ĽUDIA SA ZAČALI STRETAŤ S BOHOM V OBJATÍ

Aká je história seminára?

Začiatky siahajú do roku 1977 a určite najpodstatnejšími osobami Otcovho srdca bol Jack Winter (Jakub Zima) a Jack Frost (Jakub Mráz). Týmto “zmrzlíkom” Boh doslova roztopil srdcia. A oni jednoducho nevedeli, čo iné sa dá robiť so zjavením takej veľkej lásky Otca, tak o ňom začali hovoriť ďalej. Súčasťou tohto zjavenia bol moment, kedy sa Jack Winter začal modliť za ľudí v objatí a modlil sa, aby jeho náruč bola Božou. Ľudia sa takto začínali stretať s Bohom v objatí. Veľmi jednoduchá modlitba, ktorá priniesla obrovskú útechu a lásku do života ľudí. Do slovenčiny už máme preloženú knihu od Jacka Frosta “Prežívať otcovo objatie”, kde sa možno dočíťať priamo o nich.

A čo jeho slovenská história?

Na Slovensko sa semináre dostali prvýkrát v roku 2008, keď sa Robert a Vicki de Hoxar rozhodli prísť sa pozrieť do krajiny, z ktorej pochádzala ich au-pair Katka a zároveň ich pozvala urobiť seminar. Dnes, po ôsmich rokoch a prvom seminári, kde bolo asi 15 ľudí, prešlo našimi seminármi už tisíce ľudí. Tento rok to je 22 seminárov na Slovensku. V žiadnej inej krajine sa neorganizujú v takom veľkom počte. Myslím, že Boh má slabosť pre Slovensko.

Komu by si odporučila ho absolvovať a prečo?

Odporúčam ho určite všetkým. Aj tým, ktorí si hovoria, že to nepotrebujú, lebo nikdy zranení neboli a všetkým odpustili. Tento seminár je v mnohom o vnútornom uzdravení a jednaní s minulosťou. Snažíme sa vytvoriť to najbezpečnejšie prostredie, ako sa len dá, aby sa ľudia cítili dobre a mohli sa otvoriť. Je tam veľa dôležitých vyučovaní o Bohu, srdci človeka, vzťahoch, odpustení a uzdravení, ktoré si myslím by mal počuť každý. Taktiež je tam obrovský priestor na modlitby a osobné rozhovory, snažíme sa veľkosť tímu určovať podľa počtu účastníkov, aby sa nestalo, že sa na niekoho nenašiel čas. Všetci sú pre nás dôležití.

 

MOJE SRDCE ZAPIŠŤALO ZA BEZPODMIENEČNÝM PRIJATÍM

Prečo si sa ho zúčastnila ty sama a čo si na ňom objavila?

Môj úplne prvý seminár bol v roku 2009. Bola som tam kvôli stráženiu mojej neterky Sofie a netušila som, kam idem. Napriek tomu, že som tam bola len ako au-pair, tak si pamätám, že prvý moment, čo som videla ten zahraničný tím prejsť okolo mňa sa vo mne zrodila túžba “chcem to isté, čo majú oni”, hoci som ani presne nevedela, čo to je. Dosiaľ totižto nevyučovali, nemodlili sa, ale ja som proste vedela, že sú v niečom iní. Bol to pokoj, bezpodmienečné prijatie a láska, za čím mi zapišťalo moje srdce. Zúčastnila som sa takmer všetkých seminárov, tak by bolo na dlho rozprávať o každom jednom zážitku a ako to pretváralo môj život. Ale dovtedy som asi nemala ani poňatia o tom, čo v skutočnosti láska znamená a aký je náš Boh.

Kedy si sa odhodlala stať sa súčasťou prípravného tímu?

Ono to všetko prichádzalo tak postupne a jednoducho. Najskôr sa ma spýtali, či si chcem skúsiť tlmočenie do mikrofónu, z čoho som mala na začiatku poriadnu trému, ale potom som súhlasila.  Potom raz prišli za mnou, že nemá kto hrať chvály a to bol vlastne aj môj začiatok s chválami. Nakoniec ma pozvali aj do modlitebného tímu. 

