Alan Ján Dely OP Ježiš obľubuje slovo „posledný“

Ježiš si v mojej duši sadá na „posledné“ miesto a túžobne odo mňa očakáva slová: „Ježišu, postúp vyššie, postúp najvyššie.“

Lk 14,12-14

Ježiš povedal poprednému farizejovi, ktorý ho pozval ako hosťa: „Keď dávaš obed alebo večeru, nevolaj svojich priateľov ani svojich bratov ani príbuzných ani bohatých susedov, aby nepozvali aj oni teba a mal by si odplatu. <br /> Ale keď chystáš hostinu, pozvi chudobných, mrzákov, chromých a slepých. A budeš blahoslavený, lebo oni sa ti nemajú čím odplatiť. No odplatu dostaneš pri vzkriesení spravodlivých.“

06.11.2017 00:00

zamyslenie

V sobotňajšom evanjeliu Ježiš povedal hosťom, aby si vyberali posledné miesta, teda aby sa správali ako „tí poslední“. V dnešnom evanjeliu zase Ježiš hovorí hostiteľovi, aby nepozýval svojich bratov, príbuzných či bohatých susedov, ale aby pozýval „tých posledných“. Tieto slová sú pre nás veľkou výzvou! Ale viac ako o nás sú to slová o samotnom Ježišovi.
On je ten, ktorý si v mojej duši sadá na „posledné“ miesto a túžobne odo mňa očakáva slová: „Ježišu, postúp vyššie, postúp najvyššie.“ Ježiš sa skláňa pred mojom slobodnom vôľou. Dovolí, aby jeho miesto v mojom živote záviselo odo mňa samotného. Akú úžasnú moc nám Boh vložil do rúk!
Ježiš je ale zároveň ten, ktorý prišiel zahrnúť svojou láskou najmä tých „posledných“. Tých, ktorí sa v ľudských rebríčkoch úspešnosti, bohatstva, múdrosti, obľúbenosti... umiestňujú na posledných miestach. Ak si myslíte, že tam patríte, tak vedzte, že v Ježišovom rebríčku ste na popredných miestach. A ak „náhodou“ chcete Ježišovi pomôcť zahrnúť láskou tých „posledných“, usmejte sa dnes aj na človeka, ktorý vám úsmev nevráti, prihovorte sa človeku, ktorý vám posledné dni či týždne slová nevrátil, pomôžte tomu, kto vám pomoc nemôže vrátiť... Preukážte lásku a... kráčajte ďalej!

Ježiš si v mojej duši sadá na „posledné“ miesto a túžobne odo mňa očakáva slová: „Ježišu, postúp vyššie, postúp najvyššie.“

Toto zamyslenie povzbudilo už 195.

Poď na hlbinu


  • 01 Je v mojom rebríčku Ježiš na prvom mieste?
  • 02 Správam sa k ľuďom podľa toho, ako sa oni správajú ku mne? Alebo podľa toho, ako ma to učí Ježiš?
  • 03 Uvedomujem si, že som predĺženou rukou Božej lásky, ktorou sa Pán chce dotknúť ľudí v mojom okolí?

tip pre teba

Dnes poviem Ježišovi: „Postúp vyššie, postúp najvyššie.“


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.