Tomáš Jellúš SJ Nasýtené srdce

Poznáme škvŕkanie v bruchu, keď sme hladní. To naše bruško plače, že nemá dosť živín. Aj srdce vie plakať, ak nie je nasýtené. Obrazom starozákonnej manny Ježiš poukazuje na duchovný chlieb prijatia, ktorý prináša pre všetky hladné ľudské srdcia.

Jn 6, 30-35

Zástup sa pýtal Ježiša: „Aké znamenie urobíš, aby sme videli a uverili ti? Čo urobíš? Naši otcovia na púšti jedli mannu, ako je napísané: ‚Dal im jesť chlieb z neba.‘“ Ježiš im odvetil: „Veru, veru, hovorím vám: Nie Mojžiš vám dal chlieb z neba, ale môj Otec vám dáva pravý chlieb z neba. Lebo Boží chlieb je ten, ktorý zostúpil z neba a dáva svetu život.“ Povedali mu: „Pane, vždy nám dávaj taký chlieb.“ Ježiš im povedal: „Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nikdy nebude hladovať, a kto verí vo mňa, nikdy nebude žízniť.“

17.04.2018 00:00

zamyslenie

Ľudské telo je úžasný organizmus, schopný veľkých vecí. Ale ak by nemalo potravu, dlho by nevydržalo. So srdcom je to ešte vážnejšie. Musí byť nasýtené, aby mohlo rozdávať lásku ďalej. Ježiš ako najväčšie svoje znamenie ponúka práve nasýtenie srdca. Buduje na skúsenosti manny, chleba z neba, ktorý dával Izraelitom silu na púšti. Náš život je niekedy podobný vyprahnutej púšti. Ak sa človek sústredí na horúci piesok, suchotu v krku, nedostatok pohodlia, tak samozrejme jeho život nebude šťastný. Ale ak budeme vidieť našu duchovnú mannu, ktorá sýti naše srdce, vtedy aj náš život zažiari niečím krásnym, pozitívnym a hodnotným. Čo alebo kto je našou mannou? Boh nám zosiela do života milé vzťahy, okolnosti, veci, prostriedky, ktoré živia naše srdce. Treba si nám rozmaznávať naše srdce, nebyť na neho tvrdý. Je to citlivý orgán, ktorý potrebuje veľa lásky a pozornosti. Srdce v tele chránia mocné rebrá z pevných kostí. Aj v našom živote stretávame ochrancov, ktorým záleží na našom šťastí. Ich mená sú pre nás cenné. Zrkadlia nám ochranu a lásku Boha, ktorý dáva všetkým silu, aby bolo schopní byť druhým oporou.

Poznáme škvŕkanie v bruchu, keď sme hladní. To naše bruško plače, že nemá dosť živín. Aj srdce vie plakať, ak nie je nasýtené. Obrazom starozákonnej manny Ježiš poukazuje na duchovný chlieb prijatia, ktorý prináša pre všetky hladné ľudské srdcia.

Toto zamyslenie povzbudilo už 0.

Poď na hlbinu


  • 01 Je moje srdce tučné, alebo chudé?
  • 02 Čo je mojou osobnou mannou?
  • 03 Mojžiš sprostredkuje mannu z neba. Kto je môj „Mojžiš“ v mojom osobnom živote?

tip pre teba

Nebudem trýzniť svoje srdce pôstom. Vyhľadám ľudí lásky a Ježišovo prijatie.


