Mama a blogerka Kathleen Flemingová mala nedávno skúsenosť, ktorá by hocikoho mohla priviesť na pokraj šialenstva: jej veľmi mladý syn v záchvate hnevu tresol dverami kúpeľne takou silou, že zrkadlo z kúpeľne sa ocitlo na zemi a rozletelo sa na milión kúskov.

Fotografia, ktorú v tej súvislosti spravila, hovorí dosť jasne o pocitoch paniky a zúfalstva, ktoré musela hneď po tejto príhode cítiť. A podobná skúsenosť môže skutočne otestovať úroveň trpezlivosti a niekedy na kratučký čas aj silu lásky, ktorú rodič prechováva k svojmu dieťaťu.

Kathleen sa neskôr zamyslela nad autentickým rodičovstvom, keď napísala nádherný, dojímavý a veľmi hlboký príspevok. Mňa sa naozaj dotkol a myslím si, že všetci rodičia by z neho mohli mať osoh. Už teraz sa šíri po sociálnych sieťach a môžem vás iba povzbudiť, aby ste sa oň podelili so všetkými rodičmi, ktorých poznáte. Na mňa teda pôsobil veľmi upokojujúco.

Takže nasledujú samotné Kathleenine slová:

Takto to minulú stredu vyzeralo u nás na chodbe.

Rozbité. Ostré. Zradné.

U mňa na chodbe.

A spravil to môj syn.

Niekedy, vlastne často, sa veci rozbijú – nenávratne. A vám to prosto vybije dych.

Vyrazilo mi dych, keď syn vletel do kúpeľne, roztrpčený, nahnevaný, vytočený z vlastných príčin, ktoré boli pre neho nesmierne dôležité. A keď sa rozhodol trepnúť dverami, následkom čoho sa ťažké zrkadlo na ich prednej strane uvoľnilo z držiaka a pristálo na dlážke – zrazu tam ostalo milión ROZBITÝCH kúskov, ktoré odrážali popoludňajšie svetlo.

Ostala som ticho. Skúmala som škody a zhlboka sa nadýchla. Psa som poslala von, aby si neporezal labky, a mačku z toho istého dôvodu na prízemie.

Vyšla som na zadný dvor a cítila, ako mi po tvári stekajú horúce slzy. Priveľmi často ako slobodná mamička práve v takýchto momentoch môžete prežívať samotu. Uvedomila som si, ako vystrašene a sklamane sa cítim. Naozaj sa to všetko práve odohralo? Áno. Bolo to tak.

A ako som tam tak stála a uvažovala, či by sa v tomto mohol ukazovať smer, akým sa začína vyvíjať synov charakter, z okna nad sebou, teda zvnútra kúpeľne, som začula jeho vzlyky. Jeho vnútro prežívalo bolesť. Toto ani on nečakal. Ahoj, hnev – nepamätám si, že by som ťa pozývala k sebe domov.

Strašidelné.

Vystrašený. Zahanbený.

Znepokojená.

Vydesený.

Nadýchni sa, mama - bojovníčka. Zhlboka dýchaj. Tá malá, krehká dušička ťa práve teraz potrebuje. Potrebuje od teba to najlepšie. Najväčší možný súcit. Tvoju najnežnejšiu a najpevnejšiu materinskú lásku a povzbudenie. Ešte sa nadýchni. A choď na to, mama!

Choď. Choď už. Otvor predné dvere, prejdi po špičkách rozbitým sklom, všimni si, že ťa počuje prichádzať, sleduj, ako sa na dverách do kúpeľne otvára malá škáročka, a uzri tú tvár, ktorú ľúbiš najviac na svete červenú od obáv a zmáčanú slzami, a počuj hlások, ktorý je zrazu skoro nečujný: „Mami, už to nikdy neurobím, je mi to TAK ľúto.“ Ešte viac sĺz. Ešte viac vzlykov. V jeho sladkej tvári toľká neistota.

Do toho, mama. Zober ho, tááák. Vezmi ho do svojho náručia. Áno, aj ty plačeš. Och, toto bolo dosť ťažké. Drž ho pevne. Sleduj, ako rýchlo sa ti v objatí stočí do klbka. Sleduj, ako veľmi túži po tvojej láske. Po uistení. Aha, aký je stále ešte malinký. Aká krehká je táto dušička.

Ľúbim ťa.

Si v bezpečí.

Som tu, pri tebe.

To najhoršie už máme za sebou.

Tu som. Držím ťa. Ľúbim ťa.

Mami, choď na to. Povedz mu o hneve. Teraz. Hnev je naozaj silný cit. Máš právo na svoj hnev. Horí prudko. Môže aj očisťovať. Ale môže aj ničiť.

Prikývne. Cíti to. Práve sa s hnevom stretol.

Existuje lepší spôsob, ako prejaviť silné emócie. Popracujeme na tom spolu – zajtra. Som tu, aby som ti pomohla. Si v bezpečí. Nikdy so svojím hnevom nie si sám. Nikdy nie si sám so svojím strachom. Som pri tebe. Sme v tom spolu.

A teraz spolu poupratujeme.

A tak sme vedno upratovali rozbité kúsky skla. Zametali a vysávali. Bola to tichá robota. Bolo treba byť opatrný. Bolo pri tom o čom rozmýšľať.

Niekedy sa veci rozbijú. Niekedy sme to my, kto ich rozbije. Nezáleží na tom, ako a prečo, na čom záleží, je odpoveď na zlomenosť. Zabije nás to? Povezie sa to s nami smerom nadol v špirále hanby a trestu?

ALEBO

Pomôže nám to spomenúť si, ako najhlbšie sa dá milovať? Pomôže nám to nasmerovať sa na súcit a prekonať prekážku toho, čo je „správne“ a „nesprávne“, aby sme došli k poznaniu, že sme „hodní lásky“?

Áno. Hodní lásky.

Tak, mama. Už choď. Zober to svoje dieťa. Nauč ho to. Ukáž mu to. Ži to. Volá sa to „hodný lásky“. Choď. Teraz.

 

...

Zdroj: http://www.newsner.com/en/?s=bathroom+mirror