Sme frustrovaní. Pár týždňov do volieb a kauzy sa množia z jednej strany na druhú. Už sa ani nedá otvoriť web so správami, pozrieť televíziu či prelistovať noviny bez toho, aby človeku neprišlo nevoľno.

Je jedno, čo sa práve melie. Masírovanie za špeciálne peniažky, z ktorého sa potom inak gazduje. Pacient, čo umiera na mokrej posteli. Sestry, ktoré nemajú šancu dostať nič, a rovnaké nič na výplatu za čas štrajku budú mať aj v rukách.

Účtovníctvo, ktoré sa stratilo a zrazu našlo. Prestrelky z jednej strany na druhú, od jedného tábora do druhého. A navyše: ak aj siahnete po pravde a napíšete o tom, aby ste odkryli lož a podvod, dajte si pozor! Veronika Remišová už tiež vie svoje o tom, ako sa nevyšetruje zlodej, ale ten, čo ho odhalil.

Znechutenie sa dá krájať. Dohady, vykrikovanie či hlúpe reči nemajú v krčme, v autobusoch či na sociálnych sieťach konca.

Stále mi však prichádza na um veta, ktorú povedal pred pár rokmi ktosi múdrejší ako priemer slovenskej populácie: Deti by sa mali v škole už dávno učiť miesto hlúpostí a vedeckých termínov rétoriku, kritické myslenie a filozofiu.

Ľudia totiž nevedia počúvať a čítať múdro. Nerozlišujú a nepremýšľajú, nehľadajú dôsledky a nevidia prepojenia a súvislosti. Ak sa teda vôbec zaujímajú o podstatu vecí verejných aj iných.

Pritom: Pán Boh nám dal v prvom rade – rozum. Asi nie zbytočne, aj keď niekedy sa zdá, že niektorí ešte neotvorili návod na použitie. Mali by sme ho mať nato, aby sme vedeli dobre prejsť životom a učili sa dôležité veci. Potom nám dal aj slobodnú vôľu, aby sme sa pre tie veci, ktoré poznáme, vedeli rozhodnúť. A dal nám aj svedomie, aby sme vedeli rozlíšiť dobro od zla.

Celé je to asi príliš zložité know-how, pretože nájsť ľudí, ktorí používajú všetky tri dary... je nejaké zriedkavejšie.

Alebo nájsť aspoň tých, čo čítajú Božie slovo minimálne so základným porozumením. Napríklad ten text: „Strom sa pozná po ovocí.“

Aké stromy nám tu rastú pri pohľade na kauzy len za posledný týždeň a aké ovocie nesú, to by nemal byť až taký problém rozlíšiť. Otázkou už potom ostáva, či chcem mať ten strom vo svojej záhrade tým, že si ho objednám cez zakrúžkovanie na volebnom lístku.

Preferencie „nákupcov“ však hovoria, že im nevadí planý strom.

Hm, dosť hlúpy obraz, a nielen o zlom čítaní a porozumení textu Biblie či posolstvám Svätého Otca v porovnaní s predvolebnými výskumami a oficiálnym číslom kresťanov.

---

Foto: flickr.com