Minulý týždeň žila politická scéna mnohými silnými témami. V parlamente sa analyzoval štátny rozpočet, ukázali sa predražené nákupy v nemocnici sv. Michala. Najsilnejšou však určite bolo predražené predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ.

Zákon roka

Minulý týždeň sa v parlamente živo diskutovalo najmä o zákone roka – o štátnom rozpočte na rok 2017. Aj pri ňom vidíme to, čo bolo pri všetkých doterajších rozpočtoch – vláda plánuje viac míňať, ako sú jej reálne príjmy:

 
     Schválený rozpočet 2017

(v €)

Príjmy     14 920 543 600

Výdavky  17 197 540 233

Rozdiel   -2 276 996 633


Štátny rozpočet by sa dal analyzovať z rôznych uhlov pohľadu, ale keďže nie som ekonóm, ale politológ, skúsim v článku zhrnúť najdôležitejšie fakty:

  1. Štát sa napriek úspešnému výberu daní v tomto roku (vybrali sme ich o stovky miliónov viac, ako sa plánovalo) a očakávaným vysokým príjmom štátu v budúcom roku, opäť zadlžuje. V období, kedy by sme si mohli viac ušetriť a mať hneď vyrovnaný alebo dokonca prebytkový rozpočet, vláda navyšuje svoje výdavky a zadlžuje svojich občanov.
  2. Štát má napriek tomu v pláne mať v roku 2019 vyrovnaný rozpočet. Tomuto ale skutočne neverí asi nikto, keďže v marci 2020 budú (pravdepodobne) parlamentné voľby, a teda bude v roku 2019 potrebné financovať ľavicovo-národniarsky-maďarské sociálne balíčky.
  3. V roku 2017 sa rozpočty všetkých ministerstiev navyšujú – okrem jediného: ministerstva zdravotníctva. Tam sa očakávajú zvýšené príjmy od poistencov zo zdravotného poistenia, čo však pravdepodobne nebude stačiť, keďže štátna VSZP skončí tento rok v neočakávanom vysokom dlhu. To znamená, že budúci rok nemôžeme ako občania očakávať špeciálne v zdravotníctve zásadné zlepšenie. Prinajlepšom zažijeme stagnáciu a prinajhoršom zhoršenie (áno, je to možné).

Je pre mňa vždy úsmevné, keď sa (akýkoľvek) minister financií hrdí tým, že sa znižuje deficit. Teda, že si požičiavame menej. Keby som ja mojej manželke povedal, že tento rok si nepožičiame 5000 €, ale 4500€ na rok, tak by asi neskákala meter dvadsať od radosti a nepochválila by ma. Preto je pre mňa nepochopiteľná politická prax neustále vytvárať zadlžený štátny rozpočet - a to nie len u nás, ale vo väčšine vyspelých krajín sveta.


Jeden človek môže zmeniť svet

Minulý týždeň bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí, Zuzana Hlávková, obvinila rezort ministerstva zahraničných vecí z predražených zákaziek za kultúrne podujatia, ktoré sa mali robiť na mieru pre agentúru Evka, za ktorou mala stáť strana Smer.

Zuzana Hlávková po tom, ako jej neboli objasnené podozrivé zmluvy, dala výpoveď. Pred odchodom sa stretla s ministrom Miroslavom Lajčákom, ktorý jej povedal, že jej „mladícke ideály sú mu sympatické, ale srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom.“ Povedal tiež, že na Slovensku, bohužiaľ, žijeme v istom nastavení, kde napríklad v IT sektore existujú kartely a rôzne zákulisné dohody, s ktorými, žiaľ, štát nevie nič robiť a musí sa im prispôsobiť. A ak verím jemu, verím tomu, že je všetko v poriadku.

26-ročná Zuzana ukázala minulý týždeň celému Slovensku, že aj obyčajný človek, aj „malá ryba“, dokáže zamútiť „veľkými vodami“. Čo k tomu potrebovala? Zásadovosť, čestnosť a najmä odvahu – vzoprieť sa zaužívanému systému a držať sa spravodlivosti. Čo by sme na jej mieste urobili my? Čo by som na jej mieste urobil ja?

Uvedomujem si, že mnohokrát sme oklamaní systémom, a nechávame sa uchlácholiť rečami, ktoré podľa Hlávkovej minister Lajčák hovoril: „Mladícke ideály sú mu sympatické, ale srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom. Povedal tiež, že na Slovensku žijeme, bohužiaľ, v istom nastavení.“ Takto to na Slovensku prosto chodí. Zmier sa s tým, toto sa nikdy nezmení.

Mnohokrát sa aj my, ako kresťania, prispôsobíme systému a tomuto typu zmýšľania a bojíme sa ísť radikálne v pravde, spravodlivosti aj čestnosti. A áno, bojíme sa najmä vtedy, keď by nás to malo niečo stáť. Viem, že toto je výzva a memento aj pre mňa samého. Je to výzva pre každého z nás. Nespolupracovať a neignorovať bezprávie a nespravodlivosť v našej krajine, ale postaviť sa proti nemu. Poďme sa spolu za to, za nás modliť.

 

Otec, ďakujeme ti za našu krajinu. Prosíme ťa, daj múdrosť správcom našich štátnych financií, aby nás každý rok nezadlžovali, ale aby už na ten ďalší rok pripravili vyrovnaný rozpočet.

Nebeský Otče, ďakujeme ti za odvážnych ľudí v našej krajine, ktorí sa neboja vzoprieť nespravodlivosti. Požehnaj ich a povzbudzuj aj ďalších, aby sa vzopreli zlým veciam, ktoré v našej krajine dlhodobo fungujú.

Otec, prosíme ťa aj za nás. Daj nám odvahu byť skutočnými hrdinami viery. Daj nám odvahu byť verní Pravde a byť spravodliví, aj keď nás to bude niečo stáť. Ďakujem ti, že ty si Boh, ktorý stojí za nami, a že ty odmeníš našu vernosť. Lebo ty si Boh, ktorý vidí všetko. Amen.

 

...

Snímka: pixabay.com