Tento týždeň pokračovalo rokovanie Národnej rady. Uskutočnili sa pravidelné modlitby v parlamente, zverejnila sa navrhovaná reforma školstva a vznikla strana, ktorá chce zmeniť charakter tejto krajiny.

Zmení sa v budúcnosti územné členenie Slovenska?

Richard Rybníček minulú nedeľu podvečer ohlásil vznik novej pravicovej strany. Jej základnou myšlienkou má byť decentralizácia – navrátenie moci a peňazí do slovenských regiónov. Rybníčkovým cieľom je tiež zmeniť veľkosť žúp podľa ich historickej tradície a zmeniť volebný systém na Slovensku.

Vznik tejto strany sa spojil s veľkým mediálnym ohlasom, a to vďaka jej nezvyčajnému názvu – TOSKA. Niekoľko dní po tlačovke sa ozývali posmešné komentáre na tento názov z takmer všetkých médií na Slovensku. Z parlamentných politických strán zareagovali na Rybníčkovu stranu Veronika Remišová z OĽaNO a Richard Sulík z SaS. Obaja síce skritizovali jeho návrhy (Remišová decentralizáciu a Sulík financovanie strany), no zároveň naznačili možnosť budúcej politickej spolupráce s touto novou stranou.

Richard Rybníček je politik, ktorý prišiel s niečím, čo na slovenskej politickej scéne dlho chýba – vízia pre Slovensko. Hovorí o tom, že na jej realizáciu potrebuje dve až tri volebné obdobia, čo sa asi žiadny súčasný slovenský politik neodváži povedať.

Na druhej strane u neho veľmi absentuje politický marketing, čo môžeme vidieť pri takých základných veciach, ako je nevhodný názov strany, zle načasovaná tlačovka (bola o 18.00 – v čase keď jej zostrih už televízie nestíhajú zaradiť do večerných správ), v chýbajúcom logu strany či vo webovej stránke. Rybníček má tiež nedostatok financií a momentálne žiadne známe osobnosti za sebou. Jeho myšlienka priblíženia politickej moci ľuďom by stála za realizáciu, otázkou je, či v krutých slovenských politických vodách prežije a Rybníček ju bude schopný voličom o tri a pol roka predať.

Nová školská reforma

Minister školstva Peter Plavčan zverejnil novú školskú reformu. Má priniesť zmeny v povinnej školskej dochádzke – ktorá by sa mala zmeniť na 12-ročné povinné vzdelávanie už od škôlky, nasledovať by malo päť rokov na prvom a štyri roky na druhom stupni základnej školy a dva roky na strednej škole. Mali by sa tiež zvýšiť platy učiteľov zo 60 na 80 % priemerného platu ostatných povolaní, v ktorých sa vyžaduje vysokoškolské vzdelanie.

Je chvályhodné, že minister sa snaží obnoviť slovenské školstvo. Problém však je, že zverejnený dokument, na ktorom vraj pracovalo množstvo odborníkov, je príliš všeobecný. Chýbajú mu aj moderné prvky učenia sa a potreba zásadnej zmeny vyučovania z nezmyselného memorovania na praktickú výučbu. Momentálne je dokument dostupný pre verejnosť na diskusiu. Verím, že tá pomôže posunúť slovenské školstvo o krôčik ďalej.

Modlitba chvál v parlamente

Od roku 2012 sa v Národnej rade pravidelne organizujú modlitby v parlamente. V rámci projektu Adoptuj si politika sa desiatky mladých ľudí chodievajú modliť za vládu, poslancov NR SR a politiku na Slovensku. Uskutočňujú sa v kinosále parlamentnej budovy umiestnenej priamo pod rokovacou sálou, v ktorej sa prerokúvajú a schvaľujú zákony.

Modlitbové stretnutia sa v minulom volebnom období organizovali pod záštitou podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej, dnes ich usporadúva poslanecký klub OĽaNO, ktorého predsedom je Richard Vašečka. Na stretnutie sú však pozývaní politici zo všetkých politických strán.

Je úžasnou milosťou, že priamo v budove parlamentu, kúsok od miesta, kde sa rozhoduje o budúcnosti našej krajiny, sa môžeme modliť za politikov a za Slovensko. Má to obrovský význam – aj keď sa zdá, že v našom štáte a politike sa nič nemení, my pravidelne stojíme práve na tom kľúčovom mieste a chválime Boha napriek všetkým okolnostiam. Verím, že tieto modlitby sú obdobím zasievania a že príde na Slovensku čas, keď z nich budeme žať.

 

Nebeský Otec, prosíme ťa, aby politické strany na Slovensku dokázali spolupracovať na tom, aby sa lepšie žilo v tejto krajine a aby prosperovala. Prosím ťa, posielaj do slovenskej politiky viac ľudí, ktorí budú mať víziu od teba, ako zmeniť to, čo tu zmeniť treba.

Pane, prosíme ťa za slovenské školstvo. Daj, prosíme, nadprirodzenú múdrosť všetkým pracovníkom na ministerstve školstva, aby urobili takú skvelú školskú reformu, akú ani oni sami nečakali.

Nebeský ocko, ďakujeme za to, že sa môžeme modlievať v parlamente. Veríme ti, že ty počuješ naše modlitby za politiku a za Slovensko, a že v budúcnosti budeme vidieť ich ovocie. Amen.

 

...

Snímka: pixabay.com