Papier znesie

V dnešnej digitálnej dobe počujeme ľudský hlas čoraz menej. Aká škoda! Sociálne siete, esemesky, maily nahradili nenahraditeľný ľudský hlas. Verbálne komunikujeme čoraz menej, výnimkou už nie sú ani deti. Okrem toho, že majú nedostatočnú slovnú zásobu, nevedia analyzovať či správne vyhodnotiť situácie. Komunikujeme stroho, bez emócií, prípadne ich vyjadríme pár „smajlíkmi“ alebo inými emotikonmi či v hesle „papier znesie“.

Online napíšeme aj to, čo by sme do očí nikdy nepovedali, a tak vylejeme svoje negatívne emócie na človeka, ktorý nemá s našou zlou náladou nič spoločné. Postupne sa izolujeme, stávame sa „čudákmi“. Prekvapuje ma, že mnohí radšej napíšu siahodlhú SMS, ako by mali nakrátko zavolať. Z hlasu sa dá vyčítať mnoho emócií. Či už radosť, prekvapenie, strach, smútok, bolesť... Sama som zažila pár situácií.


Mama

Minulý týždeň mi volala mama. V ten deň som mala ozaj náladu pod psa. Ráno mi bankomat zhltol kreditnú kartu, vonku lejak a plány na večer sa náhle zmenili.

„Áno, mami?“ zdvihla som telefón.

„Ahoj, dcérka, ako sa máš?“

„Dobre, a ty?“

Dve vety stačili na to, aby mama zistila, že niečo nie je v poriadku, a to som sa snažila, aby z hlasu nič nevyčítala. Nepodarilo sa...