Tomáš Jellúš SJ ÁNO

Slovo „nie“ vždy bolí. Aj keby bol dôvod ho povedať. Ale bolí vždy. Boh je majster v tom, ako dokáže povedať „áno“ – dokonca aj v situáciách, ktoré sa nevyvíjajú, ako by sme chceli. Hovorím ti ÁNO.

Mk 7, 24-30

Ježiš vstal a odišiel do končín Týru a Sidonu. Vošiel do jedného domu, lebo nechcel, aby niekto o ňom vedel, ale nemohol sa utajiť. <br /> Lebo len čo sa o ňom dopočula istá žena, ktorej dcéra bola posadnutá nečistým duchom, prišla a hodila sa mu k nohám. Žena bola Grékyňa, rodom Sýrofeničanka. A prosila ho, aby vyhnal zlého ducha z jej dcéry. <br /> On jej povedal: „Nechaj, nech sa najprv nasýtia deti, lebo nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám.“ <br /> Ale ona mu odvetila: „Pane, aj šteňatá jedia pod stolom odrobinky po deťoch.“ <br /> On jej povedal: „Pre tieto slová choď, zlý duch vyšiel z tvojej dcéry.“ <br /> A keď prišla domov, našla dievča ležať na posteli; a zlý duch bol preč.

08.02.2018 00:00

zamyslenie

Veľká časť nášho života je o prosení. Prosíme Boha, prosíme našich drahých, prosíme priateľov, ba dokonca prosíme aj neprajníkov, napríklad nepríjemného šéfa v práci, aby nám dal dovolenku. Aké odpovede získavame? Sú rôzne. Od tých krásnych a milých až po odmietavé NIE. S Bohom je to ale iné.
Celá jeho bytosť je veľkým ÁNO človeku. Je zaujímavé sledovať, ako k Ježišovi prichádzajú rôzni ľudia, ktorých niečo trápi a súrne ho prosia. Nie všetkým môže vyjsť v ústrety priamo, ale čo je dôležité, výsledok je vždy pozitívny. A každý človek od neho odchádza s pocitom – povedal mne a mojej bytosti ÁNO. Nejde ani o samotnú prosbu, ako skôr o potvrdenie nás samých. Bolo nám sprostredkované ÁNO.
AJ my v živote stretávame mnoho ľudí, ktorí od nás niečo chcú. Nie všetkým sa dá vyhovieť, ale našou úlohou je, aby nikto od nás neodchádzal smutný a sklamaný. Ak by aj odchádzal s „nie“ na svoju požiadavku, nech vždy odchádza s ÁNO na jeho vnútornú hodnotu. Neznášam ten klasický príbeh, ktorým sa moralizujú deti, o tom ako chlapec chcel na Vianoce bicykel, ale nedostal ho, hoci sa zaň veľa modlil. Pointa príbehu bola, že Boh ho síce počul, ale mu povedal „nie“. Náš Boh nikdy nevraví „nie“. Aj keby sa mu ten bicykel nepodarilo zohnať, zariadil by veci tak, že chlapec by mal pocit z „áno“. Boh nám hovorí ÁNO.

Slovo „nie“ vždy bolí. Aj keby bol dôvod ho povedať. Ale bolí vždy. Boh je majster v tom, ako dokáže povedať „áno“ – dokonca aj v situáciách, ktoré sa nevyvíjajú, ako by sme chceli. Hovorím ti ÁNO.

Toto zamyslenie povzbudilo už 218.

Poď na hlbinu


  • 01 Kto povedal ÁNO na môj život?
  • 02 Prečo slovo „nie“ obsahuje v sebe ničivú silu?
  • 03 Ktorý človek dnes potrebuje odo mňa počuť uisťujúce „áno“?

tip pre teba

Túžba počuť ÁNO je ako smäd ducha. Uhasím smäd svojich drahých po mojom ÁNO. Presne tak ako som ÁNO počul od Boha pre seba.


TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.
Redakcia Slovo+ Informácia o nutnej technickej prestávke webu
Oznamujeme Vám, že web si vyžaduje technickú prestávku.
Petra Babulíková Priatelia, rodina a milovaní: Prestaňte, prosím, dávať mojim deťom toľko hlúpostí
Som žena v strednom veku s kôpkou malých detí, dôchodkovým plánom a strechou nad hlavou, ale bojujem s niečím, čo by som vlastne vôbec nemala považovať za problém.
Tomáš Jellúš SJ Srdce mi naplnil smútok
Rádio najviac vysiela pesničky o smutnom srdci. Možno preto, že to oslovuje najviac ľudí, keďže každý si tým aspoň raz prešiel. Ale na rozdiel od rádia ponúka Ježiš aj riešenie – pošlem vám Tešiteľa.
Alan Ján Dely OP Pravda o nás...
Kresťan si uvedomuje svoju malosť, keďže je hriešnik. No kresťan si uvedomuje aj svoju veľkosť, keďže je Božím dieťaťom.
Lukáš Valach Slovensko sa mení. Budú kresťania súčasťou zmeny?
V súčasnej dobe môžeme cítiť veľkú túžbu po zmene. Ľudia túžia po nových politikoch, po nových tvárach. Po spoločenských osobnostiach, ktoré budú slušné, charakterné a budú ochotné pracovať na zmene v tejto krajine a v politike v prvom rade slúžiť občanom na Slovensku.