...

Toto video som dostala pred dvoma rokmi od priateľky, mamy nádhernej Agátky. Má Downov syndróm. Nadšene som ho zdieľala na facebooku, napriek tomu, že v mojom detstve títo ľudia vlastne „neexistovali“.

Jeden sa tam predsa len našiel. Syn pokorných, a pritom vzdelaných ľudí - on vynikajúci a vyhľadávaný lekár, ona zdravotná sestra. Bolo isté, že ho uvidím na každej svätej omši. A je tomu tak dodnes, keď sa vraciam domov.

Pohľad na neho a vzťahy s jeho rodičmi mi vniesli do duše obraz láskavosti a prijatia, ktorý sa neskôr, objavovaním takýchto Božích „výziev“ v životoch mojich blízkych priateliek, len potvrdil. Žiadna tragédia, žiadny dôvod na likvidáciu, žiadny beznádejný a frustrujúci život, žiadne pochovanie sa. Downíci sú rovnako šťastní ako my, rovnako plačú. A – čo je hlavné – odrážajú ten istý postoj, aký majú v srdci ich rodičia. Sú viac, ako si myslíme my a dokážu viac, ako stanovujú výkonové štandardy.

Pravdivých pohľadov je viac: a mali by ich počuť nielen francúzske ženy, ktoré sú podľa rozhodnutia francúzskych úradov traumatizované zhliadnutím videa, ktoré im pripomína ich nezvratné rozhodnutie. (To by potom znamenalo, že by bolo treba zakázať všetkým downíkom vychádzať na verejnosť, aby sa predišlo potenciálnej traume ... čo keď ich stretne nesprávna žena?)

Lekársky pohľad: To, že príde tehotná mamina z tripple testu s „nedobrými“ výsledkami, ešte stále neznamená, že v sebe skutočne nosí dieťatko, ktoré má postihnutie – trebárs Downov syndróm. Výsledok tripple testu hovorí len o pravdepodobnosti rizika, že sa takéto dieťatko môže narodiť – a mnohé tieto testy sa ukázali (pri odvahe matiek) ako neopodstatnené. Koľko z tých detí, ktoré takto pod tlakom okolností skončili ako návratka k Bohu, boli skutočne – povedzme kruto – odôvodnenou vratnou zásielkou (kvôli poruche), je otázka, na ktorú si nik pravdivo nevie odpovedať. Možno práve preto, že oná pravdepodobnosť pozitívneho tripple testu je také číslo, (a to ani tehotné ženy často netušia), že, ak by ste s takou pravdepodobnosťou došli do poisťovne so žiadosťou sa poistiť, nebudú sa s vami baviť.

Pohľad falošných predstáv: Mnoho ľudí si predstaví príchod postihnutého dieťaťa do rodiny ako neskutočnú traumu, ktorá už nikdy nedovolí nikomu v rodine prežívať radosť – a už vôbec nie z a cez dieťa, ktoré  na svet prišlo „iné“. A tak tu máme (pozor, aj v našej kresťanskej zóne) falošné argumenty ako: „trpelo by, nemusí“, „nevládala by som sa oň postarať“, „nemal by plnohodnotný život“, „nemohla by som sa na neho dívať“. Skúste sa len opýtať (alebo dobre pozerať), koľko rodičov zdravých detí (a niekedy aj jedináčikov) má s nimi väčšie starosti, ako jedna rodina s downíkom...

Pohľad falošnej solidarity: Dostane ju ako nepýtanú porciu každá mama, ktorej výsledky sú „blbé“. Predovšetkým od zdravotníkov, v druhom kole od rodiny a známych. Najčastejšie a fakt „veľmi milé“ je vyjadrenie „nebuď nezodpovedná“. Som ozaj ako mama nezodpovedná, ak zabijem svoje dieťa pre nejaké pravdepodobné percento? Je teda milované len ako zdravé, pekné, správnej farby vlasov a očí, s presnou podobou na starú mamu? Alebo je prijaté a milované také, aké je a preto, lebo je? Je pre mňa darom?

Aspektov, pre ktoré si ľudia ospravedlňujú tento krok, je priveľa – a každý downík v ceste je len (bez toho, aby otvoril ústa) živou výčitkou. Ja stretávam a poznám ľudí s Downovým syndrómom, ktorí sú „duracelkou“ radosti – v prvom rade preto, lebo sú milovaní! To je prvá a najdôležitejšia vec, ktorú potrebujeme všetci. Lenže spôsob, akým práve tieto večné deti vracajú lásku, je mimo všetkých percent pravdepodobnosti o návratnosti investície. Také percento rastu nikde neexistuje...

A navyše: aj keď sa nám to nie vždy páči, Boh vie presne, čo robí. Ak dáva kríž (aj v tejto podobe), dáva aj požehnanie a rast. Ani o toto nestojíme?

Máme slobodu, to áno. Môžeme sa rozhodnúť. Aj to je pravda. Boh nám to dovolí. Ale vždy si pri takomto kroku nesieme daň z obratu. Zvláštne, že tí, čo sa rozhodnú v láske prijať aj túto náročnú výzvu, dostávajú tak veľa... kým tí druhí traumu.

Tak, čo je správne?

Milovať (do krajnosti)... a byť milovaní (do zbláznenia).