Ján Holubčík Poctivosť, vernosť a spravodlivosť

Preukazujte spravodlivosť blížnemu – to môžete urobiť, či ho milujete, alebo nemilujete.

Lk 16, 9-15

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Robte si priateľov z nespravodlivej mamony, aby vás, až sa pominie, prijali do večných príbytkov. <br /> Kto je verný v najmenšom, je verný aj vo veľkom, a kto je nepoctivý v malom, je nepoctivý aj vo veľkom. <br /> Ak ste teda neboli verní v nespravodlivej mamone, kto vám zverí pravé bohatstvo? A ak ste neboli verní v cudzom, kto vám dá, čo je vaše? <br /> Nijaký sluha nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. <br /> Nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone.“ <br /> Toto všetko počúvali aj farizeji, ktorí mali radi peniaze, a posmievali sa mu. Preto im povedal: „Vy sa robíte pred ľuďmi spravodlivými, ale Boh pozná vaše srdcia, lebo čo je u ľudí vznešené, pred Bohom je ohavné.“

11.11.2017 00:00

zamyslenie

Istý bohatý človek sa rozhodol investovať svoje peniaze do stavby domu. Zveril ju svojmu manažérovi s pevným presvedčením, že on sa už o všetko postará. Manažér sa pustil do práce. Všetko perfektne naplánoval, zorganizoval a začal všetky potrebné práce. Po čase si uvedomil, že by mohol nakupovať omnoho lacnejší materiál a ušetrené peniaze by si dával do svojej peňaženky. A tak aj začal. Nakupoval druhotriedny, ten najhorší materiál a čo mu ostalo, si vložil do vačku. Základy boli z toho najhoršieho cementu a štrku. Na múry kúpil rozpadávajúcu sa tehlu. Stavba rýchlo napredovala a on rýchlo bohatol. Po krátkom čase už dokončieval posledné finálne práce. Dom vyzeral zvonku nádherne. Ľudia ho obdivovali a závideli majiteľovi. Iba manažér vedel, že o pár mesiacov začnú múry praskať a dom sa bude postupne rozsýpať. Onedlho už manažér volal majiteľovi, že si môže prísť pozrieť nový dom a prevziať kľúče. Majiteľ bol nadšený. Cítil voči manažérovi veľkú vďačnosť za taký kus roboty. Preto sa rozhodol, že mu ako vďaku ten dom daruje.
Ježiš nás pozýva v dnešnom evanjeliu k vernosti a spravodlivosti v malom a v cudzom. Až potom budeme schopní zodpovednosti v pravom bohatstve. Mali by sme sa učiť konať každú prácu a službu zodpovedne. Ak si vážime našich blížnych, tak by sme mali byť voči nim spravodliví. Potom nám Pán zverí aj väčšie veci.

Preukazujte spravodlivosť blížnemu – to môžete urobiť, či ho milujete, alebo nemilujete.

Toto zamyslenie povzbudilo už 158.

Poď na hlbinu


  • 01 Si verný aj v maličkostiach?
  • 02 Robíš aj malú nenápadnú prácu zodpovedne?
  • 03 Si ochotný nezištne pracovať aj pre Božie kráľovstvo?

tip pre teba

V dnešnú sobotu sa snaž robiť všetku prácu zodpovedne.


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.