Félix Maria OFM Zaplátané svadobné šaty

Niekedy budú potrebovať záplatu lásky, aby zakryli zničený vzťah.

Mt 9, 14-17

K Ježišovi prišli Jánovi učeníci a hovorili: „Prečo sa my a farizeji často postíme, a tvoji učeníci sa nepostia?“ <br /> Ježiš im povedal: „Vari môžu svadobní hostia smútiť, kým je ženích s nimi? No prídu dni, keď im ženícha vezmú; potom sa budú postiť. Nik predsa neprišíva na starý odev záplatu z novej látky, lebo záplata sa z odevu vytrhne a diera bude ešte väčšia. <br /> Ani nové víno nevlievajú do starých mechov, lebo mechy sa roztrhnú a aj víno vytečie, aj mechy sa zničia. Ale nové víno vlievajú do nových mechov, a tak sa oboje zachová.“

08.07.2017 00:00

zamyslenie

Dnes je sobota. Už dlhé roky patrí sobota k tým výnimočným dňom, počas ktorého sa snúbenci rozhodnú spojiť svoje životy. Zažil som už zopár sobášov aj v iné dni. Napríklad streda či piatok. Dokonca jeden raz som zažil, že sobáš bol v tak výnimočný deň, ako je "Silvester". Posledný deň v roku sa stal prvým dňom manželov. Nikdy som však nevidel zaplátané svadobné šaty. Vedel by som si predstaviť šaty, krásne biele, ozdobené a na nich krásna záplata. Zároveň rozmýšľam, prečo by mala byť na svadobných šatách záplata. Veď predsa nevesta ich má oblečené iba jeden deň. Nemá ich kedy zodrať. A predsa si myslím, že by boli vhodné zaplátané svadobné šaty. Boli by krásnym symbolom "nedokonalého" zväzku. Veď snúbenci nie sú dokonalí, a ani nebudú. Niekedy budú potrebovať záplatu lásky, aby zakryli zničený vzťah. Rovnako aj iné vzťahy potrebujú občas zaplátať. Možno sa bude treba vrátiť do minulosti a obnoviť vzťah na základe niečoho čo je už rokmi overené. Lebo nové by nemuselo "zapasovať" a mohlo by to ešte viac "zničiť."

Niekedy budú potrebovať záplatu lásky, aby zakryli zničený vzťah.

Toto zamyslenie povzbudilo už 157.

Poď na hlbinu


  • 01 Smútiš, že ťa opustil Ježiš Kristus? A nie ty si opustil/a Jeho?
  • 02 Čo ponúkaš tomuto svetu? Je to víno staré overené vekmi, alebo mladosť a nezrelosť?
  • 03 Obal i obsah majú svoj význam? Čo je pre teba dôležitejšie?

tip pre teba

Dnes niečo zaplátaj. A nemyslím tým len niečo materiálne. Skús sa obzrieť, či je niečo, čo si vyžaduje tvoju pozornosť a nápravu.


TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.
Redakcia Slovo+ Informácia o nutnej technickej prestávke webu
Oznamujeme Vám, že web si vyžaduje technickú prestávku.
Petra Babulíková Priatelia, rodina a milovaní: Prestaňte, prosím, dávať mojim deťom toľko hlúpostí
Som žena v strednom veku s kôpkou malých detí, dôchodkovým plánom a strechou nad hlavou, ale bojujem s niečím, čo by som vlastne vôbec nemala považovať za problém.
Tomáš Jellúš SJ Srdce mi naplnil smútok
Rádio najviac vysiela pesničky o smutnom srdci. Možno preto, že to oslovuje najviac ľudí, keďže každý si tým aspoň raz prešiel. Ale na rozdiel od rádia ponúka Ježiš aj riešenie – pošlem vám Tešiteľa.
Alan Ján Dely OP Pravda o nás...
Kresťan si uvedomuje svoju malosť, keďže je hriešnik. No kresťan si uvedomuje aj svoju veľkosť, keďže je Božím dieťaťom.
Lukáš Valach Slovensko sa mení. Budú kresťania súčasťou zmeny?
V súčasnej dobe môžeme cítiť veľkú túžbu po zmene. Ľudia túžia po nových politikoch, po nových tvárach. Po spoločenských osobnostiach, ktoré budú slušné, charakterné a budú ochotné pracovať na zmene v tejto krajine a v politike v prvom rade slúžiť občanom na Slovensku.