Témou najnovšieho čísla s dátumom vydania 8. decembra 2017 je Boh hovorí. Počujeme ho?

Čo sa dočítate v najbližšom čísle?


  AKO DOBRE POČÚVAŤ BOHA?

Ako sa dvaja zamilovaní potrebujú zastaviť, byť spolu, pozerať sa na seba, počúvať sa, ba čo viac, potrebujú to robiť stále znova a nikdy sa toho nepresýtia, tak sa naučme aj my zastaviť, pozerať (sa) a počúvať Boha.

 AKÉ PODMIENKY MUSÍM SPLNIŤ, ABY MOJA MODLITBA BOLA DOBRÁ?

Ak chceme kráčať k svätosti, čoskoro príde otázka, ako sa máme modliť, aby naša modlitba bola bohatšia, autentickejšia, jednoducho „dobrá“. Na to však musíme najprv pochopiť, čo je jej cieľom a aký postoj máme pri nej zachovať.

 ON A JA: DENNÍKY GABRIELY BOSSISOVEJ

Gabriela v spolupráci s Ježišom rozptyľuje predsudok, že duševná vrúcnosť je možná len v kláštore. Vo svojom živote zaznamenáva jasný vnútorný hlas.

  NENECHAJME V SEBE VYHASNÚŤ TÚŽBU PO ROZHOVORE S BOHOM

Keď sa povie modlitba, mnohí sme ešte stále v rozpakoch: ako to s ňou vlastne máme fungovať? Rozprávať sa s Bohom je pekná vízia, lenže neraz nevieme, ako na to. A keď to aj robíme, nie sme si istí, či vôbec dobre. A tak často začneme modlitbu zo svojho repertoáru vypúšťať, prípadne ju obmedzíme na nevyhnutný Otčenáš a Zdravas. Nošu praktických pohľadov na modlitbu nám ponúkol františkán o. Cyril Jaroslav Brázda OFM (65).

 MODLITBA NIE JE STRATA ČASU!

Modlitba sa zdá byť oproti vonkajším povinnostiam stratou času. Ale ak nebude mať prvé miesto v mojom živote vzťah s Bohom, ľahko ma povinnosti prerastú, čoho dôsledkom bude nervozita a smútok. Je nevyhnutné denne „premárniť“ čas s Bohom. On sa už postará.

 NIEČO POČUJME. AKO ZISTÍM, ŽE JE TO BOH?

Stalo sa ti už, že ťa akýsi vnútorný hlas pobádal niečo niekomu povedať, niekomu poslať nejaký dar a podobne? Čo si sa rozhodol urobiť? Vieš počúvať Boží hlas? Dá sa to naučiť?

 ROZHOVOR S KŇAZOM, ČO ZASPAL NA VLASTNEJ KÁZNI

Aj vám to občas škrípe v modlitbe? Nuž stávajú sa také veci. A nielen nám laikom, ale aj kňazom. Čo robiť, ak sa to stane? Na to som sa spýtala človeka, ktorý pred niekoľkými rokmi vydal knihu so zaujímavým názvom "Môže kňaz zaspať na vlastnej kázni?" O svoje skúsenosti s modlitbou, pastoračnou službou sa s nami podelil Juraj Drobný (54).

 MODLITBA SRDCOM

Každý so svojimi darmi i slabosťami, talentmi i s nespočetnými pádmi je schopný hlbokého kontemplatívneho života, „ak verne odpovedá na Božiu milosť. Povolanie k modlitbe srdcom, k mystickému životu a spojeniu s Bohom v modlitbe je práve také všeobecné, ako výzva k svätosti – jedno bez druhého nie je možné.“ (Jacques Philippe)

 KDE VŠADE ZNIE BOŽÍ HLAS

Prorok Habakuk píše, že sa postaví na „svoju stráž“ a bude „sliediť“, aby zbadal, čo mu bude Pán hovoriť. Je dôležité počúvať, keď nás Boh chce osloviť. Na to ale musíme vedieť, aké komunikačné prostriedky používa.

 KEĎ SA NEBO ZAHALÍ DO TICHA

Každý z nás už dozaista okúsil Božie mlčanie. Tupú prázdnotu na dne srdca, keď sa obraciame k Pánovi, no ako by sme hovorili do vetra. Voláme a nik sa neozýva. Počuje nás Boh? Čo sa s ním stalo? Rozumieme dobre Božiemu mlčaniu? Odvracia ním od nás svoju tvár? Skrýva sa pred nami? Alebo je to inak?

 DEVÄŤ SPÔSOBOV MODLITBY SVÄTÉHO DOMINIKA

Nedávno som bola v jednej slovenskej komunite Kongregácie sestier dominikánok blahoslavenej Imeldy. Hneď pri vstupe ma zaujala séria obrazov visiacich na stene. Na prvý pohľad sa mi zdalo, že ide o krížovú cestu, no keď som podišla bližšie, všimla som si, že počet nesedí, že ide o čosi iné. Bolo to deväť spôsobov modlitby svätého Dominika... Ktoré sú to?

 MLADÍ OBJAVUJÚ IKONY: NEBO NA DOSKE DREVA

Predstavte si obyčajný deň uprostred mesta, v ktorom ani nebývate. Máte sa v ňom stretnúť s mladými ľuďmi, ktorých osobne nepoznáte, hoci viete, že vás spája viera, nadšenie a spoloční známi. A vy sa tešíte, ako sa váš obyčajný deň premení na výnimočný. Stretáte sa a rozpaky idú bokom, posedíte v blízkej kaviarni pri dobrom koláčiku a veselom slove. Jedno z dievčat si na chvíľu odbehne do neďalekej budovy a vracia sa naspäť, aby vás pozvala na horúci čaj v mene istého neznámeho pána, ktorým je Milan Urbaník, mesto sa volá Žilina a spomínaný čaj sa podáva v galérii vystavujúcej ikony.

 ADVENT - POSLEDNÝ MESIAC TEHOTENSTVA

Už si sa niekedy zamyslel nad adventom ako nad tehotenstvom? Že nie? Tak prostredníctvom tohto článku máš na to príležitosť. Tieto dve obdobia majú spoločné viac, ako si myslíš. Veď sa predsa pripravujeme na narodenie bábätka – Ježiša.

 MÚDROSŤ KRESŤANSKEJ MYSTIKY

Nie je vyhradená iba mníchom či kontemplatívnym kláštorom. Ako ju objaviť uprostred všednosti? Inšpirujte sa učením púštnych otcov.

 SEXUÁLNE NÁSILIE SA NETÝKA LEN ŠÉFOV V AMERIKE

Stĺpček od záchranára Viliama Dobiáša.

 MÁŠ DARČEKY?

Áno, áno, možno si to neuvedomuješ, ale je to tak: usilujeme sa ti to dať už dlho najavo, nevšimol si si? Bez správneho, dostatočne drahého darčeka budeš trápny a Vianoce budú na figu.

 ŽIVÉ SLOVO

Nad nedeľným evanjeliom sa zamýšľa študent Jaroslav Jaroš a kňaz Peter Sekereš.

 

...

Noviny Slovo+ si môžete predplatiť na stránke www.slovoplus.sk, alebo na mailovej adrese predplatne@slovoplus.sk.

Ak chcete dostať už najbližšie číslo, predplaťte si noviny do piatkovej polnoci (1. 12. do 23:59) a pošlite nám potvrdenie o platbe na mail predplatne@slovoplus.sk

...

BONUS

Ak nechcete kupovať mačku vo vreci, napíšte nám svoj mail https://goo.gl/AWs4dq a my Vám pošleme grátis prvé čísla v e-verzii.