Ján Holubčík Najväčší paradox

Celý život je postupné strácanie, no zároveň nachádzanie.

Mk 8, 34 – 9, 1

Ježiš zavolal k sebe zástup aj učeníkov a povedal im: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma. <br /> Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa a pre evanjelium, zachráni si ho. <br /> Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?! <br /> Lebo za čo vymení človek svoju dušu?! <br /> Kto sa bude hanbiť za mňa a za moje slová pred týmto cudzoložným a hriešnym pokolením, za toho sa bude hanbiť aj Syn človeka, keď príde v sláve svojho Otca so svätými anjelmi.“ <br /> A povedal im: „Veru, hovorím vám: Niektorí z tých, čo tu stoja, neokúsia smrť, kým neuvidia, že Božie kráľovstvo prichádza s mocou.“

17.02.2017 00:00

zamyslenie

Kresťanstvo je náboženstvo paradoxov. Ten najväčší je práve v dnešnom evanjeliu: „Kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa a pre evanjelium, zachráni si ho.“ Matka, ktorá stráca svoj život pre deti, no zároveň ho nachádza v tejto obeti. Mladá ambiciózna karieristka, ktorá nechce deti, aby sa mohla realizovať, no zároveň nenachádza naplnenie svojho života. Otec, ktorý sa zdiera pre rodinu, no zároveň ju nachádza v tejto službe. Slobodný muž, ktorý si žije iba pre seba a hľadá svoje šťastie, no zároveň ho nenachádza. Rehoľná sestra, ktorá sa zrieka všetkého a odchádza do kláštora, no zároveň dostáva všetko – Boha. Mladý chalan, ktorý odchádza na misie, aby daroval, stratil rok svojho života, no vracia sa ešte viac obohatený. Ježiš, ktorý stratil svoj život na kríži, no potom vstal z mŕtvych. Paradoxne, kto hľadá šťastie ho stráca a kto ho nehľadá, ho nachádza. Stará legenda hovorí, že vták pelikán, keď nemá čím kŕmiť svoje mláďatá, tak si začne trhať mäso zo svojej hrude a srdca, aby ním nakŕmil svoje mláďatá. Berie si svoj život, aby ho mali druhí. Preto si prví kresťania vybrali ako symbol svätej omše vtáka pelikána. Kristus, ktorý zomiera na kríži, aby sme my aj On mohli žiť.

Celý život je postupné strácanie, no zároveň nachádzanie.

Toto zamyslenie povzbudilo už 242.

Poď na hlbinu


  • 01 Okolo čoho sa točí celý tvoj život?
  • 02 Zažil si už radosť z dávania?
  • 03 Dokážeš zomierať sebe samému?

tip pre teba

Rozhodni sa dnes pre určitú formu pôstu, kde budeš niečo strácať, no uvidíš, že získaš omnoho viac.


TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.
Redakcia Slovo+ Informácia o nutnej technickej prestávke webu
Oznamujeme Vám, že web si vyžaduje technickú prestávku.
Petra Babulíková Priatelia, rodina a milovaní: Prestaňte, prosím, dávať mojim deťom toľko hlúpostí
Som žena v strednom veku s kôpkou malých detí, dôchodkovým plánom a strechou nad hlavou, ale bojujem s niečím, čo by som vlastne vôbec nemala považovať za problém.
Tomáš Jellúš SJ Srdce mi naplnil smútok
Rádio najviac vysiela pesničky o smutnom srdci. Možno preto, že to oslovuje najviac ľudí, keďže každý si tým aspoň raz prešiel. Ale na rozdiel od rádia ponúka Ježiš aj riešenie – pošlem vám Tešiteľa.
Alan Ján Dely OP Pravda o nás...
Kresťan si uvedomuje svoju malosť, keďže je hriešnik. No kresťan si uvedomuje aj svoju veľkosť, keďže je Božím dieťaťom.
Lukáš Valach Slovensko sa mení. Budú kresťania súčasťou zmeny?
V súčasnej dobe môžeme cítiť veľkú túžbu po zmene. Ľudia túžia po nových politikoch, po nových tvárach. Po spoločenských osobnostiach, ktoré budú slušné, charakterné a budú ochotné pracovať na zmene v tejto krajine a v politike v prvom rade slúžiť občanom na Slovensku.