„To skrátka nie je fér,“ povedala. „Moji kamoši môžu chodiť na koncerty, a moji rodičia sú jednoducho strašne prísni! Mali by vidieť, čo všetko dovolia mojim kamarátom ich rodičia. Môj život je taký nespravodlivý.“

Ďalších tridsať minút som počúvala, ako mi hovorí o všetkých tých veciach, ktoré nemá, a všetkých tých veciach, ktoré chce. Sťažovala sa, porovnávala, a zdôrazňovala všetko, po čom túži, a nemá to.

Musím sa priznať, že keď sme sa stretli po prvý raz, chvíľu som váhala.  Túžila som ju šupnúť späť do reality a pripomenúť jej všetky tie veci, ktorými bola obdarovaná. Ale či sa táto mladá žena mýlila alebo mala pravdu, tým som sa nechcela zaoberať. Mojím hlavným cieľom bolo pomôcť jej zmeniť perspektívu, a snažiť sa ponúknuť jej alternatívy k tomu nešťastnému životu, ktorý žila.

Ak mám byť úprimná, často sa v tomto štrnásťročnom dievčati vidím. Možno to nedávam najavo rovnakým spôsobom, ale často cítim, ako do môjho života nepozorovane prichádza nešťastie, keď na chvíľu prestanem dávať pozor. Jeden ľahký žiadostivý pohľad na úplne nový dom mojej priateľky, trochu porovnávania svojej váhy s váhou niekoho iného. A vnímam, ako sa s týmito zdanlivo maličkými, nedôležitými myšlienkami do života začína vkrádať nešťastie.

Ale ako som sa naučila počas tých rokov, tieto myšlienky nie sú nedôležité, sú nebezpečné. Môžu mi pohltiť myseľ a v krátkej chvíli zmeniť stav môjho srdca. Môžu ma priviesť na miesto nešťastia a nespokojnosti. 

Pravda je taká - šťastní ľudia nie sú šťastní preto, že by sa tak boli narodili. Šťastní ľudia sú šťastní preto, lebo si vybrali žiť spôsobom, ktorý udržuje ich myseľ a srdce v jednej rovine s Božou pravdou. Pripomína sa nám, že máme myslieť na veci, ktoré sú krásne, dobré a hodné chvály - pretože naše myšlienky otvárajú dvere nášho srdca. Učím sa ovládať veci, ktorými má moja myseľ dovolené sa zaoberať. Zistila som, že TOTO šťastní ľudia nerobia:

1. Šťastní ľudia sa nesťažujú

Či už je to letmá poznámka o mizernom počasí, alebo zdĺhavý rozhovor o tých otravných kolegoch, sťažovanie sa vždy vedie k nespokojnosti, pretože vaše pocity budú vždy nasledovať vaše slová. Namiesto negatívnych rečí som začala odovzdávať svoje sťažnosti Bohu a rozprávať sa s Ním o veciach, ktoré ma najviac trápia. A zistila som, že hoci moje modlitby nie vždy zmenia moju situáciu, zmenia však vždy moje srdce a pripomenú mi veci, na ktorých naozaj záleží. Kiež by sme sa naučili počítať naše požehnania každý jeden deň.

2. Šťastní ľudia sa neporovnávajú

Často sa porovnávame s inými ľuďmi. Ale toto konanie nám zabezpečí život na emocionálnej horskej dráhe, pretože niekedy sme dosť dobrí, a inokedy nie. Niekedy budeme najinteligentnejšou, najkrajšou, najúspešnejšou bytosťou v miestnosti - ale inokedy budeme úplne poslední na stĺpe totemu. Ako kresťania sme povolaní neporovnávať sa s ničím menším než s hodnotou, ktorú nám dal Ježiš Kristus, hodnotou, ktorú nemožno vziať, znížiť alebo k nej dačo pridať. Hodnotou, ktorá je istá, stála a silná. Existuje iba pravítko, ktorým môžeme odmerať svoju hodnotu, a tou je kríž na Kalvárii. Som vďačná Bohu, ktorý nás vyhlasuje za vzácnych kvôli svojej vlastnej smrti a životu pre teba a pre mňa.

3. Šťastní ľudia nesúťažia

Je jednoduché spadnúť do pasce napredovania. Či už budeme zameraní na naše financie, naše rodiny alebo dokonca na našu službu iným, môžeme sa chytiť do túžby chcieť viac, mať viac, a robiť viac. Je to kultúrna norma, ktorá je do nás vtláčaná od tých najranejších spomienok na športové hry a školské súťaže. Hoci je zdravé usilovať sa o to najlepšie v nás, šťastní ľudia chápu, že pravé uspokojenie súvisí menej s vyhrávaním, a viac so žitím hodnotného života; života, ktorý vyžaruje lásku, milosť a Ježišovo milosrdenstvo. Života, ktorý nie je zameraný na to, ako byť lepším než sú ostatní, ale na to, ako im žehnať.

Takže či máme štrnásť alebo stoštyri rokov, tajomstvo šťastného života spočíva v tom, že odmietneme sťažovanie sa, porovnávanie sa a súťaženia, a namiesto toho si vyberieme zakorenenie svojho srdca a mysle v nikom menej dôležitom než je Kristus.

 

...

Autorka je profesionálnou právnou poradkyňou, prednášajúcou a autorkou knihy o pravej láske.

...

Zdroj: http://www.crosswalk.com/family/singles/3-things-happy-people-don-t-do.html

Ilustračná snímka: http://www.helencritchley.net/