Jednou z vašich záľub je fotenie. Ako ste sa dostali k tejto záľube a ako dlho sa jej venujete?

Keď som dostal mobil s fotoaparátom, začal som fotiť. Najprv len sem-tam pre radosť na osobné účely. Fotil som si prírodu, jazerá, rybníky... Kamarát mi poradil, aby som sa naučil fotiť, pomáhal mi. Napokon mi dal radu, aby som vložil do fotografie aj myšlienku. Foteniu (amatérskemu) sa venujem približne sedem až osem rokov.

Aké sú vaše najobľúbenejšie objekty na fotenie?

Najradšej fotím staré kostoly, hrady, hory, jazerá, polia... jednoducho, panorámu krajiny.

Na Slovensku je určite mnoho krásnych miest na fotenie. Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Inšpirácií je viac než dosť. Na vyhľadávanie tipov používam internetové stránky. Ak ma zaujme nejaké nové miesto, tak si ho pridám do plánovania. Napríklad na stránke apsida.sk sú krásne staré kostolíky – románske, gotické... alebo na hrady.sk. Veľa nápadov mi vnukol aj môj rehoľný spolubrat, ktorý má podobnú záľubu. Aj keď tieto krásy nefotí, ale len obdivuje, často sa tým inšpirujem.

Ostali ešte nejaké vami nepovšimnuté miesta, ktoré by ste chceli nafotiť?

Určite áno. Plánujem navštíviť minimálne päťdesiat miest. Niekedy je to však náročné na čas, vzdialenosť, ale aj financie.

Odkiaľ čerpáte toľké množstvo citátov, ktoré vkladáte do fotografií?

V prvom rade čerpám zo Svätého písma a Katechizmu Katolíckej cirkvi. Ďalej sú to rôzne knihy od duchovných autorov, z Katolíckych novín a aj z internetu. Momentálne mám nazbieraných okolo štyritisícpäťsto citátov. Samozrejme, nie všetko sa dá použiť do fotografie, niektoré sú dosť dlhé.

Máte nejaký obľúbený citát, ktorý má pre vás osobne veľkú hodnotu, čerpáte z neho a veľmi vás posilňuje?

Samozrejme, ale ak by som ich chcel všetky napísať, potreboval by som aspoň dve strany. Napíšem aspoň tri: „Pán je môj pastier, nič mi nechýba“ (Ž 23, 1). „Ako jeleň dychtí za vodou z prameňa, tak moja duša, Bože, túži za tebou“ (Ž 42, 2). „Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja som si vyvolil vás a ustanovil som vás, aby ste išli a prinášali ovocie“ (Jn 15, 16).

Vaše fotocitáty nie sú bežné citáty, ale obsahujú odkaz na čítanie zo Svätého písma. Dá sa aj takýmto spôsobom v dnešnej dobe prehlbovať vzťah s Bohom?

Áno, dá sa. Počas mojej desaťročnej služby kňaza Rímskokatolíckej cirkvi som sa stretol s mnohými veriacimi, ktorí mi hovorili, že nemajú čas na Božie slovo, tak som prosil Pána, aby mi ukázal, ako využiť tieto myšlienky a podeliť sa s ostatnými.

Jednotlivé fotocitáty dnes mnohí veriaci spoznávajú prostredníctvom sociálnych sietí na internete. Kde sa s nimi môžeme ešte stretnúť a v akej podobe?

Počas pôsobenia v komunite v Košiciach som zverejňoval v kostole na výveske tri citáty týždenne. Niektoré používam pri kázňach. Stále som si hovoril, že je to málo, preto som rozšíril ponuku aj o iné formy zverejňovania citátov a fotocitátov. Čo sa týka tlačenej formy, tej je pomerne dosť:

  • Do niektorých farností, kde som dohodnutý s kňazmi, posielam nastrihané lístočky, na ktorých sú napísané myšlienky. Na jednom je napísaná jedna myšlienka. Ide o mix troch až piatich citátov. Veriaci ich môžu nájsť aj v kúpeľoch Nimnica, v kaplnke v kúpeľnom dome Manín. Sú vhodné aj pre členov ružencových bratstiev a nielen pre nich, ale pre všetkých, ktorí to myslia s Bohom a vierou vážne;
  • na našej webstránke dominikani.sk v sekcii Fotocitáty;
  • na mojom facebookovom profile Andrej Peter Visokai;
  • fotocitáty z rôznych kútov Slovenska sú vytlačené ako pohľadnice – vhodné taktiež na zapisovanie svätých omší alebo ako darček k narodeninám a k meninám, aj ako magnetky (s názvom miesta bez citátu), neskôr pribudnú aj s myšlienkami;
  • tohtoročnou novinkou je nástenný kalendár s fotocitátmi, ktorý pripravujem aj na budúci rok 2018 a tiež v podobe stolového kalendára.

Všetko však potrebuje prípravu, čas a, samozrejme, aj finančné prostriedky.

Ľudia majú možnosť dostávať fotocitáty aj mejlom. Aký je postup a kde je potrebné požiadať o ne? Kde sa budú dať zakúpiť taktiež kalendáre magnetky a podobne?

Postup je jednoduchý. Stačí napísať na môj email: petrusandreas@gmail.com a do predmetu správy uviesť Odoberanie fotocitátov, alebo na mojej poštovej adrese: fr. Andrej Peter Visokai, OP, Na Kalvárii 10, 811 04 Bratislava. Ak je záujem o papierové myšlienky, prípadne o magnetky, pohľadnice, kalendáre, veriacim posielam ukážky vopred v papierovej forme aj prostredníctvom emailového kontaktu.

Nedávno sa opäť otvorila téma krstu detí nesviatostne sobášených rodičov. Stáva sa, že ak sa kňaz rozhodne dieťa nepokrstiť, je terčom posudzovania alebo odsudzovania. Predtým by sme mali ovládať pravidlá a stanovy, ktorými Cirkev určuje, komu môže byť vyslúžená sviatosť krstu a za akých okolností. Poznajú ich veriaci vôbec?