Mapujeme dianie v politike za posledný týždeň

Tento týždeň sa začala prvá schôdza parlamentu po letných prázdninách. Nová vláda na nej predložila prvýkrát od volieb svoje návrhy zákonov a predseda NR SR Andrej Danko priviedol do parlamentu čestnú stráž.

Boj o RTVS

Medzi vládnymi stranami nastávajú prvé mocenské rozbroje. Andrej Danko prejavuje už niekoľko mesiacov značný záujem ovládnuť Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS). Je to vďaka jeho predvolebnej skúsenosti, keď dávala iná televízia – TA3 – mimoriadne veľký priestor SNS na prezentovanie jej politických názorov (oveľa väčší ako iným vtedajším parlamentným stranám, a to bola SNS v rokoch 2012-2016 mimo parlamentu).

Pre politika sú médiá mimoriadne dôležité. Len od nich záleží, čo z činnosti politikov sa dostane k občanom a čo nie. Majú obrovskú moc ovplyvniť mienku občanov o konkrétnej strane, o konkrétnom politikovi. Preto je prirodzené, keď sa politici snažia rôznymi spôsobmi získať si ich priazeň a zaujať ich svojou činnosťou. Nie je však legitímne, keď sa politici snažia mocensky ovládnuť médiá, ako to úplne zreteľne prejavil Andrej Danko v pondelok v rádiu Expres. SNS pred časom nesúhlasila s navýšením koncesionárskych poplatkov a vyvolala slovný konflikt s ministrom kultúry Marekom Maďaričom. Potom vláda poverila SNS, aby prišla s iným návrhom financovania RTVS, predseda SNS bez servítky povedal, že ho prinesie až vtedy, „keď ju dá koaličný partner do správy SNS“.

RTVS je verejnoprávne médium. Nespadá pod žiadnu politickú stranu, hoci je pod istým politickým vplyvom aktuálnej vlády. Aj vďaka tomu bola v roku 1998 násilne zneužitá na politickú propagandu vtedajšej vlády. Modlime sa, aby sa tak opäť nestalo v ďalších voľbách.

 

Prvé vládne zákony

Vláda priniesla do parlamentu prvé návrhy zákona. Okrem iných návrhov sa medzi nimi nachádzajú zákony, ktoré majú za cieľ opäť navyšovať dane. Medializovaná bola najmä daň z tabakových výrobkov, ale je tam aj osobitný daňový odvod pre bankové inštitúcie. Hoci autor tohto článku nikdy v živote nefajčil a nepracuje ani v žiadnej banke, nerozumie každoročnému zvyšovaniu rôznych daní. Vysvetlím prečo.

Ako uviedol vo svojom vystúpení poslanec Eduard Heger, od roku 2011 sa zaviedlo na Slovensku dvadsaťdva rôznych nových daní. Oproti roku 2007 (čo bol rok pred finančnou krízou) narástli v roku 2014 príjmy do štátneho rozpočtu o päťdesiatštyri percent. Ešte raz – o päťdesiatštyri percent! Hovoríme o miliardách eur navyše k dispozícii pre vládu. Pre tento rok 2016 vláda predpokladala výber daní o osemstodvadsať miliónov eur menej, ako sa skutočne vybralo. Ďalšia takmer miliarda navyše k dispozícii! Napriek tomu sú prvé návrhy zákonov novej vlády zvyšovanie daní (a ďalšie sa plánujú).

Mimochodom, štátny rozpočet na tento rok bude pravdepodobne opäť naplánovaný v deficite. Takže v dlhu niekoľko miliárd eur. Ak už toto nie je výzva pre kresťanov, aby sa viac zaujímali o politiku a snažili sa aktívne ju ovplyvňovať, potom nás už presvedčí máločo.

 

Modliaci sa poslanci v parlamente

Od minulého volebného obdobia sa začali poslanci NR SR spoločne modlievať na rôznych úrovniach. Jednou z nich sú modlitby poslancov NR SR, ktoré inicioval v roku 2012 poslanec Jozef Mikloško. Po posledných parlamentných voľbách prebral ich vedenie poslanec Richard Vašečka. Poslanci sa stretávajú vždy v stredu počas rokovacieho týždňa na polhodinu počas obednej prestávky. Na modlitby sú vždy pozvaní všetci poslanci, zúčastňujú sa ich členovia viacerých politických strán, vrátane asistentov a zamestnancov parlamentu.

Národná rada, na rozdiel od iných národných parlamentov (alebo európskeho parlamentu), bohužiaľ, nemá kaplnku ani modlitebnú miestnosť. Slovenskí poslanci sa preto stretávajú v miestnosti výboru, ktorú si vopred rezervujú. Na úvod si prečítajú niekoľko veršov zo Svätého písma, po ktorých prednášajú svoje prosby alebo zamyslenia nad Božím slovom.

Hoci politické dianie vyzerá mnohokrát veľmi turbulentne a politici často ostro vystupujú proti sebe, je požehnaním pre našu krajinu, že sú v Národnej rade ľudia, ktorí chcú byť poslušní Bohu a chcú hľadať jeho prítomnosť aj v parlamente.

 

----

Pane Ježišu, prosíme ťa za médiá na Slovensku. Daj, nech prinášajú objektívne spravodajstvo, ktoré bude ukazovať pravdu a nie prekrútené fakty.

Pane, prosíme ťa aj za správcov financií nášho štátu. Prosím ťa, daj im múdrosť a zmysel pre spravodlivosť, aby spravovali peniaze nás všetkých s bázňou a úctou.

Otec, ďakujeme ti za politikov, ktorí hľadajú tvoju tvár. Daj, nech je ich na Slovensku čoraz viac, aby bola politika nástrojom činorodej lásky pre všetkých obyvateľov našej krajiny. Amen.

...

Snímka: Flickr.com