Ján Holubčík Pokora alebo pýcha?

Pokora je schopnosť vnímať s úctou aj najmenšie veci života.“

Lk 14, 1. 7-11

V istú sobotu vošiel Ježiš do domu ktoréhosi popredného farizeja stolovať a oni ho pozorovali. <br /> Keď zbadal, ako si pozvaní vyberali popredné miesta, povedal im toto podobenstvo: „Ak ťa niekto pozve na svadbu, nesadaj si na prvé miesto, lebo mohol pozvať niekoho vzácnejšieho, ako si ty; a prišiel by ten, čo pozval teba i jeho, a povedal by ti: ‚Uvoľni miesto tomuto.‘ Vtedy by si musel s hanbou zaujať posledné miesto. Ale keď ťa pozvú, choď, sadni si na posledné miesto. Potom príde ten, čo ťa pozval, a povie ti: ‚Priateľu, postúp vyššie!‘ Vtedy sa ti dostane pocty pred všetkými spolustolujúcimi. Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“

04.11.2017 00:00

zamyslenie

Dnes je sobota nielen v evanjeliu, ale aj v dnešný deň – 4. 11. 2017. Super, ako to zapadlo do seba. Možno sa aj ty dnes večer chystáš na svadbu, návštevu alebo na nejakú párty. S akým postojom tam prídeš? Vyberieš si popredné miesto? To najviditeľnejšie? S akým postojom prichádzaš na oslavy? S akým postojom vstupuješ do rôznych situácií? Ako ten, ktorý všade bol, všetko vie a hneď všetko porieši? Musí byť v akejkoľvek situácií úspešný a obdivovaný celým spoločenstvom? S akým postojom vstupuješ do vzťahov? Príliš sebavedomo a pohŕdavo voči iným? Alebo s pokorou, úctou a obdivom voči druhým? Je veľmi dôležité, aby sme sa zamysleli nad naším postojom pri budovaní a prehlbovaní vzťahov. K rabínovi prišiel na návštevu slávny učenec. Po zdvorilostných komplimentoch hosť predniesol svoj problém: „Prečítal som už množstvo kníh, študujem už veľmi dlho, ale ešte nikdy som nestretol Pána Boha.“ „Zdá sa, že ešte nedostatočne ohýbaš svoj chrbát,“ odpovedal rabín. Ak nedokážeš dostatočne ohnúť chrbát vo svojom živote, tak na tej dnešnej návšteve, oslave alebo párty nestretneš ani človeka ani Boha. Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“

Pokora je schopnosť vnímať s úctou aj najmenšie veci života.“

Toto zamyslenie povzbudilo už 144.

Poď na hlbinu


  • 01 Nesnažíš sa byť za každú cenu stredom pozornosti?
  • 02 Nepozeráš na iných s pohŕdaním?
  • 03 Vieš prijímať pokorujúce momenty bez okamžitého vysvetľovania?

tip pre teba

Zameraj sa pri dnešných stretnutiach na postoj pokory.


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.