Keď útočníci z islamistickej radikálnej skupiny al-Shabaab prepadli priestory Garissa University College v Keni, študentom, učiteľom, aj zamestnancom bolo jasné, že ich cieľom sú "neveriaci" - teda kresťania. Chodili po izbách a miestnostiach a pýtali sa - si kresťan? Kto odpovedal áno, bol na mieste zastrelený. Mnohých z nich prepadol strach a úzkosť a už pri zvukoch streľby sa pokúšali o útek alebo o nájdenie úkrytu. Podarilo sa to len niekoľkým.

Posledné údaje hovoria o 148 obetiach, z ktorých 4 boli útočníci. Spomedzi asi stovky ďalších zranených sa 19 ľudí nachádza v životunebezpečnom stave. Predbežne sa podarilo zadržať ďalších 5 podozrivých z útoku. Zo všetkých obetí sa zatiaľ podarilo identifikovať asi 60 - lekári len postupne pripravujú aj ďalšie telá na identifikáciu. Mnohé z nich boli po streľbe v takom stave, že by ich príbuzní nespoznali.

Čo hovorí svet?

Verejné odsúdenie útokov zo strany vlády aj islamistických predstaviteľov prišlo okamžite. Pápež František v kondolenčnom pozdrave píše: „Hlboko zarmútený nad nesmiernou a tragickou stratou životov zapríčinenou nedávnym útokom na Garissa University College, Svätý Otec posiela uistenie o jeho modlitbách a duchovnej blízkosti rodinám obetí a všetkým Keňanom v tomto bolestnom čase. Duše zosnulých odporúča nekonečnému milosrdenstvu Všemohúceho Boha a modlí sa, aby tí, ktorí smútia nad ich stratou, našli útechu. V spojení so všetkými ľuďmi dobrej vôle na celom svete Jeho Svätosť odsudzuje tento čin nezmyselnej brutality a modlí sa za premenu srdca u jeho páchateľov. Vyzýva všetkých nositeľov autority, aby s dvojnásobným úsilím pracovali spolu so všetkými mužmi a ženami v Keni na tom, aby bol urobený koniec takémuto násiliu a urýchlil sa úsvit novej éry bratstva, spravodlivosti a pokoja." Témy útokov sa dotkol aj v prejave Urbi et Orbi, kde opäť vyzval všetkých k zapojeniu sa do úsilia o pokoj.

Ako však na situáciu zareagovala verejnosť? 148 ľudí prišlo o život. Väčšina z nich boli kresťania. Mladí, študujúci, perspektívni, nádej Afriky. Koľko zmienok v novinách si však vyslúžili? Koľké z ich mien poznáme? Koľko facebookových statusov či tvítov bolo venované ich spomienke?

Aj ja som Keňa...

Po januárových útokoch na parížsku redakciu karikaturistického časopisu Charlie Hebdo toho bolo plné... všetko. Noviny, web, televízia, sociálne siete. Každý "Bol Charlie". Hovorilo sa o brutalite zločinu, o práve na slobodu slova. Mená a tváre obetí na nás hľadeli z tých najrôznejších miest. Konali sa manifestácie, prejavy, pochody... Útok si vyžiadal 12 mŕtvych a 10 zranených. Len pre porovnanie - koľko mŕtvych bolo pri masakre v Keni?

Autori karikatúr často neváhali ísť nie len na hranice, ale až za hranice tolerancie vierovyznania či príslušnosti. Po ich smrti sa vyzdvihovali na piedestál ako bojovníci za slobodu slova - každý sa oháňal tým slávnym - máme právo na slobodu... (?)

Obete v Keni boli len jednoduchí študenti, zamestnanci, strážnici, z ktorých si mnohí "len" vybrali nesprávnu vieru. Mnohí "len" zle odpovedal na jednu otázku - si kresťan? Alebo - odpovedali naozaj zle? Vybrali si naozaj ten nesprávny podiel?

Z pohľadu kresťana možno povedať - vybrali si Krista, nezapreli ani v poslednej chvíli. Rozhodli sa nezaprieť a veríme, že ako mučeníci boli odmení - že veľkonočné tajomstvá už slávili s Otcom v raji. Možno to svet nechápe, možno si vraví - stačilo, aby povedali nie, ale oni si vybrali ten lepší podiel - aj za cenu života.

Otázkou na zamyslenie ale ostáva, prečo sa svet po masakre v Paríž stal Charliem, ale po ešte zdrvujúcejšom útoku na našich bratov a sestry v Keni naďalej ostávame samými sebou. Prečo máme pocit, že čím väčší počet obetí, tým väčšia anonymita? Prečo by sa svet nemal dozvedieť o hrdinstve týchto Afričanov? Prečo by sme nemali poznať ich mená a tváre?

A hlavne, prečo by sme nemali "Byť Keňa"?

Myslime v modlitbe na príbuzných týchto obetí - nech im viera ich synov, dcér, priateľov, manželov, manželiek, otcov a matiek dodáva silu a odvahu. Odvahu svedčiť o Kristovi vo svete, ktorý je Charliem len vtedy, keď mu to vyhovuje. A silu prekonať bolesť zo straty milovaného človeka. Modlime sa za to, aby im nechýbala nádej na stretnutie so svojimi drahými vo večnosti a aby im ich Nebeský Otec bol tou najsladšou útechou.

 

VYJADRITE JE SUIS KEŇA AJ TITULNOU FOTKOU NA FACEBOOKU: STIAHNUŤ TU

...

 

Čítajte aj:

Vladyka Cyril Vasiľ (1): Ak by Kristus nevstal z mŕtvych, náš život je iba čakanie na smrť 

...

Snímky: Facebook