Ako mladý človek, budúci prvovolič (voľby v 2016 ma tesne minuli), budem v najbližších parlamentných voľbách stáť pred gordickým uzlom. Koho!? Viem, čo mi je blízke, viem čo mi je vzdialené, viem, aké mám hodnoty a viem, že túžim po spravodlivej a kresťanskej politike na Slovensku. Viem, že mám rád svoju krajinu a záleží mi na nej. Verím a viem, že sa dajú veci robiť inak. A najdôležitejšie – viem, že kresťania do politiky patria, bez pochýb!

Kto, keď nie my kresťania? „Koho mám poslať, kto nám pôjde?“ (Iz 6, 8)

Úprimne, ešte na začiatku tohto roka by som nad alternatívou KDH veľmi nerozmýšľal. Vôbec. A nielen kvôli jej súčasnému predsedovi, aj keď možno i vďaka nemu. Bez ohľadu na históriu tejto strany a jej „dinosaurov“, na jej hodnoty, ktoré sú mi práveže veľmi blízke, bez ohľadu na okolie, v ktorom sa pohybujem, či bez ohľadu na moju starú mamu, ktorú mám veľmi rád. Proste nie. S ohľadom na moje svedomie.

V posledných týždňoch sa ale niečo vo mne pohlo. Možno to bola len myšlienka, možno závan nádeje, možno malá iskierka. Každopádne toto moje „možno“ sa spája s osobou Richarda Vašečku. Preto by som radšej chcel písať o tom – prečo KDH s Richardom Vašečkom ÁNO, nie o tom prečo s Alojzom Hlinom NIE.

Z posledných dvoch viet by sa mohlo zdať, že mojou jedinou motiváciu voliť KDH je Richard Vašečka a keby teda 17. marca uspel, tak v najbližších voľbách nejdem voliť samotné KDH, ale práve pána Vašečku – čiže KDH by bolo pre mňa stranou jedného muža. Iný by to mohol nazvať úchylka, duchovnejší („autentickejší“ – obľúbené mediálne slovíčko) dokonca modla. Vôbec nie! Richard Vašečka je pre mňa nádejou, že by KDH prestalo byť stranou jedného muža a mohlo stavať na svojom prepracovanom vnútrostraníckom systéme, spolu s jeho kvalitnými ľuďmi, ktorý myslím, že má veľmi slušne vybudovaný. 

Ako študent medzinárodných vzťahov tiež viem, aké je dôležité diplomatické správanie a vystupovanie. KDH takéhoto diplomata žalostne potrebuje! Nie je dôležité povedať – prepáč, ospravedlňujem sa ti, tu som spravil chybu, mrzí ma to, máš pravdu – len doma rodičom, priateľom, či kolegom v práci. Je to potrebné aj v politike. Nie len preto, lebo je to kresťanské. Je to v prvom rade slušné. V posledných dňoch sa veľa hovorí o slušnosti v celej našej spoločnosti a naozaj ju  potrebujeme. Aj piatok sme mohli v uliciach hrdo deklarovať túto našu túžbu pripnutím odznaku s nápisom Za slušné Slovensko. 

Tak ako každá firma, každé zriadenie, každé kresťanské spoločenstvo potrebuje svojho lídra, ktorý dokáže byť nositeľom vízií, tak aj tento „konzervatívny dom“, ktorého už je mimochodom súčasťou aj pán poslanec Vašečka ako jediný jeho zástupca v NR SR, potrebuje svojho lídra. Lídra, ktorý nebude od kresťanských tém ustupovať, ale bude do nich, naopak, vstupovať. Lídra, ktorý bude nositeľom kresťanskej identity, ale zároveň dokáže komunikovať doľava či doprava. Lídra, ktorý je človekom konsenzu, ktorý je ochotný komunikovať a hľadať adekvátne riešenia. 

Som mladý človek, žijem v prostredí mladých ľudí a verejné dianie mi nie je ľahostajné. Dokážem selektovať informácie a vytvoriť si vlastný názor, ktorý mi nevnútila žiadna ideológia. Rád diskutujem o riešeniach, ale som ochotný dôverovať človeku, ktorý mi predloží konkrétne riešenia, podložené faktami. Nie som jediný, my mladí sme hladní po riešeniach problémov. 

Preto pán Vašečka, prosím Vás, ťahajte vieru do politiky! Lebo pre mňa ste len človek, rovnako ako aj Alojz Hlina. Som presvedčený, že vy ani pán Hlina Slovensko nezachránite, ale pán Ježiš Kristus! Zato som naozaj vďačný. Buďte jeho nositeľom, ako ste to robili doteraz, vaše ovocie je viditeľné.

Nech Boh žehná našu krajinu!

 

 

...

Snímka: archív Richarda Vašečku