Tomáš Jellúš SJ Pohladenie slovami

Hlad, plač, nenávisť. Ak to človek zbadá hneď, je podráždený a smutný. A Ježiš začína slovami blahoslavení ste, šťastní ste... ako je to možné, že všade vidí lásku, dobro a radosť? Lebo človek lásky je vždy pozitívne nadstavený, kvôli osobe, do ktorej je zamilovaný. Realita vie byť pekná, ak nám svieti slnko lásky.

Lk 6, 20-26

Ježiš uprel oči na svojich učeníkov a hovoril: „Blahoslavení chudobní, lebo vaše je Božie kráľovstvo. <br /> Blahoslavení, ktorí teraz hladujete, lebo budete nasýtení. <br /> Blahoslavení, ktorí teraz plačete, lebo sa budete smiať. <br /> Blahoslavení budete, keď vás budú ľudia nenávidieť, keď vás vylúčia spomedzi seba, potupia a ako zlo zavrhnú vaše meno pre Syna človeka. Radujte sa v ten deň a jasajte, lebo máte veľkú odmenu v nebi! Veď to isté robili ich otcovia prorokom. <br /> Ale beda vám, boháči, lebo už máte svoju útechu! <br /> Beda vám, čo ste teraz nasýtení, lebo budete hladovať! <br /> Beda vám, čo sa teraz smejete, lebo budete žialiť a plakať! <br /> Beda, ak vás budú všetci ľudia chváliť, lebo to isté robili ich otcovia falošným prorokom!“

13.09.2017 00:00

zamyslenie

Fascinuje ma, ako Ježiš vidí vždy najprv dobro. Vynikajúco vie využívať pozitívnu energiu. Každú vetu dnešného evanjelia začína krásnou pochvalou. Blahoslavení ste. Teda šťastní ste. A ešte to dokonca aplikuje na situácie v našom živote, ktoré nezvykneme spájať s radosťou. Ale tak vždy postupuje človek lásky. Keď je človek zamilovaný, vidí svet v ružových okuliaroch. Aj to, čo bolo predtým šedé, všedné alebo bolestné, sa zrazu stáva nepodstatným, ak má v živote svoju milovanú princeznú, ktorá mu osvetľuje deň. Ježiš chce aj z nás mať ľudí lásky a nasadiť nám svoje vlastné okuliare, aby sme vždy najprv videli to dobré, krásne a hodnotné. Nie je to od neho naivné, lebo láska a radosť nakoniec aj tak budú mať posledné slovo a bude to jediná realita. Ešte sa tu premotáva zlo a dobro, ale zlo, smútok, bolesť sú len dočasné a nikdy si nemôžu merať sily s láskou. Človek má rôzne potreby od telesných a citových až po duchovné. Ale ak má naplnenú tú najvyššiu – že je opravdivo zamilovaný, potom paradoxne ostatné potreby naberajú farebné odtiene a človek ako celok môže povedať – som blahoslavený, som šťastný.

Hlad, plač, nenávisť. Ak to človek zbadá hneď, je podráždený a smutný. A Ježiš začína slovami blahoslavení ste, šťastní ste... ako je to možné, že všade vidí lásku, dobro a radosť? Lebo človek lásky je vždy pozitívne nadstavený, kvôli osobe, do ktorej je zamilovaný. Realita vie byť pekná, ak nám svieti slnko lásky.

Toto zamyslenie povzbudilo už 173.

Poď na hlbinu


  • 01 Čo ma vie pozitívne nadstaviť?
  • 02 Ako láska môže priaznivo ovplyvniť celý život?
  • 03 Nad zamilovaným človekom nemá frustrácia a depresia žiadnu moc. Zakúsil som to?

tip pre teba

Budem aj v tom najväčšom nešťastí hľadieť na radosť, ktorú mám z lásky.


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.