Pre mňa boli Vianoce vždy čarovným obdobím. Milovala som to hektické upratovanie a horúčkovité varenie. Moja mama zvykla byť hore až do ktoviekedy, aby uvarila naše obľúbené jedlá. Ja som mala na starosti vyrábanie ozdôb na stromček a môj otec bol zodpovedný za vyprážanie rýb. Nikto to nikdy nedokázal lepšie ako on. Mala som veľmi rada vôňu čerstvo zrezanej borovice a vyblýskaného domu zmiešanú s vôňou doma upečených koláčikov. Rok čo rok sme prechádzali tým istým dlhým zoznamom aktivít. Vedela som, že sa vždy môžem spoľahnúť na to, že sa budú jesť tie isté chutné jedlá. Na našom stole bolo vždy prestreté aj pre neočakávaného hosťa, vždy sme lámali chlieb a mali čas rodinného spoločenstva. Čo si pamätám, nikdy sa na darčeky nekládol veľký dôraz. Áno, vždy sme pod stromčekom dostali pár vecí, ale bývalo neslýchané minúť viac, než dokázal váš rozpočet zvládnuť.

Po rokoch, keď už mám sama dvoch malých chlapcov, spomienky na Vianoce a tradície z detstva sú pre mňa také živé, akoby to bolo teraz. Nepamätám si na veľa darčekov, ktoré som dostala (okrem prvého páru korčúľ na ľad), ale odkaz spomínaných rodinných tradícií mi ostane navždy.

Keď sme si založili vlastnú rodinu, s manželom sme sa rozhodli, že vytváranie takéhoto odkazu pre našich chlapcov bude dôležitejšie než darčeky. Chceli sme, aby mali také isté milé spomienky, ktoré by mohli odovzdať svojim deťom.

Rutina sa často považuje za nudnú, ale ja si myslím, že na vianočnej rutine je niečo mimoriadne a dokonca posvätné. Ako sa blížia Vianoce, prichytím sa pri tom, že si želám, aby moji synovia mohli – aspoň raz – zažiť moju vianočnú rutinu z detstva. Takže aj keď sa nedá vrátiť v čase, s trochou práce a kreativity sme sa rozhodli si niektoré z tých špeciálnych spomienok a momentov pripomenúť. Viem, že ak ich budeme opakovať každým rokom, naše deti zdedia bohatý odkaz Vianoc! Takže – miešame moje tradičné poľské jedlá s Davidovými guatemalskými tamales (jedlo z kukuričného cesta plnené bravčovým mäsom, pozn. prekl.) ako základ nášho menu na štedrovečernom stole; lámeme chlieb s priateľmi a rodinou; pozývame priateľov, ktorí nemôžu tráviť sviatky s rodinou, aby boli súčasťou našej vianočnej rutiny. Dom je ako po výbuchu, ale – my to tak milujeme! 

Takže ak sú vaše Vianoce stále príliš komerčné, alebo ak sa namáhate s vytváraním kreatívnej a zmysluplnej vianočnej rutiny, ktorú vaša rodina môže ďalšie roky praktizovať, tu je zopár vecí, ktoré môžete zvážiť pri vytváraní svojho vlastného vianočného odkazu:

1. Sadnite si so svojím manželským partnerom a porozprávajte sa o momentoch z Vianoc, ktoré si zo svojho detstva pamätáte najviac. Poznačte si ich na papier a uvážte, čo z toho si ako rodina môžete osvojiť. Tým, že si vyberiete zmysluplné tradície z minulosti vás oboch, to ozvláštnite ešte o to viac. Ak nemáte príliš veľa pekných spomienok, je to v poriadku. Skrátka sa zamyslite nad tým, čo by ste ako dieťa boli radi prežili a zaveďte túto novú tradíciu so svojou rodinou a deťmi.

2. Oprášte pár starých rodinných receptov a zaraďte ich do vášho vianočného menu, ktoré „musí byť“. Sú nejaké obľúbené koláčiky, ktoré robievala vaša mama? Možno máte veľmi radi jedlo, ktoré varievala vaša starká či teta. Nech to už bolo čokoľvek, navráťte to na svoj jedálenský stôl a povedzte svojim deťom, prečo je to také špeciálne. Možno si budete chcieť založiť vianočnú knihu receptov, ktorú by ste jedného dňa mohli odovzdať svojim deťom.

3. Začnite vianočné ráno čítaním príbehu Vianoc. Ak sa vám zíde viacero detí a členov vzdialenej rodiny, mohli by to dokonca zahrať ako divadlo!

4. Čo takto zahrnúť do svojej vianočnej rutiny vďačnosť? Každého požiadajte, aby povedal, za čo je najviac vďačný alebo aby o niektorom členovi rodiny povedal niečo pekné.

5. Uchovávať si živé spomienky je skvelým spôsobom, ako odovzdávať odkaz Vianoc. Strávte nejaký čas tým, že budete rozprávať o vianočných tradíciách z detstva, ktoré sú pre vás najviac pamätné. Deti to milujú – počúvať príbehy z minulosti – a keď ich počúvajú rok čo rok, začnú si tieto spomienky ceniť, akoby boli ich vlastné!

Ako vidíte, existuje veľa kreatívnych spôsobov ako vytvoriť a svojim deťom odovzdať nádherný vianočný odkaz. Takže, v tomto hektickom období nakupovania a naháňania sa za „výhodnými ponukami“ sa na chvíľu zamyslite nad tým, aký odkaz by ste chceli zanechať svojim deťom. A potom choďte a postarajte sa, aby sa tak tieto Vianoce stalo!

...

Megan Pacheco má 13 rokov skúseností v oblasti osobných financií. Jej tipy o tom, ako narábať s rozpočtom, dlhmi, sporením, dávaním, peniazmi a manželstvom a pod. publikovali stránky Yahoo Finance, AllParenting, FoxBusiness, DailyFinance, REDBOOK a ďalšie.

...

Zdroj: http://www.crosswalk.com/family/parenting/kids/5-ways-to-build-the-spirit-of-christmas-in-your-home.html

Ilustračná snímka: Flickr.com (CC licencia), matee, but who cares?, https://www.flickr.com/photos/matee/