Dnes už pomáhaš aj s jeho organizáciou - aká presne je tvoja úloha?

Sme trojčlenný tím ľudí, ktorí nesú toto Otcovo srdce tu na Slovensko. Máme krycí názov EIO, ktorý som práve odkryla (smiech) a všetky semináre prejdú organizačne, mailmi, telefonátmi, srdcom cez nás – Evka Petrovičová, ja - Ivona a Matej “Ogar” Sabo. Mojou hlavnou úlohou, keď som doma, je spravovať naše konto na sociálnej sieti a web. Veľmi rada píšem, tak to ma baví, písanie blogov alebo písanie ľuďom. Keď som na seminári, tak tlmočím, som dvornou tlmočníčkou našich Angličanov a je to pre mňa česť, lebo s nimi chodím úplne všade. Sú pre mňa ako duchovní rodičia, aj Robert a Vicki de Hoxar a aj Jeff Scaldwell so svojou manželkou Sylviou. Okrem toho som v tíme, modlím sa za ľudí, rozprávam sa s nimi a keď je treba, tak ráno a večer vediem chvály, čiže spievam a hrám na gitare a vediem ľudí v modlitbe.

 

ODPUSTENIE PRINÁŠA OBROVSKÚ SLOBODU

Čo pre teba osobne znamená Otcovo srdce?

Otcovo srdce je pre mňa rodinou. Vlastne som najmladší a najstarší člen nášho slovenského tímu - som v ňom najdlhšie, ale vek mám najnižší. A myslím, že to je poznať – im to len tak medzi sebou nenapadne spraviť pre druhého raňajky, alebo ustlať posteľ – ale pri mne majú všetci tú starostlivosť takú prirodzenú, materinskú, otcovskú. Moji rodičia zomreli, tak si takúto nadpriemernú starostlivosť priam užívam. 

Čo prežívaš, keď pozeráš na ľudí, ktorým sa na Otcovom srdci menia životy?

Vždy to vo mne vytvorí veľkú bázeň pred Otcom. Pre mňa je obrovským svedectvom, keď sa ľudia rozhodnú odpustiť. Odpustiť veci ako znásilnenie, závislosti, zneužívanie, smrť, zranenia, čokoľvek, nie je vôbec jednoduché. Na seminári hovoríme, že neodpustenie je, ako keď vytvoríme jed a nakoniec ho aj tak vypijeme sami. Sú z toho veľké bremená horkosti, hnevu a pomsty a človek je potom v takom začarovanom kruhu mnohé roky. Odpustenie druhým, niekedy Bohu a predovšetkým samému sebe prináša obrovskú slobodu. Keď pozerám na tých premenených ľudí, vidím väzňov prvýkrát vonku z väzenia, ktoré bolo aj tak otvorené už viac ako 2000 rokov.


A čo tvoj vzťah s Ježišom a Duchom Svätým?

Na seminároch Otcovo srdce samozrejme nezabúdame na Ježiša a Ducha svätého. Vyučovanie sa týka aj ich. Ale u mňa to šlo tak postupne, v 16tich som spoznala Ježiša, prijala Ho do života ako svojho Pána a začala s Ním žiť všetko. Postupne sa Boh stával stále viac prítomnejší a reálnejší, a to aj prostredníctvom Ducha svätého. Keď som prišla na seminár a počula to všetko o Bohu Otcovi, konečne som bola schopná porozumieť celej Trojici v plnosti. Nie že by som všetko už vedela a chápala, ale pochopila som, že sv. Trojica je celok, Trojjediný Boh, ktorý sa nám dáva ako Otec, ako Syn a ako Duch svätý.

Máš obľúbený verš z Písma, ktorý vystihuje Božiu dobrotu a záujem o nás?

“Vieme, že tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré.” Rim 8:28 Myslím, že v ňom je úplne vystihnuté to, že neexistuje nič, o čom by Boh nevedel a čo by malo iba zlý koniec. To nie.

...

WEB SEMINÁR OTCOVO SRDCE

...

Snímky: respondent