My ľudia radi veríme na znamenia. Napríklad také znamenia zverokruhu. Vieme, v akom znamení sme sa narodili my i naši blízki, poznáme naspamäť charakteristiku Rýb i Strelca, sme skrátka odborníci. A veru aj čitatelia horoskopov. Ranné noviny, šálka kávy a riadky od múdreho uja či tety, ktoré sú znamením pre nasledujúci deň. Čo už na tom, že sa občas vydavateľ pomýli a uverejní rovnaký horoskop v tri po sebe nasledujúce dni. Hlavne byť v strehu!

Tí svetaskúsenejší ovládajú aj čínsky horoskop. Prídeš do kostola, a tamto sedí Tiger, tam zase Drak či Opica a sem-tam, prepytujem, i dáke to Prasa. Prasa v čínskom horoskope znamená hojnosť. Počkajte si vy na Rok Prasaťa a hneď budete za vodou. Teda, ak čísla sedia. Čísla sú dôležité.

A čo toť tá pani z televízie. Vždy má veľa náramkov, tvári sa múdro ako rozprávková sova a chce, aby ste jej zavolali. Ona vám potom vyveští. Takmer zadarmo, fakt. Volá sa Anakonda alebo Kleopatra, skrátka tak, aby vzbudila posvätnú bázeň a dôveru zároveň. Sedí a čaká, štrngoce tými náramkami a keď konečne zavoláte, profesionálne sa poteší a poďho karty vykladať, kryštálom trochu pohojdať, z dátumu narodenia všeličo múdre vypočítať, a bez kalkulačky! Anakonda vie čítať znamenia, len čo je pravda.

A tí, čo nemajú na takéto zábavky, dajú si vyveštiť aspoň z tej vypitej kávy. Kolegyňa znalecky pozerá do pohára, z ktorého ste práve vysŕkali posledný dúšok. Hm, to vyzerá na nejaký blesk, maj sa na pozore. A vy, smutne umývajúc pohárik, uvažujete nad tým, kedy tá kolegyňa konečne v tej vašej káve uvidí nejakú tú mincu. Veď len pred pár dňami sa vám snívalo o tom či tom, a v snári jasne písali, že to znamená nečakané peniaze. A zatiaľ jediné nečakané peniaze, čo sa vám prihodili, boli tie, čo vám televízna Anakonda pripísala na faktúru za mobilné služby, keď ste sa jej konečne odhodlali zavolať.

Nuž, žiada sa mi k tomu dačo povedať. A aby som neznela hystericky, zacitujem radšej zo Svätého písma. Napríklad v Knihe proroka Ezechiela sa píše: „...preto nebudete vidieť daromnosť ani veštby viac nebudete veštiť. I vyslobodím svoj ľud z vašej ruky a dozviete sa, že ja som Pán.“ (Ez 13, 24) Veru tak. Či sme si to dosiaľ uvedomili alebo nie, znamenia a veštby nás spútavajú, proti našej i proti Božej vôli. Našťastie však Boh všetkým tým Anakondám a kolegyniam a autorom snárov a horoskopov odkazuje, že nás vyslobodí z ich ruky. Hurá! Konečne budeme voľne dýchať! Konečne sa nebudeme upínať na domnelú či nie Bohom inšpirovanú múdrosť a so strachom čakať na ďalší deň!

Veď my nie sme Vodnári ani Levy, Opice ani Tigre. Jediným znamením, v ktorom sme sa narodili, je ZNAMENIE KRÍŽA. Nie ako symbolu utrpenia, ale ako symbolu víťazstva nad zlom, aj nad veštením a zverokruhom. To je tá správa, ktorú nám vo veľkonočné ráno prináša evanjelium. Buďme vďační. A dôverujme. Aleluja, aleluja, Ježiš Kristus z mŕtvych vstal...

...

Snímka: Flickr.com (CC licencia)