Bolo to v dňoch „chrípkovej rutiny“, keď som v dávkovaní sirupov a vitamínov pre našu princeznú nevidela nič príťažlivé. Ona nevidela nič príťažlivé na mojom upozorňovaní, že tie soplíky majú ísť von a že ona, naopak, von pár dní nepôjde. Vzájomne nás chrípkové obmedzenia otrávili celkom rýchlo. Čo s tým?

Skúsime z toho vybrúsiť diamant. Potrebujeme ho obe.

Nedávno mi pred očami „zasvietila“ metodická príručka istého uznávaného pedagóga z Mníchova s dlhoročnou praxou. Autor v úvode pomenúva vzorce správania, ktoré vybadal u mnohých rodičov. Podmieňovanie. „Keď urobíš toto, môžeš tamto... Až keď zješ všetko na tanieri, môžeš zmrzlinu. Keď budeš dobrý, dostaneš autíčko...“. Upozorňuje, že dieťa si tak môže nevedomky vštepovať, že aj láska sa dá kúpiť alebo stotožniť s nejakou vecou, alebo naopak – že bez týchto podmienok láska (od rodičov, kamarátov, Boha) jednoducho nie je, dieťa nemá šancu ju získať.

Áno, súvisí to s vonkajšou a vnútornou motiváciou, ktorú sme trochu „naťukli“ v predchádzajúcej Rodičovskej skratke. No spomínaný pedagóg ide ďalej a opisuje svoje skúsenosti, keď deťom venoval svoj čas a pozornosť úplne samozrejme, bez očakávania protislužby. Viaceré deti boli ohromené, že tento dospelý ich miluje a venuje sa im bez podmienok. A v tomto bode môže nastať zlom, keď dieťa svoju prácu a hru nevyužíva na zavďačenie sa dospelému (či splnenie jeho príkazu), ale na rozvoj svojej osobnosti. Tu niekde nám naše kvetinky môžu začať prenádherne kvitnúť. :)

Tá otravná rutina!

Jedným zo spôsobov, cez ktoré dieťaťu môžeme preukazovať svoju bezpodmienečnú lásku bez zbytočných slov, sú činnosti „dennej rutiny“. Zvyčajne to, čo by sme tak rýchlo chceli mať za sebou, čo je také všedné, niekedy otravné, no ale „musí“ sa to a zápasíme s tým neraz veľkí i malí... A ide práve o to, ako túto rutinu s dieťaťom a pred dieťaťom vykonávame. Ako v nej dokážeme byť prítomní, čo si pri nej dokážeme uvedomiť, čo v nej spolu s dieťaťom objavíme... Na aký diamant tieto okamihy dokážeme premeniť?

Zoberme si napríklad umývanie rúk

Malému dieťaťu môžeme ukázať, ako na to, aby rúčky boli dôkladne umyté. Ale nie tak – šuch-šuch a hotovo! S láskou.

  • S láskou k rukám (a tým k celému úžasne stvorenému telu a zdraviu),
  • s vnímavosťou na zvuk tečúcej vody (je krásna, vzácna, užitočná),
  • s radosťou z vône napeneného mydla obmývajúceho každý prst ruky zvlášť (lebo každý z desiatich je dôležitý),
  • so zvedavosťou, či nás pripravený uterák pri utieraní aj zahreje na dlaniach a aký to bude pocit mať čisté, voňavé rúčky,
  • s úctou k tomuto okamihu, lebo je v ňom úcta k samotnému dieťaťu, Božiemu dieťaťu, dobro pre nás oboch.

Umývanie zúbkov, česanie, obliekanie, obúvanie, ukladanie oblečenia či periny, odloženie hračiek, tiché otvorenie/zatvorenie dverí, posúvanie stoličky, vešanie bielizne, strúhanie ceruziek, polievanie rastliniek, príprava jedla, umytie pohára, servírovanie... Bežné rodičovské spolunažívanie s dieťaťom ponúka množstvo na prvý pohľad nezáživných úkonov, ktoré však môžu byť pre dieťa nositeľmi posolstva lásky a úcty, posolstvom bezpodmienečnej lásky Stvoriteľa. Hej, vyžaduje si to viac času (alebo skôr iný pohľad na čas?), no hodnota takto „luxusne“ prežitej prítomnosti nepotrebuje ďalší komentár.

Čaj s citrónom

Bolo to v dňoch „chrípkovej rutiny“, keď som v dávkovaní sirupov a vitamínov pre našu princeznú nevidela nič príťažlivé. Ona nevidela nič príťažlivé na mojom upozorňovaní, že tie soplíky majú ísť von a že ona, naopak, von pár dní nepôjde. Vzájomne nás chrípkové obmedzenia otrávili celkom rýchlo. Čo s tým? Spomenula som si na inšpiratívneho autora metodiky. Skúsime z toho vybrúsiť diamant! Potrebujeme ho obe.

Vyčistila som stôl a ticho, pomaly, takmer obradne, som naň poukladala podnos, tanieriky, šálky. Pacientka ma pozorovala a pridala sa s prenášaním cukorničky. Postavila som vodu na čaj – uvedomovala som si v tom tichu zvuky vody a bublania kanvice. Umyli, pohladkali a ovoňali sme spolu citrón. Do žmýkania sa pustila slečna. Ešte sme na stole našli pekné miesto pre lyžičky a servítky a čaj bol vylúhovaný. Voňal, vypúšťal obláčiky pary a čajník sme si ako poklad preniesli na stôl. Pomaly som z neho naliala do šálok, dcéra sa ponúkla, že ma obslúži s cukrom. Kryštáliky sa ligotali. (Ligocú sa vždy, ale teraz sme si to aj všimli. :) Ešte pár kvapiek citróna, ktorý v šálke spravil malú búrku rôznych farieb. Bolo to pár minút obradného pokoja, úcty, krásy, pôžitku zo zvukov, vôní, farieb a chutí. Čaj sme si dolievali a dolievali a zrazu bolo neuveriteľne fajn, že to liečenie si vyžaduje veľa tekutín, a citrón, a byť doma v teple, a v tichu, a len my dve so spiacim najmenším bračekom...

Neskôr, keď prišli domov školáci, všimla som si druhorodeného, ako si so záujmom prezerá usporiadanie čajového servisu na stole. Potom som ho ešte zahliadla, ako niečo rieši v kuchyni a podvečer nás všetkých zavolal k stolu. V čajníku káva s mliekom pre maminu s tatinom a v piatich šáločkách detská káva. Už mi bolo jasné, čo to majstroval v kuchyni! Slávnostne priniesol na tanieri bábovku od našich pozorných susedov, nôž a tanieriky. Napriek tomu, že nebol pri chrípkovom „čajovom obrade“, netušiac v ňom pokračoval v kávičkovej verzii pre celú rodinu.

Ďalší diamant s Božím (od)leskom vo všedný ukašľaný deň.

...

Snímka: Martina Jokelová Ťuchová