7. poistenie, mobil

Špeciálne vo vysokých horách môže nastať situácia, v ktorej si sami nedokážeme poradiť a potrebujeme pomoc zvonka. Preto je dobré uzavrieť pred vysokohorskou túrou poistenie a mať kontakt na záchrannú službu.

Aj v manželstve môžu nastať situácie, v ktorých je potrebná intervencia. Niektorí manželia pokladajú za neprijateľné, aby ktokoľvek vedel o niečom z ich „domácej kuchyne“ a už vôbec by neakceptovali nejaký zásah zvonku. To je však veľmi pomýlené a nebezpečné! Samozrejme, vždy máme právo na súkromie a intimitu, ale úplná izolácia nášmu vzťahu škodí. Nie je žiadnou hanbou podeliť sa s inými manželskými pármi či s odborníkom s prežívaním nášho manželstva a požiadať ich o radu či pomoc. Napriek tomu to z rôznych falošných dôvodov veľmi veľa manželov nikdy neurobí. A tak sa trápia, či dokonca rozvádzajú, a to úplne zbytočne.

Podeliť sa s problémami manželského nažívania je veľmi citlivá vec. Je preto potrebné budovať si priateľský vzťah s ľuďmi, ktorým dôverujeme. Môže to byť nejaký spriatelený manželský pár alebo ľudia z nášho kresťanského spoločenstva. Dobrou príležitosťou k podeleniu sa a rade môžu byť aj rozličné manželské stretnutia či kurzy. A tak ako sa nehanbíme volať Horskú záchrannú službu pri nehode vo Vysokých Tatrách, tak je normálne navštíviť manželského poradcu, lekára či psychológa, ak nevieme dlhodobo vyriešiť nejaký vážny manželský problém a točíme sa stále dokola.

A nezabudnime aj na toho, ku ktorému môžeme volať kedykoľvek, dňom a nocou, v modlitbe – na všemohúceho Otca.


8. mapa, svetlo

Dnes už existujú rôzne turistické aplikácie v mobile, ale ja mám predsa len najradšej klasickú papierovú mapu. Či tak, alebo onak, je veľmi dobré byť zorientovaný v teréne, vedieť, kde sa nachádzame, a čo nás ešte čaká. Dobrá mapa vám ukáže približný čas od jedného bodu k druhému, stúpanie a klesanie i alternatívne cesty k vášmu cieľu. Slovensko má jednu z najlepšie značených turistických sietí na svete.

Manželstvo nemusí byť bezcieľnym potulovaním sa od „niekde“ „nikam“. Boh má s manželstvom svoj plán. Aj s tým vaším. Nevzniklo náhodou. „Dôverné spoločenstvo manželského života a lásky ustanovil Stvoriteľ a vybavil vlastnými zákonmi. Sám Boh je pôvodcom manželstva. Povolanie na manželstvo je vpísané do samej prirodzenosti muža a ženy, ako vyšli zo Stvoriteľových rúk“ (KKC 1603).

A kde môžeme tento plán nájsť? Jednak je vpísaný vo vašej prirodzenosti muža a ženy, jednak o ňom píše Biblia a vyučuje Cirkev. V minulosti, keď ľudia žili viac v súlade s prírodou, o mnohých veciach ani nebolo treba hovoriť. Dnes je však vyučovanie o manželstve stále viac potrebné. Nestačí len tak sa zobrať a žiť tak, „ako to cítime“. Tak by sme ľahko zablúdili a minuli cieľ. Mimochodom, výraz „minúť cieľ“ je doslovným významom gréckeho slova hamartia, ktoré do slovenčiny prekladáme ako hriech.

Čo sa týka manželstva vo všeobecnosti i nášho manželského života, potrebujeme mať v tom obaja jasno a byť si istí. Keď to strácame, potrebujeme si to obnoviť – ujasniť si to a uistiť sa o tom.

Mapa sama o sebe nestačí, je potrebné sa naučiť v nej čítať. Aj manželia sa potrebujú naučiť čítať Boží plán a Božie znamenia v konkrétnostiach svojho vzťahu. Určite je k tomu potrebná pravidelná modlitba, čítanie Písma a vyučovanie Cirkvi.


9. náhradné oblečenie

Neviem, ako vy, ale ja, keď počas túry vystúpim na hrebeň, som mokrý ako myš. Hore väčšinou fúka a ja som veľmi rád, keď sa môžem prezliecť do suchého trička. Raz sa mi stalo, že som nemal svoje tričko, tak som sa musel uspokojiť so synovým. Výšku máme rovnakú, ale ostatné rozmery nie, takže som vyzeral ako detviansky zbojník.

