„Odhadzovanie jedla je ako krádež zo stola tých, ktorí sú chudobní a hladní,“ povedal pápež František. Ako chcú politici obmedziť vyhadzovanie jedla? A čo s tým môžeme urobiť my? Nájdete v tohtotýždňovom prehľade týždňa.

Menej vyhadzovania potravín

Parlament tento týždeň schválil v prvom čítaní novelu zákona o potravinách, ktorá okrem iného umožňuje charitatívnym organizáciám nakladať s potravinami po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti.

Návrh zákona, ktorý predniesla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, je výsledkom niekoľkoročného úsilia mnohých občianskych organizácií i politikov. Tí sa zasadzovali, aby mohli byť potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti venované charite, prípadne iným dobročinným spolkom. Podľa súčasného nekompromisného zákona ich totiž mohli obchodné reťazce darovať len Potravinovej banke Slovenska, čo bolo pre reťazce mnohokrát komplikované.

Aj súčasný návrh zákona je však dosť prísny. Poslanec Marek Krajčí upozornil ministerku na to, že podľa jeho znenia by museli charitatívne organizácie spĺňať rovnaké požiadavky na skladovanie a prevoz potravín ako obchodné reťazce. Ministerka pôdohospodárstva prisľúbila spoluprácu a ponúkla možnosť vylepšiť tento návrh zákona, ktorý sa môže upraviť počas druhého čítania.

Podľa odhadov OSN sa na Slovensku vyhodí asi deväťstotisíc ton potravín ročne, čo predstavuje v priemere štyristoštyridsať gramov vyhodených potravín na jednu osobu denne. Síce množstvo tohto odpadu sa tvorí v domácnostiach, na Slovensku je verejne známe, že obchodné reťazce vyhadzujú denne množstvo potravín. Preto je tento zákon skvelým riešením, ako využiť i ďalej potraviny, ktoré sú ešte použiteľné. Zároveň je to však aj výzva pre nás všetkých – aby sme zaobchádzali s jedlom s úctou a čo najviac eliminovali jeho vyhadzovanie. K obmedzeniu jeho plytvania môže prispieť každý jeden z nás každý jeden deň.

 

Mediálne prekrytie

V pondelok sa udiali dve na prvý pohľad nesúvisiace mediálne udalosti. Prvou bolo, že poslanec Miroslav Beblavý zverejnil na tlačovej besede informáciu o predražení dvoch CT-čiek v žilinskej nemocnici a to vo výške viac ako osemstotisíc eur. Druhou udalosťou bolo uniknuté video, ktoré sadostalo na USB kľúčoch do niekoľkých médií na Slovensku. Je na ňom detailne vidieť nehodu Daniela Lipšica, vrátane zrazenia chodca.

A čo majú tieto dve udalosti spoločné? Ich veľký dosah na médiá.

Video z nehody Daniela Lipšica má k dispozícii iba polícia a preto môžeme hľadať zdroj úniku u nej. A polícia spadá pod ministra vnútra Róberta Kaliňáka.

Prečo však uniklo takéto video práve v pondelok? Pravdepodobne to bolo práve kvôli novej kauze CT. Predošlá kauza s CT prístrojom naposledy veľmi oslabila minulú vládu – vyhnala ľudí do ulíc a ministerka zdravotníctva vtedy odstúpila spolu s predsedom parlamentu. Preto môžeme predpokladať, že z tohto dôvodu bolo video doručené práve v deň zverejnenia tejto kauzy – aby zaznelo v médiách niečo nové, emocionálne, čo by „mediálne prekrylo“ túto novú kauzu CT.

Uznávam, znie to veľmi zle a nepríjemne. A mohlo to byť aj celkom inak. Mohla to byť i zhoda náhod. Avšak už len to, že niekto poslal nahrávku z vyšetrovacieho spisu Daniela Lipšica niekoľkým médiám na Slovensku (čo je porušenie zákona), je obrazom toho, že politika sa na Slovensku, bohužiaľ, mnohokrát nehrá férovo.

