Túžim po tom, aby moje deti vyrastali v pozitívnom domove. Chcem žiť v pozitívnom domove, takom, ktorý odráža Božiu lásku, radosť, milosrdenstvo a zľutovanie. A to nielen na začiatku školského roka či počas januára, ale po celý rok. No keď vám život hádže pod nohy polená, je ťažké ostať pozitívne naladený, aspoň nie bez cieleného usilovania sa a podpory Vyššej moci.

Preto som sa vám rozhodla ponúknuť 10 tipov, ako si môžete aj vy vytvoriť lepší domov:

1. Uprednostňujte svojho partnera
Na prvé miesto, ako vytvoriť pozitívny domov, dávam udržiavanie vášho manželstva šťastným a zdravým. Nemyslím si, že by som zvládla všetko to bláznovstvo prvých dvoch rokov s batoľaťom a dvojičkami, keby to nebolo pre môjho manžela a pre náš zväzok. Uistite sa, že vaše kamarátstvo s manželom/manželkou napájate a živíte. Robte čokoľvek pre to, aby vaše manželstvo ostalo silné a plné života.

2. Chváľte
Kto nerád prijíma komplimenty? Rozžiaria váš deň, týždeň ba i mesiac! Snažte sa byť jasný a nešetrite chválou. Zaplavte vášho milovaného výnimočnými pochvalami počas dňa. Ukážte mu, že ste si všimli všetko to dobré a krásne, čo urobil. Aj to, kým je.

3. Vychutnávajte si bláznenie sa
Zaspievajte si pochabú pesničku. Zatancujte si. Oblečte sa do šialených kostýmov. Ak sa smejete sama na sebe, ponúkate tak i vášmu manželovi a deťom niečo, na čom sa môžu zasmiať a váš domov potom pookreje rýchlosťou blesku. Chyťte sa každej príležitosti a správajte sa bláznivo. Bláznite sa aj počas každodenných povinností a aktivít.

4. Nerobte naraz viacero vecí
Ak ste ako ja, váš zoznam toho, čo treba urobiť, je trocha náročnejší. Je to ťažké, keďže naraz treba dokončiť aspoň milión vecí, ale to z vás spraví len šialenú matku s mozgom na vybuchnutie. Odložte váš zoznam povinností, vypnite si mobil a buďte prítomná. Robte naraz len jednu vec. Nemyslite na domáce práce či na vybavovačky. Aspoň na chvíľku sa skúste venovať len jednej činnosti. Začnite postupne. Najprv sa na ňu sústreďte pätnásť minút, neskôr to zvýšte až na tridsať či hodinu. Uvidíte, aké skutočne prínosné to je.

5. Hovorte prepáč
Ľútosť utišuje a dáva život. Vyživuje vyčerpanú dušu a zavlažuje vyprahnuté srdce. Hovorte prepáč. Hneď. A často. Ospravedlňujte sa aj celý deň, ak je to potrebné, a myslite to naozaj úprimne. Odložte svoju pýchu a buďte vy tým, kto ako prvý pokorí svoje ego. A potom sa pozerajte, ako sa na váš domov a rodinu vylieva šťastie a pozitívnosť.

Zapamätajte si, že
prvý, kto sa ospravedlní, je najstatočnejší,
prvý, kto odpustí, je najsilnejší,
prvý, kto zabudne, je najšťastnejší.

6. Neporovnávajte
Porovnávanie je skutočným zlodejom radosti. Neporovnávajte svojho manžela s inými mužmi. Prestaňte vaše deti porovnávať s inými deťmi z ulice. Určite neporovnávajte svoj domov, financie, auto či oblečenie s tým, čo majú ostatní.