Félix Maria OFM Veriť v dostatok

Potrebujeme vytvoriť "prebytok", ktorý zanecháme pokoleniu po nás.

Mt 15, 29-37

Ježiš prišiel ku Galilejskému moru, vystúpil na vrch a tam si sadol. Prichádzali k nemu celé zástupy, ktoré mali so sebou chromých, slepých, mrzákov, nemých a mnohých iných. Kládli mu ich k nohám a on ich uzdravoval. A zástupy žasli, keď videli, že nemí hovoria, mrzáci sú zdraví, chromí chodia a slepí vidia, a velebili Boha Izraela. <br /> Ježiš zvolal svojich učeníkov a povedal: „Ľúto mi je zástupu, lebo už tri dni sa zdržiavajú pri mne a nemajú čo jesť. A nechcem ich prepustiť hladných, aby nepoomdlievali na ceste.“ <br /> Učeníci mu povedali: „Kdeže vezmeme na púšti toľko chleba, aby sme nasýtili takýto zástup?“ <br /> Ježiš sa ich opýtal: „Koľko máte chlebov?“ <br /> Oni odpovedali: „Sedem a zopár rybiek.“ <br /> Tu rozkázal zástupu, aby si posadal na zem. Vzal sedem chlebov a ryby, vzdával vďaky, lámal a dával učeníkom a učeníci zástupom. Všetci jedli a nasýtili sa. A nazbierali sedem plných košov zvyšných odrobín.

06.12.2017 00:00

zamyslenie

Pri biblických číslach sa často využíva ich symbolický význam. Skúsme použiť tento význam aj v situácii, s ktorou sme sa stretli v dnešnom evanjeliu. Ježiš vzal sedem chlebov a nazbieralo sa sedem plných košov odrobín.
Ak by nám nebolo všetkým známe, tak len pripomeniem, že sedem je pokladané za číslo plnosti. A teda, Ježiš mal dostatok chleba pre všetkých. Potom by to nebol až taký zázrak. Jednoducho len rozdal všetkým to, čoho bolo dostatok. Napriek tejto okolnosti by som si dovolil tvrdiť, že sa mu predsa len podarilo niečo majstrovské. Lebo keď si zoberieme dnešnú dobu a našu krajinu, tak môžeme o nej tvrdiť, že je to krajina, ktorá má úrodnú zem. Okrem toho je tu celkom slušne rozvinutý priemysel. Taktiež v našej krajine nie je núdza o plné regály v našich obchodoch. (A to nie je tak dávno, kedy naozaj neboli plné.) Napriek všetkému máme medzi sebou ľudí, ktorí nemajú čo jesť, nemajú si čo obliecť, nemajú strechu nad hlavou. Jednoducho tých sedem (dostatok) chlebov nie je rovnomerne rozdelených. Množstvo potravín sa vyhadzuje a množstvo šatstva končí v zberniach.
Bol by v takejto situácii potrebný Ježiš medzi nami, aby to tu trošku preusporiadal? Osobne si myslím, že bol. Veď spravodlivosť v dnešných časoch dostáva riadne zabrať. Mocenské záujmy bohatých vedú k tomu, aby boli ešte bohatší, a tí, ktorí sú chudobní, túžia len po svojom seba uspokojení a nie po rovnosti. Pokiaľ nebude v našom srdci túžba po Božej spravodlivosti, tak nikdy nebude dostatok. A už vôbec nie "prebytok", ktorý by bol v zálohe pre pokolenia po nás.

Potrebujeme vytvoriť "prebytok", ktorý zanecháme pokoleniu po nás.

Toto zamyslenie povzbudilo už 179.

Poď na hlbinu


  • 01 Ako hospodáriš so svojím majetkom?
  • 02 Si spokojný/á s tým, čo máš?
  • 03 Ako vnímaš svoju štedrosť voči súčasníkom a voči tým, ktorí prídu po nás?

tip pre teba

Skús dnes prehodnotiť svoj postoj k "trom grošom" - jeden vrátiť, jeden pre teba, jeden podarovať.


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.