Láska nemyslí na zlé, hovorí svätý Pavol.

Viete, prečo vraj majú ženy potenciál stať sa najlepšími archeologičkami? Pretože ich baví vŕtať sa v minulosti.

Ha-ha-ha.

Tak, a teraz, keď som sa dosmiala, musím priznať, že to tak naozaj je. A vlastne to ani nie je také smiešne, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Samozrejme, nechcem hádzať všetky ženy do jedného vreca. Ja som sa však v tomto zábavnom postrehu našla. Veď vy, ženy z môjho vreca, viete, ako to doma býva. Manžel sa v dačom previní – zabudne na kvet, nevyzdvihne deti zo škôlky, utrúsi poznámku o tom, že jeho mama varí lepšie... a je to tu.

Zaplaví nás vlna nevôle, smútku, hystérie a s ňou sa vovalí do srdca pár príhod spred niekoľkých rokov či storočí. Veď pred troma rokmi a piatimi mesiacmi tiež zabudol. A minulý mesiac povedal, že mi od mamy vypýta recept na tú omáčku, čo mu tak chutí. Všetko do seba zapadá. Hnev sa stupňuje, horkosť zaplavuje celé vnútro. Jasné, odpustenie príde, ale teraz nie. Teraz nám v hlave beží film Ukrivdil mi tisíckrát. Prosím, nerušiť.

Vy, ženy z môjho vreca, tiež ste na stredoškolských záchodoch vyrývali perom do steny srdcervúce „Odpúšťam, ale nezabúdam“? Ach, aké patetické. Ach, aké zraňujúce. Ach, aké... neláskavé.

Veď či mi Boh vyčíta všetky moje chyby? Či nerátam s tým, že po vyznaní hriechov sa budem môcť znova slobodne nadýchnuť vlastnej šance na nový začiatok? Prečo ju teda nedoprajem aj tomu, koho milujem?

Láska nemyslí na zlé. Love keeps no record of wrongs. Láska nepočítá křivdy.

Tak, v troch jazykoch to máme, pekne naservírované na internetovom tanieri. Nielen jeho láska, nielen jej láska. Ani moja a tvoja láska nemá spomínať na zlé. Má odpustiť úplne, bez neustáleho vracania sa k tomu, čo bolo. Niektoré rany sa hoja okamžite, niektorým to chvíľu trvá. Prosme si dar odpustenia. Nepripomínajme si neustále prešľapy iných. A ďakujme za to, že existujú nové začiatky. O tom je predsa láska.

...

#povedzmesiolaske: Je trpezlivá

#povedzmesiolaske: Nezávidí

 

 

...

Snímka: pixabay.com