Námaha a pot patria k životu človeka: „V pote svojej tváre budeš jesť svoj chlieb“ (Gn 3,19). Rovnako však k nemu patria aj odpočinok a relax. Aj v manželstve potrebujeme chvíľky oddychu a zábavy. Pokiaľ náš život až po okraj vypĺňa práca a starostlivosť o rodinu, nášmu manželstvu to nebude prospievať. Je nevyhnutné vytvoriť si popri všetkej námahe aj priestor na spoločné príjemné chvíle oddychu a zábavy. Mnoho manželstiev chradne, pretože pomer príjemného a nepríjemného sa príliš prudko otočil. Keď sme spolu chodili, podnikali sme väčšinou príjemné veci. Chodili sme na rande do príjemného prostredia – park, kino, divadlo, diskotéka. Mali sme na seba navzájom dostatok času. Starali sme sa o seba. Išlo o nás, nie o náš výkon. V manželstve však často komunikujeme už len o tom, čo treba vybaviť, a ak nám ostane nejaký čas, nemáme už síl ho stráviť aktívne a atraktívne.

Čas a sila nie sú niečím, čo nám spadne z neba samé od seba. Musíme o nich zabojovať, musíme vyvinúť úsilie, aby sme si ich vytvorili, aby sme si ich ušetrili pre naše manželstvo, pre náš vzťah. Musíme si vytvoriť pravidelný priestor na spoločné manželské rande – na prechádzku, na spoločnú večeru, na tanečnú zábavu, na divadelné či filmové podujatie, na šport. Čas, ktorý bude oslavou nás dvoch, našej lásky, nášho manželstva. Čas, keď sa prezlečieme zo spoteného trička do suchého, alebo ešte lepšie, z teplákov do slávnostných šiat.


10. vetrovka, pršiplášť

Pamätáte si? „Predpoklad je základom prúseru.“ Vydať sa na túru do hôr v tričku s krátkym rukávom s argumentom: „Veď je pekne!“ znamená riskovať vážne problémy. Ak chodíte pravidelne do vysokých hôr, dobre viete, že počasie sa tam môže radikálne zmeniť. Z horúceho dňa sa môže stať ľadová búrka. Preto je nevyhnutné mať so sebou niečo, čo nás zahreje a ochráni pred dažďom a vetrom. Teplá mikina, vetrovka, pršiplášť.

Keď skladáme manželský sľub, rozhodujeme sa neopustiť toho druhého „ani v šťastí, ani v nešťastí, ani v zdraví, ani v chorobe.“ Väčšina ľudí však počíta podvedome len s tým dobrým, so šťastím a zdravím. A keď prichádza to zlé, nešťastie a choroba, sú zaskočení a mnohokrát to vzdávajú. Nie sú na to pripravení, nepočítajú s tým, a preto ich to tvrdo zasiahne.

Dá sa na niečo také vôbec pripraviť? Dá! Ježiš v evanjeliu hovorí: „Čo ma oslovujete: „Pane, Pane,“ keď nerobíte, čo hovorím? Ukážem vám, komu sa podobá každý, kto prichádza ku mne, počúva moje slová a uskutočňuje ich. Podobá sa človekovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu. Keď potom prišla povodeň, na dom narazila voda, no nemohla ním pohnúť, lebo bol dobre postavený. Ale kto ich počúva, a neuskutočňuje, podobá sa človekovi, ktorý si postavil dom na zemi bez základu. Keď naň narazila voda, hneď sa zrútil a z domu zostalo veľké rumovisko“ (Lk 6,46-49).

Ak staviame naše manželstvo len na svojich citoch, žiadostivosti, spôsoboch tohto sveta, dramatické okolnosti ho môžu vážne narušiť. Ak s vierou počúvame slová evanjelia a uskutočňujeme ich, máme základy na skale a ani nepriaznivé okolnosti nás nemôžu od seba odlúčiť.

Nebuďte teda ustarostení a nehovorte: „Čo budeme jesť?“ alebo: „Čo budeme piť?“ alebo: „Čo si oblečieme?“! Veď po tomto všetkom sa zháňajú pohania. Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete. Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše“ (Mt 6,31-33).

 

... 

Počas Národného týždňa manželstva sa môžeme ešte osobne stretnúť na prednáškach v Banskej Bystrici a v Námestove.

Inšpiráciou pre vaše manželstvo môžu byť aj publikácie OZ Milovať a ctiť, ktoré si môžete objednať v našom eshope.

 

...

Snímka: pexels.com