Chcete, aby boli vaše deti v dospelosti úspešné? Prinúťte ich podieľať sa na domácich prácach. Keď sa budú vzpierať (verte mi, bude to tak), povedzte im, že existuje výskum, ktorý vás podporuje. Znie to síce skvele, no je v tom háčik. Avšak o tom potom, najskôr k vede.

Najdlhší výskum v histórii na túto tému urobili na Harvarde. Začal sa v roku 1938 a trvá dodnes, čo značí, že už trvá viac než sedemdesiatpäť rokov. Vedci za tú dobu zistili, že človek potrebuje dve veci, aby bol šťastný a úspešný.

Čo je prvé? Láska.

A to druhé? Pracovná morálka.

Ako najlepšie naučiť mladých ľudí pracovnej morálke? V príklade sedemstodvadsiatich štyroch úspešných ľudí, ktorí sa zúčastnili výskumu (vrátane v tom čase len budúceho prezidenta Kennedyho či Bena Bradleeho, šéfredaktora amerického denníka The Washington Post v období aféry Watergate), nachádzame istú zhodu.


Postoj „nasadenia“

„Zistilo sa, že profesijný úspech pochádza z robenia domácich prác v detstve,“ informuje vo svojom x-tom videu právnička, spisovateľka a poradkyňa Julie Lythcott-Haimsová. (Napísala knihu dostupnú v angličtine How to Raise an AdultAko vychovať dospeláka; pozn. prekl.)

„Čím skôr začnete, tým lepšie,“ pokračuje Haimsová a dodáva: „Vyhrňte si rukávy a zvoľte si takýto postoj – ak treba urobiť čosi nepríjemné, niekto to musí vykonať, prečo teda nie ja. Toto vás posunie v pracovnom živote.“


Háčik