Peter Mikula Strom života

Rozhodol som sa, že nechcem medzi vami vidieť nič iné, iba Ježiša Krista, a to ukrižovaného.

Lk 21,29-33

„Ježiš povedal svojim učeníkom podobenstvo: „Pozrite sa na figovník a na ostatné stromy! Keď vidíte, že pučia, sami viete, že je už blízko leto. Tak aj vy, až uvidíte, že sa toto deje, vedzte, že je blízko Božie kráľovstvo. Veru, hovorím vám: Nepominie sa toto pokolenie, kým sa to všetko nestane. Nebo a zem sa pominú, ale moje slová sa nepominú.“

01.12.2017 00:00

zamyslenie

V týchto dňoch môžeme sledovať apoštolskú cestu pápeža Františka do Mjanmarska. Napĺňa nás obrovskou nádejou, že utláčaná Cirkev v tomto, prevažne budhistickom, štáte rozkvitá. Má dostatok povolaní ku kňazstvu a čoraz viac priťahuje i mladú generáciu. Je to dôsledok Ježišových slov, že Cirkev na zemi bude do konca sveta. V Európe i na Slovensku máme, zdá sa, opačný jav. Nie je to stav na bedákanie a spomínanie na staré dobré časy, ale výzva pre väčšie priblíženie sa k Ježišovi. Je to jav, ktorý nemôžeme obísť bez pochopenia pravdy o nás a o kultúre, v ktorej žijeme.
Cirkev sa nemôže stať miestom, kde sa priveľmi zdôrazňuje vonkajšie a vnútorné dobro „konzumenta“ viery, ale musí ísť najmä o vzťah lásky medzi Pánom a človekom. Ten čistý a úprimný vzťah, ktorý oslobodzuje človeka od egoizmu a dáva mu silu milovať i nepriateľov. Navždy sa musíme rozlúčiť s triumfálnou pozemskou Cirkvou, ktorá ovplyvňuje verejný život, kultúru v spoločnosti a má vplyv na masy ľudí. Pán v dnešnom evanjeliu upriamuje našu pozornosť na figovník a ďalšie stromy, ktoré odkazujú na samotného Ježiša a jeho kríž. V ňom je životodarná sila premeny kamenných ľudských sŕdc na srdcia z mäsa. Ticho, obdiv a adorácia „suchého stromu“ – Ježiša, ktorý vzal na nás prekliatie, je pre nás prameňom nádeje, že Božie kráľovstvo môže začať rozkvitať.

Rozhodol som sa, že nechcem medzi vami vidieť nič iné, iba Ježiša Krista, a to ukrižovaného.

Toto zamyslenie povzbudilo už 153.

Poď na hlbinu


  • 01 Prežehnávam sa, keď idem okolo kríža?
  • 02 V krížoch dňa – v škole, v práci, doma – hľadám oporu v Ježišovom kríži?
  • 03 Ktoré kríže ma priblížili a ktoré vzdiali od Pána?

tip pre teba

Pomodlím sa modlitbu sv. Anzelma k svätému krížu alebo modlitbu k Ukrižovanému.


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.