o. Pavol Burda Svätí navonok

Ježišovi ide o viac, ako sú čisté ruky...

Mt 15, 1-2. 10-14

K Ježišovi prišli farizeji a zákonníci z Jeruzalema a opýtali sa ho: „Prečo tvoji učeníci prestupujú obyčaje otcov? Veď si neumývajú ruky, keď jedia chlieb.“ <br /> On zavolal k sebe zástup a povedal im: „Počúvajte a pochopte: Človeka nepoškvrňuje to, čo vchádza do úst, ale čo vychádza z úst, to poškvrňuje človeka.“ <br /> Tu pristúpili učeníci a povedali mu: „Vieš, že sa farizeji pohoršili, keď počuli, čo si povedal?“ <br /> On im odpovedal: „Každú rastlinu, ktorú nezasadil môj nebeský Otec, vytrhnú aj s koreňom. Nechajte ich. Sú slepými vodcami slepých. A keď slepý vedie slepého, obaja padnú do jamy.“

08.08.2017 00:00

zamyslenie

Konfrontácia Krista so „zákonníkmi a farizejmi“ sa dnes končí prekvapivým slovom: „...keď slepý vedie slepého, obaja padnú do jamy“. Rád by som vedel, čo si o takomto slove mysleli práve tí, ktorí hľadali u Ježiša uznanie „svojej“ pravdy.
Jedno je však isté. Ježiš prekvapuje aj dnes. Namiesto toho, aby Ježiša a jeho učeníkov nachytali, sami padli do pasce, čo nastrojili. Umývať si ruky pred jedlom znamenalo viac, ako sa zbaviť špiny. Okrem telesnej očisty tento úkon znamenal aj očistu vnútornú. Zákonníci teda apoštolom vyčítajú nečistotu srdca – a poškvrnenie, ktoré do seba vnášajú cez jedlo. Ježišovi ide o viac ako o čisté ruky. Jeho pohľad preniká do hlbiny: skúma motiváciu. Príkladov, kedy je navonok všetko v poriadku, no vo vnútri nečisté, poznáme dosť. Začína to neúprimným (ale milým) oslovením, končí vetou: Ja hriechy nemám, no susedu nemôžem ani len vidieť.
A tak nám dnes Ježiš ukazuje správny smer: najskôr čisté vnútri, aby bolo čisté aj navonok. Aby sme neboli slepí, ktorí chcú viesť slepých.

Ježišovi ide o viac, ako sú čisté ruky...

Toto zamyslenie povzbudilo už 172.

Poď na hlbinu


  • 01 Nepredkladám Ježišovi na potvrdenie aj ja „svoju pravdu“?
  • 02 Je pre mňa dôležité mať veci navonok v poriadku?
  • 03 Koho by som vo svojom živote rád viedol?

tip pre teba

Presviedčaj sa o motiváciách svojho konania. Pýtaj sa Učiteľa na názor. Ver mi, odpovie ti.


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.