Román Most sa bude dobre čítať všetkým priaznivcom typických romantických filmov. Ani v tejto knihe totiž nechýbajú pasáže so spevom a spojením sa všetkých ľudí pre dobro, momenty, pri ktorých sa neubránite slzám. Útla knižka ukrýva príbeh o kníhkupectve, o jeho majiteľoch Charliem a Donne, ale aj o vplyve na ľudí, ktorí tento obchod navštevovali.

Manželia Charlie a Donna mali ťažký osud a keďže zostali bez detí, rozhodli sa začať odznova – založili si kníhkupectvo Most. Nebol to iba obyčajný obchod, ale miesto, kde sa ľudia cítili skutočne dobre a radi sa sem vracali. Kvôli dobrote majiteľa Charlieho, ktorý neraz predával knihy za smiešne ceny alebo ich daroval, nebolo extra ziskové. A potom prišla potopa, ktorá všetko zničila. Ako sa im podarí Most opraviť a nakúpiť nové knihy, keď nemajú žiadne úspory?

Zároveň je kniha aj príbehom dvoch mladých ľudí, ktorí sa ako študenti stretávali v Moste. Hoci ich priateľstvo nikdy neprerástlo v lásku, vždy k tomu smerovalo. Pre Ryana a Molly mali však rodičia iné plány a oni vo svojej mladosti nemali dostatok dôvery v samých seba. So skončením štúdia sa ich cesty rozdelili. Nič viac o sebe nevedia, ale žijú v domnení, že obaja naplnili očakávania rodičov. Opak je pravdou. Príbehy mnohých ľudí by boli možno úplne iné, keby sme si nedomýšľali, nenechali veci nevyjasnené, slová nevyrieknuté.

Most je román o nenaplnených snoch a túžbach. O tom, aké je ťažké rozhodnúť sa aj v dnešných časoch vykročiť proti prúdu a robiť veci, ktoré sú blízke nášmu srdcu, našim talentom, napriek tomu, že nie sú ziskové. Tiež je o tom, ako dobrota aj obyčajných majiteľov kníhkupectva dokáže ovplyvniť osudy mnohých a ako sa dokáže vrátiť, keď sú v núdzi. Každá veta, ktorú človek vysloví s láskou a cieľom pomôcť, má zmysel. Zasadí semienko, ktoré vzklíči.

Ako sa zmení osud Ryana a Molly, keď sa po rokoch opäť stretnú a zistia, že obaja sú stále slobodní? Kto pomôže Charliemu a Donne v životnej kríze? Otvoria sa ešte niekedy dvere kníhkupectva?

 

 

UKÁŽKA

... Charlie sa neúnavne usiloval o splnenie svojho sna.

Bývali v apartmáne z prerobenej garáže za domom profesorovho kamaráta. Charlie navštevoval školu a popri škole si našiel tri zamestnania, aby zarobil peniaze na kníhkupectvo. Dva roky po ukončení univerzity si Donna našla prácu. Učila na základnej škole vo Frankline. Charlie potom prenajal miesto pre obchod.

Prenajatú budovu nazval Most, pretože toto slovo podľa neho vyjadrovalo zmysel kníh. Spájali minulosť s prítomnosťou a prítomnosť s budúcnosťou. Knihy tiež spájali ľudí a pomáhali im dostať sa do svetov, ktoré by inak nespoznali.

A bol tu ešte jeden dôvod.

Otvorenie kníhkupectva nebol len Charlieho sen. Bol to spôsob, ako sa presunúť z bolestivej minulosti do sľubného zajtrajška. Keby neotvorili obchod s knihami, pravdepodobne by sa navždy trápili tragickým životom plným sklamania. Obchod dodal ich životu zmysel a vyplnil im všetok čas. Ten obchod mohol dostať jediný názov – Most.

Bol to most.

(Kingsbury, 2017, s. 65-66)

 

 

KAREN KINGSBURY

Obľúbená kresťanská autorka románov, rečníčka na rôznych konferenciách, kde sa prihovára predovšetkým ženám. Podľa New York Times patrí v súčasnosti medzi najpredávanejších autorov románov. Jej knihy boli ocenené viacerými cenami a vďaka svojej predajnosti sa objavujú na najvyšších priečkach v rebríčkoch bestsellerov. Niektoré z jej románov boli dokonca sfilmované. So svojím manželom a piatimi synmi žije v Tennessee.

 

KINGSBURY, Karen. Most. Christian Project Support, s.r.o., 2017. 224 s. ISBN 978-80-89793-25-9.

 

...

Snímka: www.fictiondb.com