Aj napriek tomu, že počas leta musím riešiť túto dilemu, mám letné oblečenie rada. Jedným z dôvodov je pestrosť farieb a látok. Druhým, že moje ranné rituály trvajú o päť minút kratšie, takže stíham do práce.

Avšak trendy, ktoré sa na nás ženy valia zo stránok módnych časopisov, nám niekedy vedia situáciu skomplikovať. Ako sa má zachovať katolícka žena majúca rada módu, keď horúcim hitom leta sú transparentné tričká, pod ktorými sa majú vynímať neónové podprsenky? Čo má robiť katolícka žena, ak sa napríklad nedajú v obchode kúpiť normálne letné kraťasy, ktoré nie sú také krátke, že z nich trčia vrecká (a nielen tie)? Rovnako je problém zohnať obyčajné biele tričko, ktoré by nepresvitalo. Nuž, mala by si uvedomiť, že trendy nie sú všetko.


Som Božou princeznou v tom, čo mám na sebe oblečené?

Každej z nás sa určite páči byť niečou princeznou. V detstve ockovou princeznou, na strednej princeznou najatraktívnejšieho chlapca na škole a v manželstve princeznou vlastného manžela. Je to prirodzené, pretože túto identitu do nás vpísal samotný Boh, pre ktorého nimi aj sme.

Tak si predstavte, ako sú princezné v rozprávkach oblečené. Aj napriek tomu, že majú dlhé šaty s volánmi od hlavy po päty, sú to tie najkrajšie rozprávkové postavy. Nechcem tým však povedať, že by sme sa mali vrátiť do viktoriánskej éry.

 

Čo s tým teda? Ľaľa, päť pomocných koliesok.

1. koliesko: Nielen rozprávkové bytosti majú zázračné schopnosti. Máme ich aj my, ľudia, a jednou z týchto zázračných schopností je naše vlastné svedomie. Ono samo ti najlepšie pri pohľade do zrkadla napovie, či to, čo máš na sebe, je v poriadku. Ak sa v niečom jednoducho necítiš dobre, je to jasný signál: „Choď sa prezliecť!“ :) A ak sa takéto kúsky v tvojom šatníku nachádzajú, zbav sa ich. Ak sa v nich necítiš dobre, určite ich nebudeš ani nosiť.

2. koliesko: Ak si však naozaj nie si istá a je niekto poruke, neboj sa spýtať sa ho na jeho názor. Nemusíš sa s ním stotožniť, ale môže pomôcť. Milí „módni poradcovia“, vyzývam vás k úprimným odpovediam. Často máme sklon pritakať, že sa nám niečo páči alebo je niečo slušivé, len preto, aby sme toho druhého neurazili alebo nezranili. Ozajstnú lásku k blížnemu však prejavíme láskavou úprimnosťou.

3. koliesko: Nápomocná môže byť aj otázka: „Vzala by som si toto do kostola?“ Naša cudnosť totiž má presahovať múry kostola.

4. koliesko: Niektorej z vás by mohla pomôcť predstava, že sa na teba pozerá tvoj budúci/súčasný manžel ako na cudziu ženu. Čo by si chcela, aby (ne)videl?

5. koliesko: Na jednej z prednášok predmanželskej prípravy sme rozoberali, že muži sú založení vizuálne, čím sme sa dostali aj k otázke obliekania sa nielen vydatých žien. Farár nám vtedy povedal naozaj užitočnú vec, ktorá ma veľmi oslovila: „Modlite sa, ženy, aby ste mali cit pre tieto veci, pretože v súčasnosti sa tento cit akosi vytráca.“ A je to veľká pravda. Ku komu inému by sme sa v tejto otázke mali obrátiť, ak nie k Bohu? Veď práve v jeho očiach sme tými najdokonalejšími a najúžasnejšími bytosťami.

 

Je úplne jedno, ktoré z týchto piatich pomocných koliesok si ráno pred zrkadlom pozveš na pomoc. Možno niekde v zásuvke nájdeš ďalšie. Dôležité je, že sa pred ním zastavíš a zamyslíš sa nad tým, koho ideš svojím oblečením oslavovať. Svoje telo, alebo Božiu slávu? Milé ženy, naplňme ulice krásou, vkusom a cudnosťou. Jednoducho preto, že to ide. :)

 

 

...

Snímka: pexels.com