Alan Ján Dely OP Pred kým si mám strážiť srdce?

Strážte si srdce pred hriechom, ale… nestrážte si ho pred ťažkosťami ľudí.

Mt 5,38-42

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Oko za oko a zub za zub!‘ No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé. Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti šaty, nechaj aj plášť. A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním dve. Tomu, kto ťa prosí, daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba niečo požičať.“

19.06.2017 00:00

zamyslenie

Keď Boh stvoril prvých ľudí, tak postupne ich povolal k piatim činnostiam. Mali ľudstvom naplniť celú zem (1), mali si podmaniť zem i všetky zvieratá (2), pomenovať všetko tvorstvo (3), obrábať pôdu raja, teda pracovať (4)m a napokon mali strážiť raj (5). No keď Adam a Eva zhrešili, Boh im jednu z týchto činností odobral. Ľudia mali aj naďalej naplniť zem, podmaniť si ju, pomenovávať stvorenstvo a obrábať pôdu. No nemohli už strážiť brány raja. Nemohli strážiť ten priestor, kde prebývali s Bohom.
Keď čítame knihu Genezis ďalej, prídeme k príbehu o Kainovi a Ábelovi, o ktorom vieme, že neskončil dobre. Keď Kain začína vo svojom vnútri pociťovať závisť a hnev, prichádza k nemu Boh a vraví mu, že už hriech číha pri dverách jeho vnútra a on ma túto žiadostivosť hriechu ovládať. Inými slovami, Boh radí Kainovi, aby strážil dvere svojho vnútra, svojho srdca, pred zlými myšlienkami (hnevom, závisťou...), zlými vplyvmi.
Pred prvým hriechom ľudia strážili „dvere raja“. Po prvom hriechu sme povolaní k tomu, aby sme strážili „dvere svojho srdca“, pretože naše srdce je priestorom, kde s nami chce Boh prebývať.
Aj Ježiš v dnešnom evanjeliu nám pripomína, aby sme si strážili dvere svojho srdca pred hriechom – aby sme nevpustili dovnútra hnev, nenávisť, túžbu po odplate. No nehovorí len to. Ide ešte ďalej: Strážte si srdce pre hriechom, ale... nestrážte si ho pred ťažkosťami iných ľudí. Zoči voči hriechu nech sú dvere vášho srdca zamknuté na sedem zámkov. Ale zoči voči problémom ľudí vo vašom okolí nech vaše srdce má neustále „deň otvorených dverí“. Také je totiž súcitné srdce. Také je srdce Ježiša!

Strážte si srdce pred hriechom, ale… nestrážte si ho pred ťažkosťami ľudí.

Toto zamyslenie povzbudilo už 192.

Poď na hlbinu


  • 01 Naozaj si strážim dvere svojho srdca pred hriechom?
  • 02 Akému hriechu príliš často otváram dvere svojho srdca?
  • 03 Dovolím, aby na dvere môjho srdca zaklopalo utrpenie ľudí v mojom okolí? A ak zaklope, otvorím ich a pomôžem im?

tip pre teba

Otvorím dnes dvere svojho srdca pred ťažkosťami aspoň jedného človeka a pomôžem mu!


TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.
Redakcia Slovo+ Informácia o nutnej technickej prestávke webu
Oznamujeme Vám, že web si vyžaduje technickú prestávku.
Petra Babulíková Priatelia, rodina a milovaní: Prestaňte, prosím, dávať mojim deťom toľko hlúpostí
Som žena v strednom veku s kôpkou malých detí, dôchodkovým plánom a strechou nad hlavou, ale bojujem s niečím, čo by som vlastne vôbec nemala považovať za problém.
Tomáš Jellúš SJ Srdce mi naplnil smútok
Rádio najviac vysiela pesničky o smutnom srdci. Možno preto, že to oslovuje najviac ľudí, keďže každý si tým aspoň raz prešiel. Ale na rozdiel od rádia ponúka Ježiš aj riešenie – pošlem vám Tešiteľa.
Alan Ján Dely OP Pravda o nás...
Kresťan si uvedomuje svoju malosť, keďže je hriešnik. No kresťan si uvedomuje aj svoju veľkosť, keďže je Božím dieťaťom.
Lukáš Valach Slovensko sa mení. Budú kresťania súčasťou zmeny?
V súčasnej dobe môžeme cítiť veľkú túžbu po zmene. Ľudia túžia po nových politikoch, po nových tvárach. Po spoločenských osobnostiach, ktoré budú slušné, charakterné a budú ochotné pracovať na zmene v tejto krajine a v politike v prvom rade slúžiť občanom na Slovensku.