Tomáš Jellúš SJ Ponúkam ti prítomnosť

Nechaj, nech si mŕtvi pochovajú mŕtvych. Nedovoľ, aby smútok a trauma zo zranení srdca v tebe vyvolali frustráciu. Ja prinášam život. Prinášam lásku. A vovediem do tvojho života ľudí lásky.

Lk 9, 57-62

Ako Ježiš a jeho učeníci šli po ceste, ktosi mu povedal: „Pôjdem za tebou všade, kam pôjdeš.“ <br /> Ježiš mu odvetil: „Líšky majú svoje skrýše a nebeské vtáky hniezda, ale Syn človeka nemá kde hlavu skloniť.“ <br /> Inému vravel: „Poď za mnou!“ <br /> On odpovedal: „Pane, dovoľ mi najprv odísť a pochovať si otca.“ Ale Ježiš mu povedal: „Nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych. Ty choď a zvestuj Božie kráľovstvo!“ <br /> Aj iný hovoril: „Pane, pôjdem za tebou, ale najprv mi dovoľ rozlúčiť sa s rodinou.“ <br /> Ježiš mu povedal: „Kto položí ruku na pluh a obzerá sa späť, nie je súci pre Božie kráľovstvo.“

04.10.2017 00:00

zamyslenie

Radosť je láska, ktorá trvá, a smútok je láska, ktorá odišla. Smútok je slza srdca, ktorá paralyzuje ducha. A Ježiš si pre nás želá život, preto dnes hovorí – nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych, ty choď a poď za mnou. Ukážem ti lásku, ktorá dodá tvojmu srdcu sviežosť. Ťaží nás minulosť a jej zranenia. Sú ľudia, ktorí sa dotkli našej duše, a potom odišli. A ľudské srdce reaguje smútkom. Ježiš nás dnes chce pozdvihnúť z uzatvorenie sa a zakuklenia sa v našich zraneniach na novú úroveň prítomnosti lásky. Vzťahy sú veľmi komplikované a nedá sa zabudnúť na minulosť, ktorá bola tŕnistá. Ale predsa treba žiť v prítomnosti vernosť a radosť lásky, ktorú nám Ježiš ponúka. A on dopraje nášmu hladnému srdcu svoju lásku a lásku ľudskú, ktorú už vo svojej dielni prijatia pre nás chystá. Nejde o to zabudnúť na naše zlomené ja z minulosti, ale presmerovať energiu zo smútku do životodarnej sily Ježišovho srdca. A o budúcnosť sa tiež nemusíme strachovať. Nevieme, čo nás čaká. Ale vieme, kto nás bude sprevádzať. A to nech stačí nášmu bojazlivému nesmelému srdcu, ktoré má strach po zranení milovať.

Nechaj, nech si mŕtvi pochovajú mŕtvych. Nedovoľ, aby smútok a trauma zo zranení srdca v tebe vyvolali frustráciu. Ja prinášam život. Prinášam lásku. A vovediem do tvojho života ľudí lásky.

Toto zamyslenie povzbudilo už 213.

Poď na hlbinu


  • 01 Ktoré mŕtve smutné udalosti mi treba pustiť?
  • 02 Ako žiť lásku v prítomnosti a nie odmietnutie minulosti?
  • 03 Ako Ježiš môže zmeniť náš smútok na radosť? Je to vôbec možné?

tip pre teba

Nech o nás nerozhodujú zranenia minulosti, ale prijatie prítomnosti.


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.