Alan Ján Dely OP Bohatstvo veriaceho človeka...

„Boží skutok je veriť v toho, ktorého on poslal.“

Jn 6,22-29

<p>Keď Ježiš nasýtil päťtisíc ľudí, jeho učeníci ho videli chodiť po mori. Na druhý deň si však zástup, čo zostal na druhom brehu mora, všimol, že tam bola iba jedna loďka a že Ježiš nenastúpil na loď so svojimi učeníkmi, ale že sa učeníci odplavili sami. A z Tiberiady prišli iné lode k miestu, kde jedli chlieb, keď Pán vzdával vďaky.</p> <p>No zástup zbadal, že tam nie je ani Ježiš ani jeho učeníci. Preto aj oni nastúpili na loďky, prišli do Kafarnauma a hľadali Ježiša. Keď ho na druhom brehu mora našli, povedali mu: „Rabbi, kedy si sem prišiel?“</p> <p>Ježiš im odpovedal: „Veru, veru, hovorím vám: Nehľadáte ma preto, že ste videli znamenia, ale preto, že ste jedli z chlebov a nasýtili ste sa.</p> <p>Nezháňajte sa za pominuteľným pokrmom, ale za pokrmom, ktorý ostáva pre večný život, a ten vám dá Syn človeka. Lebo jeho označil Otec, Boh, svojou pečaťou.“</p> <p>Povedali mu: „Čo máme robiť, aby sme konali Božie skutky?“ Ježiš im odpovedal: „Boží skutok je veriť v toho, ktorého on poslal.“</p>

16.04.2018 00:00

zamyslenie

Ak sme k sebe úprimní, musíme priznať, že veriaci človek nie je automaticky lepší, pracovitejší, obetavejší, či úprimnejší ako neveriaci človek. Mnohí neveriaci sú totiž vo viacerých smeroch lepší ako my.

Veriaci človek sa od neveriaceho líši len v jednej jedinej „veci“. Veriaci človek je bohatší o jeden vzťah. O vzťah s Bohom. A je na nás, ako umožníme, aby tento vzťah s Pánom prenikol všetko ostatné v našom živote. V tomto vzťahu je totiž „ukryté“ toľko radosti, pokoja, nadšenia a lásky, že týmto všetkým dokáže prekvasiť aj všetky naše ostatné vzťahy – vzťah k iným či k sebe samému. Kto rozvíja vzťah s Pánom, tak zároveň, hoc si to aj neuvedomuje, rozvíja vzťah k iným ľuďom či k sebe samému.

Náš vzťah s Pánom, ak je úprimný, by mal mať dosah na všetko ostatné v našom živote. Dovoľme tomuto vzťahu preniknúť aj do tých vzťahoch, o ktorých si myslíme, že sú stratené...

„Boží skutok je veriť v toho, ktorého on poslal.“

Toto zamyslenie povzbudilo už 0.

Poď na hlbinu


  • 01 Čo pre mňa znamená veriť?
  • 02 Má moja viera dosah aj na moje správanie alebo pod vierou rozumiem len chodenie do kostola?
  • 03 Dokážem Pánovi darovať čas každý deň?

tip pre teba

Dnes budem k sebe úprimný pri odpovedi na nasledujúcu otázku: Aká je moja viera?


