelých.

Zdroj: raisedgood.com

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00