Domitille Farretová z AstièsMariana Michalková Sestra Emilie: Nikdy som sa necítila slobodnejšia, ako keď som Pánovi povedala svoje „áno“
Pre Svetový deň modlitby za duchovné povolania (22. apríl) vám prinášame článok o sestre Emilie z mníšskeho bratstva Jeruzalem. Svoje večné sľuby skladala v roku 2010.
Erik ZbinovskýTS IPDICGI: Istanbulský dohovor nemá našu podporu!
V Žakovciach v zariadení pre týrané ženy prevádzkovanom Inštitútom Krista veľkňaza sa uskutočnila v dňoch 19.-20.4.2018 Medzinárodná panelová diskusia o Istanbulskom dohovore a gender ideológii (International Panel Discussion about Istanbul Convention and Gender Ideology (IPDICGI)/. IPDICGI sa zúčastnili viacerí účastníci zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Rumunska, Poľska a Litvy.
Petra Babulíková Kapela Heartbeat: Ak On je silný, my môžeme byť slabí
Heartbeat – kapela, ktorá zaujme nielen chválovou mocou svojich skladieb, ale tiež vysokým číslom predajnosti a sledovanosti na internete. Krehké, a zároveň veľmi silné hudobné zoskupenie, ktorého piesne spievajú spoločenstvá na celom Slovensku, vydalo minulý rok album Kam ma zavolá. Album uzatvára skladba Radostný kráľ, pieseň o Božom otcovstve.
Tomáš Jellúš SJ Umývam ti srdce
V histórii je zachytené, ako sa Vikingovia obávali z čistoty, keď sa stretli s tým, že niekto sa umýva aj raz týždenne. Ale umývanie je príjemný osviežujúci proces pre telo. A rovnako ho potrebuje naše srdce.
Terézia Rončáková #recenzia_Rozhovor s doktorom Dobiášom zhltne človek ako pilulku. A ozdravie
Ak sú knihy rozhovorov obľúbeným ľahkým čítaním „na jeden hlt“, o knižnom rozhovore so záchranárom Viliamom Dobiášom to platí stonásobne. Pre diváka ani čitateľa nie je tento výrečný sympatický lekár neznámy. Knižný projekt si preto pýtal k strhujúcim historkám z lekárskeho prostredia pridanú hodnotu – a redaktor Martin Ližičiar sa pokúsil načrieť do respondentovej životnej múdrosti a viery.
Mária Kohutiarová Nezrelé zelené banány a optika politiky štátu
Nechutné. Presne to mi napadne, keď som v obchode a z banánových krabíc trčia ešte nedozreté banány v tej „čarokrásnej“ zelenožltej (niekedy viac zelenej ako žltej) farbe. Občas, keď môj drahý neodolá a predsa len také kúpi, máme tú „česť“ jesť piliny s predtuchou banánovej chuti.
Félix Maria OFM Nezostať statický
Rozklad je nestatická zmena, ale už nie konštruktívna.
Mária Kohutiarová Boh Otec? Ten, ktorý skôr ako moje hriechy pozorne vníma moje bolesti a problémy
Vyzerá mlado a mladosť v ňom zrejme udržuje stály kontakt s deťmi a mladými, realizovaný predovšetkým cez spoločenstvo Piar, učenie v škole v Nitre alebo spoluprácou na projekte Godzone. Žije naplno a s radosťou otcovskú rolu nielen ako šéf rehole piaristov na Slovensku. Ako dobrý otec má radosť z dozrievania novej generácie, ktorá podľa jeho presvedčenia radikálne zmení Slovensko k lepšiemu. O pozvaní do intimity k Bohu Otcovi, otcovstve ako úlohe a o daroch a poslaní otcovstva sme dali slovko s Jurajom Ďurnekom SchP (48).
Godzone Ivana Šalgová Godzone konferencia opäť zjednotila stovky mladých
Viac ako tisíc mladých ľudí z celého Slovenska sa počas tohto víkendu stretlo na Godzone konferencii v Liptovskom Mikuláši, ktorej téma bola „V hlbine“. Hoci niektorí ľudia radi o charizmatikoch hovoria, že sú to iba povrchní ľudia zmietaní emóciami, Godzone konferencia bola jedným z príkladov, že sú to ľudia s túžbou ísť do hĺbky vo vzťahu s Bohom a ktorí to so svojou vierou myslia vážne.
Tomáš Jellúš SJ Nikto ťa nevytrhne z objatia
Nielen zaľúbení ľudia fandia objatiu. Všetci ho potrebujeme, či už duchovné, alebo fyzické. Objatie nás uisťuje, že nik nás nevytrhne z Ježišovej ruky lásky.