Festival slobody je multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. ​Program podujatia otvorila trojdňová medzinárodná filmová prehliadka v bratislavskom kine Lumière. Pripravené filmy ukázali napríklad násilie spáchané prechádzajúcou Červenou armádou (Agnus Dei), utrpenie ľudí odvlečených do sovietskych pracovných táborov na Sibíri (Sibírsky denník) či osudy prenasledovaných komunistickým režimom (Odrazy).

Súčasťou filmovej prehliadky boli po vybraných premietaniach aj diskusie. S divákmi sa tak stretol autor filmu Posledná z prvého transportu Daniel Friedmann a režisér Robert Kirchhoff s kameramanom Jurajom Chlpíkom, ktorí vytvorili film o rómskom holokauste Diera v hlave.

Žiakom a študentom priblížili obdobie neslobody vybrané filmy a diskusie v troch dopoludňajších blokoch, ktoré boli určené pre školy. Totalitné režimy mohli lepšie spoznať napríklad cez príbehy mladých ľudí, ktorí boli prenasledovaní len preto, že boli skautmi (Junáci z prachu), alebo preto, že prenášali cez hranice duchovnú literatúru či náboženské predmety (Stopy v snehu).

Premiéru mal dokumentárny film Sound in the Silence 2017, ktorý zachytáva, ako študenti z viacerých európskych krajín spoločne s lektormi-umelcami spoznávajú históriu ženského koncentračného tábora Ravensbrück, ako sa historické fakty dotýkajú ich vnútra a ako ich premieňajú a reflektujú v spoločných umeleckých výstupoch.

Počas Dňa pre Poľsko (8. november) priblížil prokurátor poľského Ústavu národnej pamäti (IPN) aktuálne vyšetrovanie smrti Poliakov na československo-rakúskej hranici. Poľskí štátni zástupcovia totiž vo februári tohto roku zahájili trestné konanie vo veci zabíjania poľských občanov na československej Železnej opone medzi rokmi 1961 a 1965.

Pesničkári, ktorí tvorili neodmysliteľnú súčasť odporu proti komunistickému režimu, vystúpili na koncerte Hlas slobody. Na jednom pódiu sa stretli dve generácie pesničkárov: Peter Janků, Trojka Zuzany Homolovej, Dagmar Andrtová-Voňková, Katarína Koščová a Daniel Špiner, skupina Longital a Kristína Prekopová.

Detstvo bez slobody ukázali divadelné predstavenia Anna Franková a Zrezivělé dětství. Prvé z nich priblížilo osud židovského dievčaťa, ktoré sa ukrýva pred deportáciami do koncentračných táborov, druhé zasa vyrozprávalo príbehy detí, ktorých rodičia sa stali obeťami politických procesov v 50. rokoch 20. storočia. Hra Nepolepšený svätec sprítomní vieru a silu katolíckeho disidenta Silvestra Krčméryho, ktorého nedokázali zlomiť ani najbrutálnejšie metódy komunistickej Štátnej bezpečnosti.

Výstava Ivana Köhlera Jude osudy – Rezidencia smrti vzdá česť pamiatke Židom odvlečeným do koncentračných a vyhladzovacích táborov a výstava Maďari v sovietskych pracovných táboroch 1944 – 1956 spojená s premietaním filmu Prežili sme gulag zasa tým ľuďom, ktorí boli deportovaní do gulagov.

12. novembra sa konala svätá omša za obete totalitných režimov. Súčasťou Festivalu slobody bude aj spomienka (15. november) na pochod odvážnych študentov zo 16. novembra 1989.

Železnú oponu pripomenie aj symbolické uzatvorenie hranice medzi Slovenskom a Rakúskom na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi počas Dňa zatvorených hraníc , ktoré je naplánované na 18. november.

Novinkou aktuálneho ročníka bude aj Festival slobody pod Pyramídou (21. november), teda program v priestoroch Slovenského rozhlasu. Záujemcovia si budú môcť počas verejného odposluchu v Štúdiu 5 vypočuť programy zaoberajúce sa témou neslobody a diskutovať s ich autormi a historikmi.

Festival slobody sa opäť tento rok rozšíri aj do regiónov a ponúkne premietania filmov, diskusie či výstavu. Dobrovoľníci v spolupráci s Ústavom pamäti národa pripravili program v Bardejove (16.-17.11.), Brezne (16.-17.11.), Nemšovej (18.11.), Šintave (24.11.), Šuranoch (13.-15.11.) a v Trnave (13.-17.11.).

Na všetky podujatia je vstup voľný. Výnimkou je slávnostné otvorenie festivalu 6. novembra, kde je vstup len na pozvánky, a predstavenie Nepolepšený svätec v SND, na ktoré je možné získať vstupenky iba v súťaži na facebookovej stránke Festivalu slobody.