Biblia a cirkevné učenie hovoria jasne – muž je hlavou rodiny a pred Bohom nesie zodpovednosť za jej šťastie a svätosť. Muž je, tak ako Ježiš, prorokom, kňazom a kráľom domácej cirkvi.

Manželstvo je vážna vec. A preto vstúpiť doň s mentalitou pubertiaka a bez akéhokoľvek plánu by bol recept na katastrofu. Je v pohode nebyť úplné zrelý pri vstupe do manželstva, no nebolo by dobré, ak by to tak aj ostalo. O zrelosť a svätosť by ste sa mali vášnivo snažiť oveľa skôr, než na manželstvo vôbec pomyslíte.

A teda, ako by sa mal katolík pripraviť na manželstvo? Čo podniknúť, aby bol pripravený na túto radostiplnú zodpovednosť?

Tu je päť najlepších spôsobov, ako sa pripraviť na sväté a šťastné manželstvo.

 

1. Buď cnostný

Každý katolík – mladší či starší, ženatý či slobodný – by sa aktívne mal snažiť žiť cnostný život. A ak uvažuješ o manželstve, mala by to byť priorita. Manželstvo je obrovská zodpovednosť a aby sme jeho výzvam dokázali čeliť ako muži, musíme si budovať návyky, ktoré v sebe nesú svätosť.

Pozrime sa, napríklad, na takúto situáciu. Žijete prvý rok manželstva. Máš dobrú prácu, vďaka ktorej platíte účty, no jedného dňa ťa proste vyhodia. Už viac nevieš zabezpečiť rodinu. Ako sa k tomu postavíš? Vďaka cnosti – statočnosti alebo odvahy – vstaneš a pôjdeš hľadať inú prácu, aj keď si pokorený a cítiš sa odradený.

Alebo inak. Vraciaš sa domov po dlhom dni z práce. Netúžiš po ničom inom, len si sadnúť pred telku, no tvoja manželka je osamelá a potrebuje sa s tebou hodinku porozprávať. Čo urobíš? Sebec by odignoroval manželku a pozeral telku, avšak cnostný muž je veľkodušný. Zabudne na seba a uspokojí manželkine potreby.

Ak budeš zabúdať na stále zdokonaľovanie cností, tvoje manželstvo bude mať mnoho problémov. Pripravuj sa na manželstvo – pri každej príležitosti pestuj cnosti.

 

2. Buď rozumný vo financiách

Je jednoduché byť pochabý. Každý študent dnes ľahko dostane kreditku aj študentskú pôžičku. Autá či najnovšie výdobytky techniky si môžete kúpiť na splátky. Pokušenie okamžitého uspokojenia je priveľké. No priveľké bremeno kladie na plecia aj študentská pôžička. Šetriť? Väčšina mladých mužov si myslí, že s tým stačí začať v päťdesiatke.

Priznávam, že predtým, ako sme sa vzali, som ani ja po finančnej stránke nebol najmúdrejší. Vzrušený, lebo som už zarábal, som kúpil, čo som chcel. Často práve vďaka kreditke. Odôvodňoval som si to rozumovo, mysliac si, že to utiahnem. Nadišiel však čas svadby a moja hlúposť sa prejavila. Na konte nič, len samá červená. A hádaj čo – toto bremeno som si doniesol do manželstva a zdieľal ho spolu s manželkou. A ver mi, nebol to dobrý pocit.

Pripravuj sa už teraz a buď rozumný v tejto oblasti. Povedz si nie. Možno si môžeš dovoliť nový iPhone, no potrebuješ ho? Vlož tie peniaze radšej do banky. Snaž sa znížiť dlh o toľko, o koľko len môžeš. Akokoľvek nízke by boli splátky, nikdy nekupuj nič drahé. Ak potrebuješ nejaké vedenie, obráť sa na asistenta finančnej gramotnosti. Ak je to v tvojich silách, snaž sa do manželstva vstúpiť s finančným základom.

 

3. Uč sa o viere a praktizuj ju

Ako otec a manžel budeš duchovnou hlavou rodiny. Žiaľ, mnoho mužov duchovné vedenie s radosťou prenecháva manželkám. Vzdajú sa úlohy kňaza domácnosti a bočia od záležitostí, ktoré sa týkajú viery. Katolík džentlmen taký však nie je. Musíš sa pripraviť na to, že raz budeš duchovným vodcom svojej rodiny.

Kúp si katechizmus a študuj ho. Čítaj životopisy svätých a duchovnú klasiku, aj keď len päť minút denne. Modli sa ruženec. Chodievaj často na spoveď. V skratke, ak ešte viera nie je tvojou prioritou, nech sa tak stane.