MAMA – „chuderka“?

Veľmi ma hnevá, že takéto slová počujú a formujú už mnohé malé dievčatká a dospievajúce ženy. Aký obraz o materstve im takýmito slovami urobíme? Materstvo určite so sebou prináša veľké množstvo obety, ale ak obraz mamy nastavíme len ako obraz „chuderky“, myslíš si, že sa bude chcieť stať mamou aj tvoja dcérka? Možno si sa stala aj ty poslucháčkou podobnej debaty: „Ona čaká už štvrté dieťa, je to chuderka. Už nemá ani čas na oddych. Chudinka jedna.“

Ach, ten pôrod!

Keď som mala tesne pred termínom pôrodu, mnohé ženy akoby to priťahovalo k rozprávaniu strašidelných príbehov o pôrode. Či som chcela a či nie, musela som si vypočuť, čo ťažilo počas pôrodu ktorú ženu. Tým všetkým nechcem poprieť náročnosť pôrodu, ale zároveň nemôžeme ani zabudnúť vyzdvihnúť vzácnosť a veľkosť tohto okamihu. Ak budeme hovoriť pred naším okolím o pôrode len ako o horore, aký príklad o zrodení života tým dáme budúcim mamám?

Koľko detí je skutočne priveľa?

Určite si aj ty počula mnohé ženy, ktoré okomentovali budúcu mamičku, ktorá čaká už „ďalšie“ dieťatko. Niektorí z nás sa tak radi chvália, že sú pro-life, chodíme na rôzne akcie podporujúce rodinu, ale keď ide o skutočnú podporu rodín, tak často padáme. Nesúďme počet detí iných rodín. Nech naše deti vidia, že každé dieťa považujeme za veľký dar od Boha a že mať viac detí nie je ani v dnešnej dobe nič „čudné“ alebo vybočujúce z priemeru.

Ako ďalej?

Z vlastnej skúsenosti určite vieš, že deti si zoberú z výchovy za príklad skôr tvoje skutky než slová, ktorými ich poučuješ. Skutky nimi jednoducho hýbu a inšpirujú ich. Predchádzajúcimi riadkami som nechcela vyvrátiť fakt, že materstvo je veľmi náročné povolanie. Chcela som však priblížiť svoju skúsenosť s mnohými mamami, ktoré sa často zameriavajú len na to zlé – a takýto obraz posúvajú aj svojim deťom. Nečudujme sa potom, že mnohé ženy otáľajú s rozhodnutím prijať dieťatko.

Prosme teda v modlitbe za seba navzájom, aby sme prežívali povolanie byť mamou vďaka Božej milosti naplno a radostne! Nech náš príklad povzbudí aj ostatné ženy, že byť mamou je skutočne nádherné.

 

 

...

Snímka: unsplash.com