Tomáš Jellúš SJ Nasýtené srdce

Poznáme škvŕkanie v bruchu, keď sme hladní. To naše bruško plače, že nemá dosť živín. Aj srdce vie plakať, ak nie je nasýtené. Obrazom starozákonnej manny Ježiš poukazuje na duchovný chlieb prijatia, ktorý prináša pre všetky hladné ľudské srdcia.

Jn 6, 30-35

Zástup sa pýtal Ježiša: „Aké znamenie urobíš, aby sme videli a uverili ti? Čo urobíš? Naši otcovia na púšti jedli mannu, ako je napísané: ‚Dal im jesť chlieb z neba.‘“ Ježiš im odvetil: „Veru, veru, hovorím vám: Nie Mojžiš vám dal chlieb z neba, ale môj Otec vám dáva pravý chlieb z neba. Lebo Boží chlieb je ten, ktorý zostúpil z neba a dáva svetu život.“ Povedali mu: „Pane, vždy nám dávaj taký chlieb.“ Ježiš im povedal: „Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nikdy nebude hladovať, a kto verí vo mňa, nikdy nebude žízniť.“

17.04.2018 00:00

zamyslenie

Ľudské telo je úžasný organizmus, schopný veľkých vecí. Ale ak by nemalo potravu, dlho by nevydržalo. So srdcom je to ešte vážnejšie. Musí byť nasýtené, aby mohlo rozdávať lásku ďalej. Ježiš ako najväčšie svoje znamenie ponúka práve nasýtenie srdca. Buduje na skúsenosti manny, chleba z neba, ktorý dával Izraelitom silu na púšti. Náš život je niekedy podobný vyprahnutej púšti. Ak sa človek sústredí na horúci piesok, suchotu v krku, nedostatok pohodlia, tak samozrejme jeho život nebude šťastný. Ale ak budeme vidieť našu duchovnú mannu, ktorá sýti naše srdce, vtedy aj náš život zažiari niečím krásnym, pozitívnym a hodnotným. Čo alebo kto je našou mannou? Boh nám zosiela do života milé vzťahy, okolnosti, veci, prostriedky, ktoré živia naše srdce. Treba si nám rozmaznávať naše srdce, nebyť na neho tvrdý. Je to citlivý orgán, ktorý potrebuje veľa lásky a pozornosti. Srdce v tele chránia mocné rebrá z pevných kostí. Aj v našom živote stretávame ochrancov, ktorým záleží na našom šťastí. Ich mená sú pre nás cenné. Zrkadlia nám ochranu a lásku Boha, ktorý dáva všetkým silu, aby bolo schopní byť druhým oporou.

Poznáme škvŕkanie v bruchu, keď sme hladní. To naše bruško plače, že nemá dosť živín. Aj srdce vie plakať, ak nie je nasýtené. Obrazom starozákonnej manny Ježiš poukazuje na duchovný chlieb prijatia, ktorý prináša pre všetky hladné ľudské srdcia.

Toto zamyslenie povzbudilo už 0.

Poď na hlbinu


  • 01 Je moje srdce tučné, alebo chudé?
  • 02 Čo je mojou osobnou mannou?
  • 03 Mojžiš sprostredkuje mannu z neba. Kto je môj „Mojžiš“ v mojom osobnom živote?

tip pre teba

Nebudem trýzniť svoje srdce pôstom. Vyhľadám ľudí lásky a Ježišovo prijatie.


Kresťan v politike Kresťan v politike?
Väčšina ľudí na Slovensku vníma, že by sa v našej krajine mohlo žiť lepšie. Keby sme chceli, keby sa „ľudia na tých vysokých miestach zmenili“, tak by sme v našej krajine mohli žiť kvalitnejšie, spravodlivejšie, hodnotnejšie.
PRKollárovci Exkluzívne: Kollárovci predstavili nový videoklip!
Pätica mladých muzikantov po vydaní svojho veľmi úspešného deviateho CD dlho nezaháľala a pripravila si pre svojich fanúšikov ďalší úspešný videoklip k piesni Mal som raz jedno dievčatko.
Marcela Bagínová #recenzia_ Ulf Ekman: Vezmite a jedzte
Aj ty chodíš na omšu a nič sa nedeje? Snažíš sa, modlíš sa, dokonca sa pravidelne spovedáš a prijímaš Ježiša v Eucharistii a on predsa mlčí? Kde sa stala chyba?
Zuzana Verešová #recenzia_Magda Kučerková, Ján Knapík: Cesta do Compostely
Praktická – to je slovo, ktoré podľa mňa najlepšie vystihuje knihu Cesta do Compostely. Malý formát so záložkou, mapy, grafy, fotky, ktoré vtiahnu do sveta pútnika. Táto kniha môže byť skvelým sprievodcom pre pútnikov, no obohatiť môže aj čitateľa, ktorý je takzvaný domased.
Jana Vilmanis #recenzia:_Timothy Keller a Kathy Kellerová: Smysl manželství
Vidia ľudia v dnešnej dobe v manželstve ešte nejaký zmysel? Pre niekoho je to len papier, pre niekoho len krásna svadba... Mnohí vidia manželstvo nesprávne, chcú si ho dokonca najprv vyskúšať a neraz príde aj sklamanie. Kniha Smysl manželství sa však snaží vysvetliť, ako skutočne chápať manželstvo.
TSTomáš Kuzár Mimovládne organizácie chcú dostať rodiny do centra pozornosti celej spoločnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny sa už 8 rokov konajú vo viacerých mestách a obciach na Slovensku Dni rodiny. Hlavným mottom tohtoročných osláv je “Stojíme pri sebe”.
Ľubica Dojčárová Pozvánka na Spišský Jeruzalem
V nádhernom prostredí Spišskej Kapituly sa bude v dňoch 17.5. - 20.5.2018 konať 6. ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.
Viera do vrecka Viera do vrecka: O Márii trochu inak
O Panne Márii zvyčajne uvažujeme, ako o našej nebeskej Matke. V mariánskom mesiaci máj prinášame niekoľko netradičných pohľadov na Máriu, vďaka ktorým sa môže stať ešte bližšou každému z nás.
Tomáš Jellúš SJ Znamenia lásky
Čím človek žije, to šíri aj navonok. Ježiš vraví, že tí, čo uveria budú rozpoznateľní cez znamenia lásky. Spoznajú nás ako Ježišových priateľov? Tešia sa na nás?
Zuzana Vandáková HANA KLAUS: O programe Teen STAR
Ešte v marci navštívila Slovensko Hana Klaus (90), zakladateľka programu Teen Star, ktorý sa vyučuje v tridsiatich dvoch krajinách sveta vrátane Slovenska. Program pomáha mladým ľuďom porozumieť vlastne sexualite a správať sa zodpovedne. I nám zodpovedala na niekoľko otázok.