o. Pavol Burda Dlžníci

A tak sluha pre málo odpustenia stratil slobodu.

Mt 18,21-35

Peter pristúpil k Ježišovi a povedal mu: „Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?“ <br /> Ježiš mu odpovedal: „Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz. <br /> Preto sa nebeské kráľovstvo podobá kráľovi, ktorý sa rozhodol vyúčtovať so svojimi sluhami. Keď začal účtovať, priviedli mu jedného, ktorý bol dlžen desaťtisíc talentov. Ale pretože nemal skadiaľ vrátiť, pán rozkázal predať jeho aj jeho ženu aj deti i všetko, čo mal, a dlh splatiť. Vtedy mu sluha padol k nohám a na kolenách ho prosil: ‚Pozhovej mi a všetko ti vrátim.‘ A pán sa nad sluhom zľutoval, prepustil ho a odpustil mu aj dlžobu. No len čo ten sluha vyšiel, stretol sa so svojím spolusluhom, ktorý mu dlhoval sto denárov. Chytil ho pod krk a kričal: ‚Vráť, čo mi dlhuješ!‘ Jeho spolusluha mu padol k nohám a prosil ho: ‚Pozhovej mi a dlžobu ti splatím.‘ On však nechcel, ale odišiel a vrhol ho do žalára, kým dlh nesplatí. Keď jeho spolusluhovia videli, čo sa stalo, veľmi sa zarmútili. Išli a rozpovedali svojmu pánovi všetko, čo sa stalo. A tak si ho pán predvolal a povedal mu: ‚Zlý sluha, ja som ti odpustil celú dlžobu, pretože si ma prosil. Nemal si sa teda aj ty zľutovať nad svojím spolusluhom, ako som sa ja zľutoval nad tebou?‘ A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi.“

06.03.2018 00:00

zamyslenie

Ježišovo slovo (ako odpoveď na otázku často nespokojného Petra) nám ukazuje veľmi veľa detailov. Napríklad ten, že odvahu pýtať sa Ježiša na odpustenie mal práve Peter. Áno, je to ten apoštol, ktorý bude potrebovať hneď „trojitú dávku“ odpustenia (za trojnásobné zapretie Krista).
Ďalej je tu sluha, ktorý dlhuje také množstvo peňazí, že sa z otroctva (ani on ani jeho rodina) už nikdy (naozaj nikdy) nedostane. Tento sluha-dlžník je obrazom človeka, ktorý nedokáže žiť podľa Božích pravidiel. V tomto zúfalcovi, ktorý leží pri nohách svojho veriteľa, som vyobrazený ja aj ty. Zľutovanie veriteľa je obrazom Božieho milosrdenstva a jeho odpúšťajúcej lásky. Ale pointa prichádza na konci: sto denárov (výplata asi za tri a pol mesiaca práce) sa pre tohto zúfalca stane pokušením.
Ježiš v podobenstve zdôrazňuje, že tomuto pokušeniu neodolá. A tak dlžník (vlastne už oslobodený) žiada späť čo je jeho; akoby zabudol na zľutovanie, ktorého sa mu pre chvíľou dostalo. Rozprávanie je zdramatizované tým, že sluha sa okamžite po odpustení stretáva so svojim dlžníkom. A tak sluha pre málo odpustenia stratil slobodu. Aj ja mám podobné pokušenia: dobre si zapamätám, ako si sa ku mne zachoval. A raz ti to vrátim! Presne takto uvažoval (teraz už uväznený) sluha – dlžník. Nenechajme sa zviesť nepriateľom a odpúšťajme, aby sme dosiahli odpustenia. Lebo pre neodpustenie veľmi ľahko môžeme stratiť slobodu.

A tak sluha pre málo odpustenia stratil slobodu.

Toto zamyslenie povzbudilo už 172.

Poď na hlbinu


  • 01 Mám odvahu odpúšťať znova?
  • 02 Držím ešte niekoho v zajatí neodpustenia?
  • 03 Ospravedlňujem si svoje hriechy Božím milosrdenstvom?

tip pre teba

Predsavzatie: dnes chcem priniesť Bohu čistý deň – deň bez hriechu. No, dobre: dnes chcem byť zdrojom odpustenia.


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.