Domitille Farretová z AstièsMariana Michalková Sestra Emilie: Nikdy som sa necítila slobodnejšia, ako keď som Pánovi povedala svoje „áno“
Pre Svetový deň modlitby za duchovné povolania (22. apríl) vám prinášame článok o sestre Emilie z mníšskeho bratstva Jeruzalem. Svoje večné sľuby skladala v roku 2010.
Erik ZbinovskýTS IPDICGI: Istanbulský dohovor nemá našu podporu!
V Žakovciach v zariadení pre týrané ženy prevádzkovanom Inštitútom Krista veľkňaza sa uskutočnila v dňoch 19.-20.4.2018 Medzinárodná panelová diskusia o Istanbulskom dohovore a gender ideológii (International Panel Discussion about Istanbul Convention and Gender Ideology (IPDICGI)/. IPDICGI sa zúčastnili viacerí účastníci zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Rumunska, Poľska a Litvy.
Petra Babulíková Kapela Heartbeat: Ak On je silný, my môžeme byť slabí
Heartbeat – kapela, ktorá zaujme nielen chválovou mocou svojich skladieb, ale tiež vysokým číslom predajnosti a sledovanosti na internete. Krehké, a zároveň veľmi silné hudobné zoskupenie, ktorého piesne spievajú spoločenstvá na celom Slovensku, vydalo minulý rok album Kam ma zavolá. Album uzatvára skladba Radostný kráľ, pieseň o Božom otcovstve.
Tomáš Jellúš SJ Umývam ti srdce
V histórii je zachytené, ako sa Vikingovia obávali z čistoty, keď sa stretli s tým, že niekto sa umýva aj raz týždenne. Ale umývanie je príjemný osviežujúci proces pre telo. A rovnako ho potrebuje naše srdce.
Terézia Rončáková #recenzia_Rozhovor s doktorom Dobiášom zhltne človek ako pilulku. A ozdravie
Ak sú knihy rozhovorov obľúbeným ľahkým čítaním „na jeden hlt“, o knižnom rozhovore so záchranárom Viliamom Dobiášom to platí stonásobne. Pre diváka ani čitateľa nie je tento výrečný sympatický lekár neznámy. Knižný projekt si preto pýtal k strhujúcim historkám z lekárskeho prostredia pridanú hodnotu – a redaktor Martin Ližičiar sa pokúsil načrieť do respondentovej životnej múdrosti a viery.
Mária Kohutiarová Nezrelé zelené banány a optika politiky štátu
Nechutné. Presne to mi napadne, keď som v obchode a z banánových krabíc trčia ešte nedozreté banány v tej „čarokrásnej“ zelenožltej (niekedy viac zelenej ako žltej) farbe. Občas, keď môj drahý neodolá a predsa len také kúpi, máme tú „česť“ jesť piliny s predtuchou banánovej chuti.
Félix Maria OFM Nezostať statický
Rozklad je nestatická zmena, ale už nie konštruktívna.
Mária Kohutiarová Boh Otec? Ten, ktorý skôr ako moje hriechy pozorne vníma moje bolesti a problémy
Vyzerá mlado a mladosť v ňom zrejme udržuje stály kontakt s deťmi a mladými, realizovaný predovšetkým cez spoločenstvo Piar, učenie v škole v Nitre alebo spoluprácou na projekte Godzone. Žije naplno a s radosťou otcovskú rolu nielen ako šéf rehole piaristov na Slovensku. Ako dobrý otec má radosť z dozrievania novej generácie, ktorá podľa jeho presvedčenia radikálne zmení Slovensko k lepšiemu. O pozvaní do intimity k Bohu Otcovi, otcovstve ako úlohe a o daroch a poslaní otcovstva sme dali slovko s Jurajom Ďurnekom SchP (48).
Godzone Ivana Šalgová Godzone konferencia opäť zjednotila stovky mladých
Viac ako tisíc mladých ľudí z celého Slovenska sa počas tohto víkendu stretlo na Godzone konferencii v Liptovskom Mikuláši, ktorej téma bola „V hlbine“. Hoci niektorí ľudia radi o charizmatikoch hovoria, že sú to iba povrchní ľudia zmietaní emóciami, Godzone konferencia bola jedným z príkladov, že sú to ľudia s túžbou ísť do hĺbky vo vzťahu s Bohom a ktorí to so svojou vierou myslia vážne.
Tomáš Jellúš SJ Nikto ťa nevytrhne z objatia
Nielen zaľúbení ľudia fandia objatiu. Všetci ho potrebujeme, či už duchovné, alebo fyzické. Objatie nás uisťuje, že nik nás nevytrhne z Ježišovej ruky lásky.