(Liturgická spomienka: 5. február)

Pohľad na obraz, na ktorom ma znázorňujú, ti asi vôbec neurobí dobre. Niečo také si nevieš predstaviť napriek všetkým hororom a akčným filmom.

Alebo aj to, ako som mesiac, sotva pätnásťročná,  žila zavretá v dome kurtizány Afrodisiany a jej deviatich dcér, hodných svojej matky. Nebola som tam dobrovoľne, iba preto, lebo ma potrebovali zlomiť, presnejšie, zlomiť moju čistotu a vieru. Skúšali na mňa kadečo od sladkých rečičiek a vábivých predstáv až po hrozby...  až musela Afrodisiana „objednávateľovi“ môjho pobytu zúfalo prehlásiť, že mám hlavu tvrdšiu ako kameň a že prvý raz v živote sa jej stalo, že nezlomila čistotu.

Nie hlavu.. ale vieru.

Lebo o mojej kráse mal z rečí miestodržiteľ krásnej Katánie, kde som vyrastala, neuveriteľnú predstavu, z ktorej vznikla vášeň ma vidieť a „dostať“. Videl ma. Ale to druhé sa mu nepodarilo. Práve preto, že som mala takú pevnú vieru.

Ďakujem za to svojim rodičom. Napriek tomu, že doba nebola práve OK pre vyznávanie viery a ani politicky či ekonomicky to nebolo „bezpečné a vhodné“, moji rodičia nemali obavy a od malička mi ukazovali láskavý obraz Boha v každodenných maličkostiach. Slová, modlitby, piesne... čítanie a rozjímanie, nadšenie a slávenie Eucharistie... nádherný čas, za ktorý som im vďačná!

Len takto vo mne dozrelo rozhodnutie ostať len pre Neho. Urobila som verejný sľub zasvätenej panny pred biskupom práve v pätnástich... a od svojich spolusestier v rozhodnutí dostala na hlavu červený závoj vyvolenej pre Krista.

No a za krátky čas prišiel do toho ten zamilovaný Quintiniiánus. Aj keby prišiel skôr, na mojom rozhodnutí by to nič nezmenilo.

Nechápal to odmietnutie, ani moje argumenty, prečo mi je milšie väzenie a mučenie, ako pohodlné obety bohom a lukratívny sobáš s ním. Rozčúlil sa, keď som odmietla tých jeho sadrových a kamenných „krásavcov“ uznať za vyšších nad svojim Bohom, nad mojim Miláčikom. Keď teda neuspel „zlomením“ vo verejnom dome, šiel na to už celkom bez zábran.

Škripec bol len prvým kolom. Keď mi však za živa trhali prsia, tie isté, z ktorých musel aj Quintiniánus piť od svojej matky... vytkla som mu to na hanbu...  Odpoveďou bolo nové väzenie a prísna hrozba, aby ma nik neošetril. Modlila som sa... to bolo jediné, čo som vládala a chcela... tá noc bola neuveriteľná aj pre mňa. Isté je, že ráno, ba aj o štyri dni neskôr, na mojom tele nebolo ani stopa po mučení a žiadna časť, ani tá nádherne ženská, mi nechýbala... Boh zasiahol a vrátil mi všetko.