 

Rodičovský príspevok a materská pravdepodobne porastú

Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny plánuje zvýšiť rodičovský príspevok a materskú dovolenku. Pripravujú zákon, podľa ktorého by sa mal zvýšiť rodičovský príspevok od 1. mája 2017 na 213,20 € a rodičovská na sedemdesiatpäť percent predošlej mzdy. Zákon sa ešte len pripravuje, ešte nie je v pripomienkovom konaní a teda ani na rokovaní parlamentu.

Rodičovský príspevok sa nezvyšoval na Slovensku už tri roky. Jeho výška bude aj po jeho miernom zvýšení nízka a neadekvátna práci matky, ktorú vykonáva pri deťoch. Starostlivosť a výchova detí totiž nie je osožná len pre jej rodinu, ale aj pre štát, ktorému vychováva nových občanov, na ktorých bude stáť daňový a sociálny systém našej krajiny. Preto by sa mala každá vláda snažiť neustále hľadať spôsoby, ako podporovať rodiny. Podľa môjho názoru by sa mal rodičovský príspevok dostať v budúcnosti na úroveň minimálnej mzdy. Uvidíme, či sa na to odhodlajú niektorí politici.

 

Návod na záver

Viete o tom, že len počas tohto týždňa bolo v parlamente schválených trinásť nových zákonov? Keďže nie je možné obsiahnuť ich všetky v tomto článku, chcem vám dať návod, kde si ich môžete teraz, ale aj v budúcnosti nájsť.

  1. Otvorte si stránku www.nrsr.sk.
  2. V hornej lište prejdite myšou na Schôdze a kliknite na Program schôdzí.
  3. Aktuálna schôdza je 10. schôdza, takže si kliknite na ňu.

Práve vidíte zoznam bodov programu schôdze, o ktorých sa rokuje v parlamente počas týchto rokovacích dní.

Fajka označuje bod, ktorý sa prerokoval a už sa o ňom hlasovalo.

X označuje bod, o ktorom sa už rokovalo, ale ešte sa zaň nehlasovalo.

Prázdny štvorček označuje bod, o ktorom sa nerokovalo ani nehlasovalo.

  1. Ak chcete vedieť detaily konkrétneho bodu programu/navrhovaného zákona, kliknite si na číslo, ktoré je pri ich názve. (Napríklad: 4. bod programu má číslo 188.)
  2. Otvoril sa vám zoznam dokumentov ku konkrétnemu bodu. V návrhu zákona nájdete paragrafový návrh zákona. Ak nie ste právnici, veľa vám to nebude hovoriť. :) Preto je tam aj dôvodová správa. Kliknite na ňu. Tu nájdete vysvetlené, o čom je zákon a z akého dôvodu sa predkladá. Je to dokument, z ktorého najčastejšie čerpajú informácie aj médiá.
  3. Ak chcete vedieť, v akom čítaní je zákon, respektíve či bol zákon definitívne schválený (to znamená, že v treťom čítaní „zákon postupuje do redakcie“), kliknite si na Legislatívny proces.
  4. Ak chcete vedieť, kto z poslancov hlasoval/nezahlasoval za zákon, kliknite na Hlasovania poslancov o ČPT.

 

 

Nebeský Otec, ďakujeme ti za to, v akej krajine žijeme. Že tu máme dostatok vody a jedla, čo nie je samozrejmosť pre stovky miliónov ľudí vo svete. Ďakujeme ti za každé jedlo, ktoré máme, a prosíme ťa, nauč nás byť jeho lepšími správcami.

Nebeský Otec, prosíme ťa za všetkých politikov na Slovensku. Daj, aby sa správali čestne a morálne. Prosíme ťa, aby si uvedomovali, že majú byť vzorom pre občanov tejto krajiny.

Nebeský Otec, prosíme ťa za rodiny na Slovensku. Požehnávaj ich a požehnaj aj každý dobrý zákon a politiku, ktorá prinesie rodinám v našej krajine väčší úžitok a prosperitu. Amen.

 

 

...

Snímka: Pixabay.com